Subaru XV satışa sunuldu

 Subaru XV satışa sunuldu

Crossover segmentinde, simetrik sürekli dört çeker özelliğini 1.6 litrelik benzinli motor ve CVT otomatik şanzıman ile birlikte sunan tek model olan Subaru XV Türkiye’de. Comfort ve Elegance donanım paketlerine sahip olan otomobil, Subaru’nun stratejik modeli olarak tanımlanıyor. Comfort donanım paketine sahip düz vitesli XV 70.800 TL, CVT şanzımanlı Comfort donanım paketli XV ise 74.800 TL’den satın alınabiliyor. Subaru XV’nin Elegance versiyonu 78.900 TL, Premium versiyonu ise 92.200 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Subaru’nun köklü geçmişinin en belirgin özellikleri; güvenlik, sağlamlık ve sportiflik Yeni XV’nin genlerini oluşturuyor. Tamamen yeniden tasarlanmış 1.6 litrelik boxer motorun yanı sıra düşük hızlarda bile üst seviyede tork üreten 2.0 litrelik dizel Boxer motor Subaru XV’nin kalbini oluşturuyor.

Dış görünümünde ön ve arkada altıgen tasarımlar, farlarda keskin kartal gözlerini öne çıkaran XV, iç tasarımda ise ferahlık ve güven duygusuyla ön plana çıkıyor. Bu ferahlık aynı zamanda yolculara güven hissi vererek, Subaru’nun “Confidence in Motion” marka sloganıyla da mükemmel bir uyum sağlıyor.

Subaru’nun stratejik modeli XV
Subaru XV, rakiplerinin büyük çoğunlukla iki çekerli olduğu Crossover kategorisinde standart simetrik dört çeker özelliği ile büyük bir boşluğu dolduruyor. Subaru XV’de üst düzey konfor ve geniş kabin tasarımı kompakt ve hafif gövde yapısı ile harmanlanıyor. XV, Subaru’nun gelecek nesil motorları ve yenilenen şanzımanı ile mükemmel manevra kabiliyeti sayesinde üstün sürüş performansı ve yakıt verimliliği sunuyor. 1.6 motor, otomatik şanzıman ve sürekli dört çeker özelliklerini bir arada sunan piyasadaki tek araç olan yeni XV, Subaru’nun stratejik modeli olarak tanımlanıyor.

Boyu 4450 mm, yüksekliği 1570 mm, eniyse 1780 mm olan Subaru XV’nin dingil mesafesiyse 2635 mm. Crossover işlevselliğini ön plana çıkararak şık ve akıcı çizgilerini yüksek gövde ile bir araya getiren yeni bir tasarıma sahip. Ön kısımda tercih edilen altıgen ızgara ve atmaca gözünü andıran farlar Subaru araçlarının benzersiz kimliğini ön plana çıkarıyor. Yenilikçi tasarıma sahip alüminyum jantlar ve biçimli hatlara sahip yan kaplama XV’ye sportif ve çekici bir görünüm kazandırıyor. Ön ve arka tamponların köşeleri aracın aerodinamik performansını artıran ve böylece yakıt tasarrufuna katkı sağlayan özel bir tasarıma sahip. XV’nin bagaj bölmesinin zemini ve tavanın içyapısı yeniden oluşturuldu. Zeminde seviye farkı olmaması bagaja eşya yükleme ve indirmeyi kolaylaştırıyor. XV’nin bagaj alanı hacmi ise 380 litre.

Şık ve konforlu kabin tasarımı
XV’de yolculara üst düzey bir kalite hissi sunmak üzere aracın geniş ve konforlu kabininde, şık ve kaliteli malzemeler kullanıldı. Gösterge paneli kabine ferahlık hissi katmak için yatay olarak yerleştirildi. Lüks kabinde deri, metal ve kumaş malzemeler farklı dokunuşlar ve hisler yaratmak üzere mükemmel bir denge içerisinde bir araya getirildi. Ön konsolda yumuşak dokunuşlu plastik kullanıldı.Yolcuların oturabileceği tüm konumlarda konforlu bir yolculuk yapmasını sağlamak üzere koltuklar kolayca katlanabilecek gövde için daha güvenli olabilecek şekilde tasarlandı. Daha yüksek kalça noktası ile yeni ön koltuk tasarımı, sürüşü çok daha keyifli bir hale getiriyor. Sürücü koltuğu standart olarak altı yönde ayarlanabilme özelliğine sahip. Ayrıca ön koltukların özel yapısı sayesinde kaza anında koltukların geriye esnemeleri sağlanarak sürücü ve yolcuların maruz kaldığı şok etkisi absorbe edilmiş oluyor. XV’nin kabini konforun yanı sıra gelişmiş bilgi/eğlence sistemi ve her türlü eşyanın kolayca ulaşılabileceği bir şekilde düzenlendi. Şehirli tasarıma uygun olarak donatılan kabinin sürücü koltuğu çevresinde küçük eşyalar için saklama alanları bulunuyor.

Sürücüye görsel bildirim sunmak üzere tasarlanan “Çok fonksiyonlu gösterge” MFD hem standart hem de 4.3 inç renkli LCD’ye sahip üst sınıf versiyon ile birlikte çalışıyor. Çevre dostu sürüş söz konusu olduğunda MFD yakıt verimliliği bilgilerinden çok daha fazlası gösterge panelinde sunuluyor. Eco-sürüş göstergesi, Eco- gösterge ve Eco-değer ekranları gibi altı farklı fonksiyon sürücüye yakıt tasarrufunu artırma konusunda yardımcı oluyor. Gösterge panelinin orta kısmında bulunan büyük LCD monitör tek bir tuşla ulaşılabilecek şekilde sürücüye vites ve yakıt ile ilgili önemli verileri sunuyor.

MFD, müzik sistemi ve hız sabitleme sisteminin kontrol edilmesini sağlayan düğmelerin bulunduğu gümüş çerçeveli deri kaplama direksiyon simidi iç mekana sportif zenginlik katıyor. Deri, dekoratif gümüş metal panel ve metal kapak kullanımı sayesinde vites kolu lüks bir görünümde. Vites kolu üstten ve yandan kavranacak şekilde tasarlanmış ve hareket yolu ise ideal şekilde ayarlanmış. Yeni XV’de sürüş konforunu artıran ekipmanlar kullanılıyor. Modellerde tek veya çift bölgeli klimalar tercih ediliyor. XV’nin tüm versiyonlarında standart olarak 2-DIN müzik sistemi: 1 CD çalar ve 6 hoparlör kullanılıyor. Akustik koşullara uygun gelişmiş ses kalitesi ve ince ayar imkanı sunan bu ses sitemi aynı zamanda kapılardan kaynaklanan titreşim ve yankıyı da azaltma özelliğine sahip. XV’ye özel ayarlanmış olan hoparlörler sayesinde sürücü ve yolcular etraflarını saran yüksek kaliteli müziğin keyfini çıkartabiliyor. Sistem Bluetooth® ve i-POD sistemi özelliklerine sahip.

Motor ve şanzıman
Subaru XV’de kullanılan 1.6 litrelik motor tamamen yeni bir tasarım. Karşılıklı yatay olarak yerleştirilmiş motorun bilinen faydalarına sahip olmanın yanı sıra bu motor, yakıt verimliliği ve egzoz performansı açısından daha da geliştirildi. Yeni Lineartronic (CVT) şanzımanla birlikte yeni geliştirilen “Otomatik Çalıştırma Sistemi” kullanılması yakıt verimliliğini artırıyor. Ayrıca, özellikle Avrupa ülkeleri için geliştirilen ve olumlu tepkiler alan 2.0 litrelik Subaru Boxer Dizel motor artık XV serisinde de kullanılıyor.

SUBARU XV’nin donanım özellikleri:
COMFORT:
– 17” alüminyum jantlar
– Ön sis farları,
– Elektrikli yan aynalar,
– Yol bilgisayarı,
– Isıtmalı ön koltuklar,
– CD + 4 hoparlör,
– Otomatik klima,
– Ön cam rezistansı,
– Yan perde ve diz hava yastıkları,
– Otomatik start stop
– VDC (Araç Dinamikleri Kontrolü)

ELEGANCE (COMFORT’a ek olarak):
– Gövde rengi yan aynalar
– Karartılmış camlar
– Xenon farlar
– 6 Hoparlör + display
– USB – iPod girişi
– Geri görüş kamerası
– Hız sabirleme sistemi
– Bluetooth®
– Otomatik yanan ön farlar
– Yağmur sensörü
– Deri direksiyon simidi
– Çift bölgeli otomatik klima
– Gelişmiş yol bilgisayarı

PREMIUM (ELEGANCE’a ek olarak)
– Deri döşeme
– Sunroof
– Elektrikli sürücü koltuğu
– Akıllı giriş ve anahtarsız çalıştırma