Subaru XV’e Euro NCAP’ten 5 yıldız

 Subaru XV’e Euro NCAP’ten 5 yıldız

Subaru’nun Ocak ayında satışa çıkacak yeni modeli XV, Euro NCAP güvenlik testlerinden beş yıldız aldı. Dört farklı darbe testi ile sınanan yeni XV, üstün teknolojik donanımı sayesinde çarpışma durumunda sürücü ve yayaları maksimum oranda koruduğunu ispatladı.

Direksiyon başında sürüş keyfi, konfor ve üstün güvenlik arayan sürücülerin tüm isteklerine cevap verecek özelliklerle donatılan Subaru’nun yeni XV modeli Euro NCAP Güvenlik testlerinden alınabilecek en yüksek 5 yıldızlı notu aldı. Subaru XV, çarpışma testinde yetişkin korumada 31 puan (yüzde 86), çocuk korumada 44 puan (yüzde 90), yaya korumada 23 puan (yüzde 64) ve güvenlik desteği kategorisinde ise 6 puan (yüzde 86) toplayarak genel toplamda 5 yıldız aldı.

Euro NCAP Enstitüsü’nün belirlediği kriterlere göre bir aracın bütün bu çarpışma testlerinden en üst düzeyde sonuçlar alması ve Elektronik Denge Kontrol Sistemi gibi gelişmiş güvenlik özellikleri ile donatılmış olması gerekiyor. Ebatları büyültülen perde hava yastıkları, sırta daha iyi bir koruma sağlayan yan hava yastıkları, yüzün darbe almaması için özel tasarıma sahip ön hava yastıklarının yanı sıra standart olarak sunulan sürücü diz hava yastığı sayesinde yeni XV kabinde yolcularını çepeçevre korumuş oluyor.

Aktif ve pasif güvenlik donanımları güven veriyor
Yeni XV’de diğer tüm Subaru modellerinde olduğu gibi, simetrik AWD (dört tekerlekten çekiş) sistemi ve yatay yerleşimli boxer motor yer alıyor. Tüm versiyonlarda standart olarak sunulan VDC (Araç Dinamikleri Kontrol Sistemi) XV’nin performanslı kullanımlarda virajlarda daha güvenle ilerlemesini sağlıyor.

Subaru hem pasif hem de aktif güvenliğe önem veriyor. Yolcu kabinini tavandan kapılara, sütunlara ve zemine kadar her alanda “halka biçimindeki takviye şasileri” ile donatılan XV’nin çarpma anında güvenliği maksimuma çıkarıldı. Ön koltuk sırtlıklarına yerleştirilen “S” şeklindeki kancalar sayesinde koltukların geriye esnemesi sağlanarak, kaza sırasında sürücü ve yolcuların alabileceği darbeler de yumuşatılmış.