Subaru ve National Geographic işbirliğiyle Pati Birliği

 Subaru ve National Geographic işbirliğiyle Pati Birliği


Subaru ve National Geographic işbirliğiyle oluşturulan ve sokak köpeklerinin yaşam koşullarını iyileştirme hedefiyle çalışmalar düzenleyen sosyal sorumluluk oluşumu “Pati Birliği” tarafından, 16 Aralık 2017 günü Maçka Parkı’ndaki eğitimler ve bilinçlendirme aktiviteleriyle hayvanseverleri bir araya getiren etkinlikte, Pati Birliği mobil uygulamasının da lansmanı yapıldı. Maçka Parkı’ndaki büyük havuz çevresinde toplanan Pati Birliği gönüllüleri, ortalama 40 dakika süren toplam 4 seansta, “Sokak Köpekleriyle İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey” ve “Köpek Sahiplenmenin ve Bakımının Püf Noktaları” konulu eğitimlerle köpekseverleri bilgilendirdiler.

Eğitim seanslarında Pati Birliği Proje Lideri Sarp Dakni moderatörlüğünde, Köpek Eğitmeni Okan Arslan ve Çak Bi Pati Derneği Kurucusu Talha Demircan’ın saha operasyonları hakkında bilgiler aktarıldı; sokak köpeklerine daha fazla nasıl yardımcı olunabileceği dair paylaşımlarda bulunuldu. Eğitimler sırasında, Pati Birliği’nin uygulamaya geçen Instagram hesabı “patibirligi” üzerinden canlı sohbet gerçekleştirilerek soru-cevaplar eşzamanlı olarak yürütüldü. Pati Birliği projesi kapsamında hazırlanan özel mama ve su kapları da mamalar ile birlikte sokak köpeklerine destek olmak isteyen gönüllülere dağıtıldı. Maçka Parkı çevresinde yaşamını sürdüren sokak köpeklerine de reflektörlü tasmalar takıldı.


Pati Birliği’nin devreye alınan ikinci aşamasında gönüllü hayvanseverler Beşiktaş bölgesindeki köpeklerin beslenme, bakım ve sevgi ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir araya geliyorlar. Google Play Store’dan indirilebilen (Yakın zamanda App Store’dan da indirilebilecek) Pati Birliği mobil uygulaması ile isteyen herkes projeye destek olabiliyor. Çipli tasmalar aracılığıyla yerleri tespit edilen köpeklerin devamlı bakımını yapan gönüllüler, Subaru tarafından köpeklere uygun olarak tasarlanan Subaru XV acil müdahale araçları ile de köpeklerin yardımına koşuyorlar.

Pati Birliği, ilk etkinliğini 25 Ağustos Cuma günü Bahçeköy ve Kilyos’ta gerçekleştirdi. 26 Ağustos Dünya Köpek Günü öncesinde, Bahçeköy ve Kilyos bölgesinde sokak köpeklerine trafiğin hızlı aktığı ve aydınlatmanın yetersiz olduğu noktalarda fark edilebilmeleri için reflektörlü tasmalar takıldı. Gönüllülerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte ayrıca köpeklerin mama, su ve bakım ihtiyaçları da karşılandı. Pati Birliği ile, Riva, Göktürk, Kemerburgaz ve Silivri’deki sokak köpeklerine ulaşmak hedefleniyor.

Subaru kullananların yarısından fazlası köpek besliyor
Tüm Dünyada ve Türkiye’de Subaru kullanıcılarının önemli bir bölümü, evcil hayvan besleyen, hayvanseverlerden oluşuyor. Özellikle Kuzey Amerika’da Subaru kullanıcılarının yarısından fazlası en az bir evcil hayvana sahipken, yüzde 48’inde en az bir evcil köpek bulunuyor. Subaru dünyanın pek çok ülkesinde evcil hayvanlarla, özellikle de köpeklerle ilgili projelere destek veriyor.
Kuzey Amerika, Japonya ve Avrupa’da sokakta yaşayan hayvanların sayısı neredeyse yok denecek kadar azken Türkiye’de bu sayı çok yüksek. Bu nedenle Subaru, National Geographic Türkiye ile birlikte, evcil hayvanlarlarla ilgili yurtdışında gerçekleştirilen yardım projelerini adapte etmek yerine ülkemiz şartlarına uygun tamamen lokal bir proje yaratmayı tercih etti.