Suzuki Baleno Türkiye’de

 Suzuki Baleno Türkiye’de

Suzuki_Baleno

Japon üretici Suzuki, aslında başarılı bir geçmişi olan Türkiye’de uzun süredir çok sessizdi. Ama yeni modellerle uyku dönemi sona erdi ve Doğan Holding bünyesinde temsil edilen marka yeniden harekete geçiyor. Suzuki Türkiye gelecek 2.5 yıl içinde 10.000 araç satmayı hedefliyor. Bu hedefte ilk olarak Jimny’nin tekrar ithalinin başlaması, Vitara’nın piyasaya girişi ve tabii B hatchback modeli Baleno’nun satışına başlanması, marka için yeni dönemi başlatacak. Bu modellerin yanında Swift’in satışları da sürecek. Yine model gamında %65-70 oranında Vitara öncülüğünde yoluna devam edecek olan Suzuki Türkiye, diğer modellerin satışlarının %30-35’ini  oluşturmasını bekliyor. Yıl sonuna kadar 500 adet civarı Baleno satmayı planlayan Suzuki Türkiye, otomobilin fiyatını 58.750 TL olarak açıkladı. İlk aşamada tek donanımla gelecek Baleno’da sadece 1.2 litrelik benzinli motor ve CVT otomatik şanzıman sunuluyor. Hindistan’da üretilen Suzuki Baleno, EuroNCAP testlerinde 3 yıldızda kalmasıyla dikkat çekmiş bir otomobil. Buna karşılık kısa deneme sürüşümüzde beklenenden yüksek seviyede kalite, sürüş konforu ve donanım zenginliği gözümüze çarptı.

Suzuki_Genel_Muduru_Ümit_Karaarslan_1

Lansmanda Baleno’nun sahip olduğu tasarım, pratiklik, performans ve yakıt verimliliği ile pazarın önemli oyuncularından biri olacağını söyleyen Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan, “Baleno sahip olduğu özellikleri ve boyutları itibariyle B segmentinin dışına taşıp C segmentinde yer alan bir model. Bu sayede her iki segmentten de pay alabilecek bir model olduğuna inanıyorum” dedi. “SUZUKI NEXT 100” stratejisiyle üretilen modellerin markayı yeniden hak ettiği noktaya ulaştıracağını vurgulayan Ümit Karaarslan, “Suzuki 2020 yılına kadar her yıl yeni bir model tanıtacak. Swift, Jimny ve Vitara’nın ardından bu yıl içerisinde Türk tüketicisi ile buluşturduğumuz yeni Baleno ile de Suzuki olarak hedeflediğimiz pazar payına ulaşmak için önemli bir fırsatı yakalayacağız. Suzuki için 2016 yılı pazara yeniden giriş yılı oldu. Suzuki model ailesinin tamamlanması ile birlikte Yepyeni Vitara, Swift, Jimny ve Baleno ile pazarda şubat ayından bu yana hızlı dönüşümüze devam edeceğiz. Otomobilde 3 yıl içinde yüzde 2’lik pazar payına erişme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Yeni platformu sayesinde oldukça düşük bir ağırlığa sahip olan Baleno, bu sayede çok daha başarılı hızlanma, yüksek viraj kabiliyeti ve frenleme performansı sergileyebiliyor. Baleno’nun ağırlığının azaltılması aynı zamanda yüksek yakıt verimliliği, gürültü, titreşim ve sertlikte azalma ve yüksek manevra kabiliyetini de beraberinde getiriyor. Verimli kullanılan platformu iç mekânda çok daha geniş bir yaşam alanına dönüştürüyor. Ayrıca 320 lt’lik bagaj hacmi de Baleno’nun öne çıkan avantajlarından birini oluşturuyor.

Suzuki_Baleno

DualJet benzinli motor

Baleno’nun inovatif platformuna, yüksek gaz tepkisi ile oldukça sportif bir kullanım hissi sunan yeni nesil atmosferik DUALJET motor eşlik ediyor. Çok noktalı enjeksiyon sisteminin desteği ile güçlü fakat aynı zamanda tutumlu karakteriyle öne çıkan 1.2 litre hacmindeki DUALJET motor, 90 bg güç ve 120 Nm tork üretiyor. Manuel şanzımanın yanı sıra sonsuz oranlı CVT otomatik vites seçeneğinin de opsiyonel olarak tercih edilebildiği bu motor, 100 km’de ortalama 4.7 litrelik yakıt tüketim değerine sahip. CVT şanzımanın yüksek süratlerde motor devrini düşük tutacak oranlarda çalışması, özellikle uzun yolda yakıt tüketimine büyük katkı sağlıyor. Aynı zamanda şehrin yoğun trafiğinde de sarsıntısız vites geçişleri sayesinde çok daha konforlu bir sürüş deneyimi sunabiliyor.

Suzuki_Baleno

Zengin donanım listesi

GL adı verilen, tek donanım listesine sahip Baleno’da, 6 havayastığı, ABS, EBD, BAS, ESP, Lastik Basınç Uyarı Sistemi, Yokuş Kalkış Destek Sistemi standart olarak sunuluyor. Oldukça zengin bir listeye sahip olan Baleno’da ayrıca, bluetooth bağlantılı direksiyondan kumandalı müzik sistemi, USB&AUX girişi, yol bilgisayarı, vites konum göstergesi, refakatçi aydınlatma sistemi, otomatik farlar, karartılmış arka camlar, LED gündüz farları, 16 inç alaşımlı jantlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, krom kaplı kapı kolları, önde ve arkada 12V güç çıkışı, elektrik kumandalı aynalar da diğer standart donanım ekipmanlarını oluşturuyor.