Subaru Levorg 1.6 GT-S

 Subaru Levorg 1.6 GT-S

Subaru Levorg 1.6 GT-S
Hobilere öncelikli yer açan yakışıklı station wagon gövdesiyle premium kimliği birleştiren Levorg, Legacy’nin butik tahtında.
Bundan 20 yıl önce Colin McRae, Richard Burns ve diğer WRC pilotlarının ellerinde Impreza’nın ralli destanlarıyla büyük sükse yapan Japon üretici Subaru, bugün SUV’lar üzerine yoğunlaşmış, kaliteli ve güvenli sürüşler vaat eden bir premium üretici durumunda. SUV’ların yanısıra sedandan çok lifestyle station wagonlarla elit görüntü çizen marka, geçen yıl tanıttığı Levorg ile 90’lardan uzanan Legacy efsanesini sürdürüyor. İlginç ismi de Legacy, revolution ve touring kelimelerinden -zorlanarak!-oluşturulan otomobil, sadece station wagon gövde formuna sahip. Ve aslında yenilenmiş, tazelenmiş, geliştirilmiş, artık sedanı olmayan yeni bir Legacy bu otomobil. Kaputun üzerindeki devasa hava girişi Impreza’ya bir gönderme ve güç gösterisi olsa gerek ama otomobilin genel tasarımı onun kadar kaba değil. Arkaya doğru eğimli tavan, entegre bir tavan spoyleriyle son buluyor. Ön çamurluklarda belli belirsiz, arkadaysa belirgin çıkıntı, dinamik görüntü kadar gövdenin aerodinamisini de destekliyor. Çift egzoz çıkışından biri, artık çoğu otomobilde olduğu gibi sahte, sportif görünümü destekleme yolunda aksesuar durumunda, duman sadece birinden çıkıyor.

Subaru Levorg 1.6 GT-S
Levorg’un ferah kabininde son dönem Subaru modellerinden alıştığımız bir durum hakim. Koltuklar, sürüş pozisyonu, bagaj çok iyiyse de kokpit tasarımı senkron sağlanamamış birçok parçanın birbirine entegre edilmesiyle oluşturulmuş gibi. Daha da fenası, bunun en az on sene önce yapılmış gibi görünmesi! Ergonomik sıkıntı var mı? Hayır ama asla batılı üreticilerin tasarladığı kokpitteki bütünlük ve estetik yok. Direksiyon üzerindeki düğme bolluğu rahatsız edici. Ortaya yerleştirilen dokunmatik ekran da, Levorg kokpitinin Avrupalı üreticilerle boy ölçüşmesini sağlamaya yetmiyor. Zaten Forester ve Outback’te de yakındığımız bir yansıma problemi var. Kapı içlerindeki cam/ayna/kilit düğmeleri demode. Plastik malzeme kalitesi Japon standartlarında yüksek ama anlaşılıyor ki Subaru kokpitte en çok Amerikalılara hitap ediyor… İşçilik ise çok iyi, hata görülmüyor. Koltuklardaki mavi dikişler otomobilin rengiyle de uyumlu, şık duruyor. Subaru, sportif ruhunu bu zarif stationda metal pedal kitiyle koruyor.

Subaru Levorg 1.6 GT-S
Sürücüsüne bağlı olarak otomobilin dikkat çeken bir ağırbaşlılığı var, çok güvende hissettiriyor, aktif tork dağılımlı simetrik dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde yola sağlam tutunuyor. Hata yapasınız gelmiyor. Yok, hızlı kullanmak istiyorsanız Levorg ona da hazır; downsized tabir edilen 1.6 litrelik küçük hacimli motoru, ikiz turboyla beslendiğinden Levorg’u küçük çaplı bir roket haline getiriyor. 170 HP gücüyle Impreza-vari çılgınca değil ama cüssesine yakışır şekilde kararlılıkla, asilce hızlanıyor. Bunda çekişte kaybı olmaması kadar 1800-4800 d/d arasında sürekli alınan maksimum torkun da payı var. Subaru’nun ilk start/stop sistemli direkt benzin enjeksiyonlu bu motoru, Levorg’un ardından gelecek modellerde de karşımıza çıkacak. Subaru’nun akıllı sürüş sistemi SI-Drive, direksiyon üzerinden yönetiliyor, S ya da I modları seçilerek Intelligent (akıllı) ve Sport (spor) olmak üzere iki farklı sürüş programı alternatifi sunuyor. ‘Akıllı’ mod tüketimi iyileştirmeye yönelik daha sakin bir sürüş karakteri sunarken, spor modunda vites değişimleri daha üst devirlerde gerçekleşiyor, hızlanma değerleri az da olsa iyileşiyor. Sportif sürücülerin tatmini için bir yatıştırıcı kıvamında, önemli farklılıklar beklememek gerek. Araçta kullanılan sürekli değişken oranlı CVT otomatik şanzıman, direksiyon üzerinden de yönetilebiliyor. Outback ve Forester’da da kullanılan vites kutusu, 1.6 litrelik boxer motora sorunsuz adapte edilebilmiş. Bu padlerle manuel vites kullanımı SI modlarından daha efektif olabiliyor.
Otomobilin direksiyon sertliği ideal ve yol ile tekerleklerin durumu hakkında verdiği bilgiler sürücü için aydınlatıcı.
Levorg, cüssesi ve ağırlığıyla yakıt ekonomisi iddiası taşımıyor gibi görünse de yaklaşık 500 km’lik test sürüşümüz sonunda ortaya çıkan tüketim verileri benzinli bir araç için hiç de fena değil. Açık yollarda 8 litreye kadar düşen 100 km ortalaması, trafik kilitlendiğinde 10 litreyi aşabiliyor. İşte sıkışık trafikte ekonomiden eser kalmıyor. Ama araç hareket ettiği sürece savurganlık yok, tüketim bu değere çıkmıyor.

Subaru Levorg 1.6 GT-S
Yol yüzeyinden aldığı darbeleri olgunlukla emen süspansiyon sistemi, önde MacPherson üçgen alt salıncaklar ve arkada çift salıncaktan oluşuyor, daha sert yaylar ve daha güçlü anti titreşim barları kullanılarak son Legacy’den geliştirilerek aktarılmış. Aktif Tork Dağılımı ile entegre sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi, Levorg’un yola mutlak bağlılık göstermesini sağlıyor. Aktif Tork Dağılımı gerektiğinde fren gücü uygularken, viraj dışındaki tekerleğin torkunu arttırıyor ve böylece sürüş güvenliğine katkıda bulunuyor. Linear (doğrusal) sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi sağladığı denge dinamikleriyle önden çekişli/arkadan itişli rakiplere göre daha rafine sürüşler sağlayabiliyor. Boxer motorun düz yerleşimi zaten denge konusunda önemli avantajlar sağlıyor. Otomobilin süspansiyon dinamikleri yıllar önce kullandığımız 2.0 litre turbo motorlu Legacy’ye göre daha diri görüntü çiziyor, darbeler absorbe edilirken gürültü olmuyor, olgun sürüş lezzeti keyif veriyor. Gaza yüklenildiğinde sesini yükseltse de Impreza’daki gibi vahşi bir boxer sesi beklemeyin, bu huzurlu bir aile otomobili. Zengin donanımlara sahip Levorg, yükselmiş otomobil fiyatları arasında uygun görünen satış rakamıyla çekici, premium bir station. Dikkate değer.
Subaru Levorg 1.6 GT-S Subaru Levorg 1.6 GT-S

+ Rahat kullanım
+ Akıcı performans
+ Konfor düzeyi
+ Geniş ve ferah kabin
+ Güven veren yol tutuş
+ Büyük bagaj
– Demode kokpit yapısı
– Infotainment ekranında yansımalar

Subaru Levorg 1.6 GT-S
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1600
Motor gücü (HP): 170@4800-5600
Maksimum tork (Nm): 250 @1800-4800 d/d
Vites kutusu: 6-ileri Lineartronic otomatik
Maksimum hız (km/s): 210
0-100 km/s hızlanma (sn): 8.9
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 8.5/6.3/7.1
Ağırlık (kg): 1551
U/G/Y (mm): 4690/1780/1490
Aks mesafesi (mm): 2650
Bagaj hacmi (lt): 522/1446