Subaru Outback 2.0D Limited

 Subaru Outback 2.0D Limited

Subaru Outback 2.0D Limited www.e-motoring.com
Ülkemizde artık BRZ dışında binek otomobille satılmayan Subaru’nun premium yüksek stationı Outback, sahip olduğu 4×4 sistemi sayesinde hafif arazi koşullarında da harikalar yaratabiliyor. Japon otomobillerini bilirsiniz. Arızasızlıkları ve yüksek teknolojilerine pek söz söylenemez ama birkaç ender model dışında güçlü tasarım çizgileri olmadığı da malumdur. Geçen yıl yenilenen Subaru Outback de bu tasarım ekolsüzlüğünü sürdüren müthiş otomobillerden biri. Volvo XC70, Audi A6 Allroad gibi premium stationların yanısıra alttan güçlü gelen Skoda Superb Outdoor ve Opel Insignia Country Tourer gibi modellerle kıyaslanan Outback, yapılan kısmi yeniliklere karşın çiğ kalan bir tasarıma sahip. Ya da bunu Avrupalı kullanıcılara uzak kalan Japon ekolü olarak nitelemek gerek. Dış görünümde keskin bakışlı hale getirilen farları ve büyütülmüş ızgara tasarımı, ilginç yerleşimli LED farlarla desteklenen otomobilin iri gövdesini çevreleyen koyu renkli plastikler de “yoldışı” mesajlar veriyor. Yıllar önce çerçevesiz kapı camlarıyla özgün bir kimlik kazanan Subaru, gürültüyle daha iyi baş edebilmek için bundan vazgeçmişti.

Subaru Outback 2.0D Limited www.e-motoring.com
Kokpitteki ergonomi üst düzeyde, menülere uzun aramalar yapmadan kolayca ulaşılıyor. Dokunmatik ekran, akıllı telefonlarla kolayca eşleştiriliyor ve ara yüz haline geliyor. Kimi markalarda fonksiyonellik üst düzeyde ama kullanıcı dostu olduklarını söylemek zor, Subaru’da kullanım sorunsuz. Subaru Starlink sistemi, dokunmatik ekran, çok fonksiyonlu direksiyondan ya da ses komutları aracılığıyla internet radyosu, uygulamalar ve daha pek çoğuna güvenli bir şekilde ulaşmayı sağlıyor. Ama bu ekranın camlar ya da tavandan gelen ışığı yansıttığından kimi açılardan görmeyi zorlaştırdığını belirtmek gerek.

Subaru Outback 2.0D Limited www.e-motoring.com
Geniş koltuklarda sunulan bacak boşluğu orta üst segment standartlarında, rahat etmemek imkansız. Yolcuların rahatı için arka koltuk sırtlıklarını arayarlamak da mümkün kılınmış. Bu koltukların yatırılmasıyla bagaj hacmi de dümdüz zeminde 559 litreden 1848 litreye kadar genişletilebiliyor. Kapasite önceki Outback’e göre 80 litre daha artırılmış.

Subaru Outback 2.0D Limited www.e-motoring.com Subaru Outback 2.0D Limited www.e-motoring.com
Outback, çok sayıda elektronik uyarı ile donatılmış. Japon Volvo’su desek abartılı olmayacak. Şüphesiz bunlar güvenli yolculuklar için ama trafik ışıklarında beklerken “öndeki araç hareket etti” uyarısının çıkması, Subaru’nun Amerika pazarındaki ağırlığının bir yansıması gibi göründü! Biliyorsunuz ülkemizde bu tip uyarılar arkadaki araçtan gelir, default donanımdır! Şaka bir yana, bu donanımlar içinde en etkileyici olan, stereo kamera ile yolu gözleyen ve sürücü gereken müdahaleyi yapmadığında gerekirse fren yaparak çarpışma gerçekleşmeden otomobili durduran EyeSight teknolojisi. Yoldaki gelişmeleri ve kaza risklerini analiz ederek gerekirse müdahaleyi ele alan akıllı sistemler, yavaş yavaş birçok markaya yayılıyor. İri gövdeli Outback’in 345×785 ebatlı açılır tavanı, kabin ferahlığını artırıyor. Harman Kardon müzik sistemiyle sunulan Premium donanım paketinde ses kalitesi üst düzeyde.

Subaru Outback 2.0D Limited www.e-motoring.com Subaru Outback 2.0D Limited www.e-motoring.com
Dünyada Porsche ile birlikte boxer motordan vazgeçmeyen Japon üretici, marka geleneğini yıllardır dizel motorlarında da sürdürüyor. Düz ve alçak yerleşimli dört silindirli boxer motor, otomobilin yüksek yapısına karşın ağırlık merkezini aşağıda tutmaya destek veriyor. 2.0 litre hacimli boxer dizel, 1600 d/d’den itibaren 350 Nm gibi hayli yüksek tork çıkışı sağlayabiliyor. Gerçi bu tork değerinin artık 1.6 litrelik dizel motorlardan da alınabildiğini görüyoruz ama boxer yerleşim ile daha güvenilir denge ve büyük hacimle Outlander’da daha fazla sessizlik gözlüyoruz.

Subaru Outback 2.0D Limited www.e-motoring.com
Subaru’nun yıllardır kullandığı sürekli değişken oranlı (CVT) Lineartronic otomatik şanzıman, direksiyon üzerinden manuel de kullanılabiliyor. Outback sportif heyecanlar için doğru otomobil değil ama 7 kademeli vites, özellikle yavaşlamalarda motor kompresyonundan yararlanma avantajı sağlıyor.
Motordan tüm aktarım organlarına kadar simetrik yerleşimin sağlandığı yürüyen aksam, Subaru için dengenin anlamını ifade ediyor. Simetrik dört tekerlekten çekiş sistemi, dört tekerlek arasında yol ve çekişin durumuna göre sürekli kontrol ettiği tork dağılımıyla kesintisiz aktarım sağlarken dengeyi de üst düzeyde tutuyor, otomobilin stabilitesi hiç bozulmayacak güveni veriyor. Active Torque Control sistemiyle virajlarda dışta kalan tekerleklere ulaşan torku içtekilere göre artırarak stabilitesi maksimum seviyede tutuyor. Çok üst düzeydeki çekiş, yaşanabilecek uç durumlar için de elektronik ünitelerle destekleniyor. X Mode sistemi, tekerleklerden birinde çekiş kaybı olduğunda torku diğer akslara aktarıyor ve her yol koşulunda güvenli sürüş sağlıyor. EuroNCAP çarpışma testlerinden 5 yıldızlı pekiyi alan Outback’te dikkat çekici bir güvenlik seviyesi hakim. Sürücü diz havayastığıyla beraber 7 havayastığının sunulduğu otomobilde önden çarpışmalarda motor ve şanzımanın yere doğru açı alıp kabinden uzaklaşması, mükemmel bir pasif güvenlik önlemi. Güçlendirme çerçeveleri sayesinde kabin de kontrollü deformasyon ile koruma altına alınmış, darbelerin içeri ulaşması olabildiğince engelleniyor.

Subaru Outback 2.0D Limited www.e-motoring.com
Premium ve Limited olmak üzere iki donanım seviyesi bulunan Subaru Outback, uzun yolculuklar ve şehir dışında çiftlik hayatı için ideal, elit bir seçenek. Ama iri yapısının şehir hayatına pek uygun olduğunu söylemek zor. Çoğu pazarda Avrupa trafiğine büyük gelebilecek bu otomobil, Amerika ve Avustralyalı müşterilerin gözdesi. Volvo XC70 ve Audi A6 allroad gibi modellerle kıyaslandığında tasarımı soğuk gelmezse mutlaka değerlendirilmeli.

+ Etkileyici çekiş
+ Yüksek konfor
+ Akıcı performans
+ Yüksek güvenlik özellikleri
+ Düşük yakıt tüketimi
+ Büyük bagaj
+ Malzeme kalitesi ve zengin donanım
– Şehir için büyük boyutlar
– Uyarı çokluğu
– Parlama yapan bilgi ekranı

Subaru Outback 2.0D Limited
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1998
Motor gücü (HP): 147@3600
Maksimum tork (Nm): 350@1600-2800 d/d
Vites kutusu: Lineartronic otomatik
Maksimum hız (km/s): 192
0-100 km/s hızlanma (sn): 9.9
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 7.5/5.3/6.1
Ağırlık (kg): 1688
U/G/Y (mm): 4815/1840/1605
Aks mesafesi (mm): 2745
Bagaj hacmi (lt): 559/1848