Sonunda dizel Civic! Elit ve ekonomik

 Sonunda dizel Civic! Elit ve ekonomik
Reklam

Honda Civic 1.6 i-DTEC www.e-motoring.com
Avrupa’nın peşi sıra son 10 yılda ülkemizde de yaşanan büyük dizel devriminin epeyce dışında kalan Honda, 20 Nisan itibariyle satışına başlayacağı dizel motorlu yeni Civic ile farklı bir döneme giriyor. Ne var ki Honda’nın dizel pazarına girişi volüm hedefiyle olmayacak. İlk aşamada şirket filoları ya da ticari kullanıcıları hedeflemeyen Honda Türkiye, geçen yıl tamamen yenilenen Civic hatchback’le elit ama ekonomik otomobil arayanları gözüne kestirmiş durumda. Zaten 2013 boyunca 1500 adet olarak belirlenen satış hedefi de bunun bir göstergesi.

reklam
Skoda Superb

Honda Civic 1.6d www.e-motoring.com
Yıllarca benzinli motorlarının olağanüstü düşük yakıt tüketimini öne çıkararak dizel motorlara mesafeli duran Honda Motor Company, yerel pazarı için zaman zaman dizel motor denemeleri yapmış, 2001 yılında Isuzu ile işbirliğine de girmiş ama istediği verimi alamamıştı. Kendi teknolojisini taşıyan ilk dizel motor deneyimini 2003 yılında ürettiği 2.2 litrelik CDTi ile yaşayan Honda, bu motoru Accord, CR-V ve Civic’te kullanmış ama hacmin büyük olması nedeniyle çok rağbet görmemişti. Ama buna rağmen tüm dünyadaki dizel trendi, Honda MOtor Company’nin tutumlu benzinli motor inadına karşın gelişince Japon üretici de pes etmemesi gerektiğini fark etti ve 1.6 litre hacimli ilk dizelini geliştirdi. İlk kez Autoshow İstanbul Fuarı’nda tanıtılan yeni Civic Hatchback, Honda’nın ‘Earth Dreams Technology’ motor serisinin ilk ürünü olarak 1.6 litre 120 HP’lik motorlu versiyonuyla satışa çıkıyor. Otomobilin fiyatı 61.000 TL olarak açıklandı.

reklam

Hideto Yamasaki www.e-motoring.comDüzenlenen basın toplantısında konuşan Honda Türkiye CEO’su Hideto Yamasaki “1970’li yıllardan bu yana ‘Çocuklarımız için Mavi bir Gökyüzü’ sloganıyla gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu amaçla mühendislerimiz, hem sürüş performansını hem de yakıt verimliliğini yüksek bir düzeye getirmek için çalışıyor. ‘Earth Dreams Technology’ felsefemiz bu fikirle doğdu. Bu felsefemizin temel odağı, Honda’dan beklenen dinamik performansla çevresel verimliliği dengelemek. Bu yeni güç aktarım serileri, ilk olarak 1.6-litre i-DTEC dizel motorla Avrupa’da kullanılacak ve önümüzdeki yıllarda diğer Honda modellerinde de yer alacak.” dedi. Yamasaki ayrıca, yeni Civic HB Dizel’in Honda’nın Türkiye’deki dördüncü Eco modeli olduğunu ve 2006 yılından bu yana sırasıyla Civic IMA, CR-Z ve Civic Eco modellerini satışa sunduklarını belirtti. Özellikle Civic ECO’nun satışları başladıktan sonra müşterilerden gelen talebin her geçen gün arttığını söyleyen Yamasaki, bu zamana kadar 2 binden fazla araç sattıklarını ve bu rakamın Türkiye’deki toplam Civic Sedan satışlarının %26’sına denk geldiğini aktardı. Yamasaki, bu yıl, yaklaşık 5500 adet Civic Eco satarak, toplam Civic Sedan satışlarının % 40’ına ulaşmayı beklediklerini de sözlerine ekledi.

Honda Civic 1.6 i-DTEC www.e-motoring.com
Çok düşük tüketim
Honda, Civic Hatchback modelinde yeni 1.6 litre i-DTEC dizel motor kullanıyor. Avrupa’da Honda’nın “Earth Dreams Technology” motor serisinin ilk ürünü olan 120 HP’lik bu motor, yüksek performansla düşük yakıt tüketimini bir arada sunuyor. Motorun başarısını sağlayan başlıca özellik, kullanılan hafif malzeme teknolojisi. Motor bloğunda alüminyum malzeme kullanılması motor ağırlığını 2.2-litre i-DTEC motora oranla 58 kg azaltarak sınıfının en hafif dizel motoru haline getiriyor. Motorun ağırlığının azaltılması, yakıt tüketiminin ve egzoz emisyonunun azaltılmasına yardımcı olurken sürüş dinamiklerinin iyileştirilmesine de önemli bir katkıda bulunuyor. Ayrıca, motor parçalarının iç sürtünmeleri optimize edilerek benzinli bir motorun sürtünme seviyesine yaklaştırılmasıyla mükemmel bir sonuç elde ediliyor. Öyle ki, motorun iç elemanlarında sürtünme %40 azaltılarak benzinli motorların düzeyine indirilmiş. Yüksek verimli kompakt turbo ve yeni geliştirilen emme manifoldu ile 1.6 lt i-DTEC motor, 4000 d/d’de 120 HP güç ve 2000 d/d’de 300 Nm tork değerleriyle etkileyici bir performans sunuyor.

Honda Civic 1.6 i-DTEC www.e-motoring.comYeni dizel motorlu Honda Civic HB’in yakıt tüketim performansı da oldukça etkileyici. Start&stop teknolojisiyle donatılan yeni Civic, 100 km’de 3.6 litrelik karma yakıt tüketimi ve 100 km’de sadece 94 g/km’lik egzoz emisyon salımına ulaşıyor. Bunda otomobilin tamamen dün olan taban yapısının da payı var. Bu arada Civic hatchback’te yapılan bir diğer gelişim de güvenlikle ilgli. Yaşam alanında güvenliği artırmak için yüksek dirençli çelik kullanımı %11 fazlalaştırılarak %55’ten %66’ya yükseltilmiş. Honda’nın Avrupa’ya sunacağı yeni Earth Dreams Technology motor serisinin ilk ürünü olan bu motor, Japon üreticinin İngiltere’deki Swindon tesisinde üretiliyor.

Honda Civic 1.6 i-DTEC www.e-motoring.com
Sürüş izlenimleri
Yepyeni bir gövdeyle karşımıza çıkan Civic, eskisinin “kambur” çizgisinde olsa da yepyeni burun ve kuyruk tasarımı ile Accord’un karakterli çamurluklarıyla sınıfından büyük bir otomobil gibi algılanıyor. Önceki nesle göre boyu 45 mm uzayan otomobilin aks mesafesi de 40 mm uzatılmış. Eski modele kıyasla yeni Civic’in yüksekliği 20 mm az ve genişliği de 10 mm fazla. Dizel olduğunu sorgulatan olağanüstü sessiz çalışma karakteri, müthiş torklu ve istekli çekişle gelen keyifli sürüş performansı ve konforlu, ferah kabini Civic’in “özel” durmunu net olarak ortaya koyuyor. Bu otomobil Ford Focus ya da VW Golf’ün rakibi olmayacak. Pozisyonu, teknolojik özellikleri/üstünlükleri bir yana, net olarak kompakt hatchbackler arasında zarafeti ve elit duruşuyla ayrışmak olarak belirlenmiş. Honda’nın en düşük devir çeviren motoru olsa da bir dizel için alışılagelenden daha yüksek devirlere ulaşan motoru sportif sürüş karakteri kazandırıyor. Bu istekli hızlanmaların getirdiği sportif ruh, adeta sequential/sıralı şanzıman gibi tasarlanmış çok yakın yollu viteslerle desteklenmiş. Gerçekten de virajlı yollarda Civic dizel çarpıcı bir ivmelenmeyle coşkulu sürüş sergilerken kısacık kolla yapılan vites değişimleri de sürüş keyfini artırıyor. Bir Honda geleneği olarak mükemmel direksiyon tepkileri veren otomobil, stabiliteyle de ilgili normal kullanıcıları fazlasıyla memnun edecek. Ama limitlerde kullandığımızda arka akslardan başlayan bir body roll gözlemlemek mümkün ama bu durum sıradan kullacıların viraj dönmeyecekleri hızlarda yaşanabiliyor! Sürücü odaklı kokpit tasarımının yarattığı sportif ambiansta insanın kendisini sakin ve ekonomik bir “halk otomobili”nden (Civic!) çok bir yarış otomobili veya uçak kokpitinde hissettiği gerçek! Bir de arka cam gerçeği var ki, tıpkı Mercedes-Benz’in ilk Sport Coupe modelinde Murat Günak tasarımı “seksi” kuyrukta olduğu gibi geri görüş çok berrak değil. Ama doğrusu, önünüzde ilerleyen bir Civic’in arkasını izlemek gayet keyif verici! Gerçi satış fiyatı otomobilin genel ekonomik portresiyle tam örtüşmemiş ama sunulan ürünle değerlendirmek gerekiyor…
Honda Civic 1.6 i-DTEC www.e-motoring.com
Otomobille ilgili daha detaylı incelememiz, dijital dergimiz e-motoring magazine‘de yer alacak.