Suzuki S-Cross satışa sunuldu

 Suzuki S-Cross satışa sunuldu
Reklam

Japon otomobil ve motosiklet üreticisi Suzuki, yenilenen SUV modeli S-CROSS’u Türkiye’de satışa sundu. Güçlü ve iddialı yeni yüzüyle S-CROSS, akıllı hibrit teknolojisine sahip motor sistemi, yakıt verimliliği, yüksek performansı, Allgrip 4×4 çekiş sistemi, en güncel güvenlik donanımları ile yeniden doğdu. Günümüzün modern SUV kullanıcılarının gereksinimlerini tam anlamıyla karşılamak üzere tasarlanan Yeni S-CROSS, kusursuz tasarımıyla ve yüksek işlevselliğiyle dikkat çekiyor. Suzuki’nin boyutları büyüyerek ve güçlenerek yollara çıkan SUV modelinin 4×2 versiyonu 759 bin TL’lik başlangıç fiyatına sahipken AllGrip 4×4 versiyonu ise 819 bin TL başlangıç fiyatıyla satılıyor.

reklam
Skoda Superb

Suzuki S-CROSS Türkiye lansmanında konuşma yapan Doğan Trend Otomobil Markaları Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal, “Biz 4×4’te B SUV segmentinde çok iddialıyız. S-CROSS ile bu segmentin lideri olmaya devam edeceğiz. Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda hem Vitara’da hem de S-CROSS’ta 4×4 modellerimize olan konsantrasyonumuzu daha da arttırdık. Satış adetlerine baktığımızda neredeyse bütün segmenti Suzuki olarak biz domine ediyoruz. Dünya çapında elektrikli modellere geçiş sürecinde hibrit motorların önemi her geçen gün daha da artıyor. Bizim de Suzuki olarak satışını gerçekleştirdiğimiz araçlarımızın %91’i akıllı hibrit modellerden oluşuyor. Her geçen sene hızla büyüyen hibrit pazarının önemli oyunculardan bir tanesi haline gelerek satışlarımızı katlamayı ve bu sayede büyüme yakalamayı sürdürüyoruz. Güçlenen tasarımı ve yeni teknolojilerinin yanı sıra, 1.4L Booster Akıllı Hibrit teknolojili motoruyla yepyeni S-CROSS modelimiz de bu büyümeye önemli bir katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

reklam

 

“Güvenlik lüks değil bir ihtiyaç”

S-CROSS modelinin sınıfında fark yaratacak güvenlik ekipmanlarına da sahip olduğunun vurgusunu yapan Tibet Soysal, “Biz marka olarak güvenliğin bir lüks değil ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz ve bu şekilde araçlarımızı konumlandırıyoruz. Bu doğrultuda, 360 Derece Çevre Görüş Sistemi, Şerit Takip ve İhlal Uyarısı Sistemi, Yalpalama Uyarısı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi, Acil Fren Sinyal, Adaptif Hız Sabitleme gibi gelişmiş güvenlik donanımlarını yeni S-CROSS modelimizde standart olarak sunuyoruz” dedi.

Her koşulda iyi tutunma: Allgrip 4×4

Suzuki’nin Allgrip Select ismini verdiği dört tekerlekten çekiş sistemi, dört farklı sürüş moduna sahip. Otomatik, Spor, Kar ve Kilit olarak isimlendirilen dört sürüş modu ile Yeni S-CROSS tüm koşullarda en iyi tutunma performansı sunmayı başarıyor. Allgrip dört tekerlekten çekiş sistemi, iki aks arasındaki tork miktarını ayarlıyor ve dört farklı sürüş modunu ESP, motor gücü, hidrolik direksiyon ve diğer entegre sistemlerin desteği ile optimize ediyor.

Güçlü SUV tasarımı ile gözler üzerinde

Markanın geçmişinden gelen bir off-road geleneğine uygun olarak Yeni S-CROSS da güçlü bir SUV görünümü sergiliyor. Dış ve iç tasarımda detaylara gösterilen özen ona güçlü ve kendinden emin bir araç görünümü kazandırıyor. İlk görüşte güçlü tasarım vurgusunu karşısındakine hissettiren, S-CROSS’un piyano siyahına boyanmış, büyük ön ızgarası, krom görünümlü çıta üzerine yerleştirilen Suzuki logosu ile tamamlanıyor. Ön ve arka LED aydınlatma birimleri teknolojik ve modern bir görünüm kazandırırken, köşeli çamurluk kemerleri yan tasarıma güçlü bir güven duygusu kazandırıyor. Yeni S-Cross’ta 8 farklı renk seçeneği  yer alıyor. Lansman rengi olarak belirlenen Titan Grisi, Suzuki’nin ilk defa S-CROSS’ta kullanacağı yeni gövde rengi olarak öne çıkıyor. Sedefli metalik gövde rengi, yeni S-CROSS’un SUV tasarımını güçlendiriyor.

Kullanışlı iç mekân

Dışardan süslü ve güçlü görünen yeni S-CROSS içeride ise artık olmaması düşünülemez -dokunmatik ekran gibi- donanımlarıyla modernize edilmiş bir geleneksel Japon otomobili durumunda. Kokpitte büyük gösterge paneli, üç boyutlu tasarımıyla modern ve kaliteli bir görüntü sergiliyor. Apple CarPlay®, Android Auto™, sesli komut ve eller serbest Bluetooth® görüşme olmak üzere en güncel teknolojilerin yanı sıra yakıt tüketimi, sürüş mesafesi, Suzuki Akıllı Hibrit Sistemi enerji akışı gibi sürüş bilgileri dışında farklı uyarılar, geri görüş kamerası, 360 çevre görüş sistemi ve park sensörleri bilgilerini de görüntüleyen 9 inçlik bilgi-eğlence sistemi ve vites konsolundaki Allgrip Select paneli gibi ayrıntılarla ileri teknoloji iç mekânı kendine özgü bir hale getiriyor. Otomotiv dünyasının son dönemde vazgeçilmez ucuzlatma yöntemlerinden kapatılamayan havalandırma kanalları S-Cross’ta da karşımıza çıkıyor.  Geniş iç mekânından esnek bagaja kadar farklı SUV kullanıcılarının gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan yeni S-CROSS, 5 yetişkin için geniş ve ferah yaşam alanı sunuyor. Ön yolculara sunulan oturma konforu, daha fazla rahatlık için koltuk sırtlığının konumunu ayarlama seçeneğine de sahip olan arka koltuk yolcularının konfordan ödün vermesini önlüyor.

Suzuki S-CROSS’un bagajı 430 litrelik kullanım hacmi sunuyor. 60:40 iki parça halinde katlanan arka koltuk sırtlıkları kadar farklı konumlarda kullanılabilen bagaj zemini de kullanım amacına uygun esnek bir yapı sunuyor.

Verimlilik ve performans bir arada

Yeni S-CROSS, yüksek tork çıkışına sahip 1.4 Boosterjet direkt enjeksiyonlu turbo benzinli motorla donatılmış. Ara soğutucuya sahip turbo besleme, sıkıştırılmış havayı yanma odalarına yönlendirerek alt devirlerde yüksek tork üretimi sağlıyor. Bu da yüksek çekiş gücü sağlarken aynı zamanda verimliliği de en üst seviyede sunuyor. Direkt enjeksiyon sistemi, gelişmiş performans ve verimlilik için yakıt miktarını, zamanlamasını ve basıncını optimize ediyor. Elektrikli emme değişken supap zamanlaması (VVT), soğutulmuş egzoz gazı devridaimi (EGR) ve yüksek sıkıştırma oranı sayesinde verimlilik artıyor. 1.4 litrelik Suzuki motoru, 5500 d/d’de 127 HP güç, 2000-3000 d/d arasında 235 Nm maksimum tork üretiyor. Hibrid desteğiyse, 3000 d/d’de 10 kW elektrik gücü ve 50 Hm tork olarak içten yanmalı motoru destekliyor. Yakıt verimliliğini daha da üst düzeyde sunabilmek için 48V hafif hibrit sistemle donatılan yeni S-CROSS, normal sürüş koşullarında, elektromotorla içten yanmalı motora el atarak öncelikle üretici lehine görev üstlenip karbon salımını düşürüyor, ülkemizde çok umursanmasa da çevreye de hassasiyet gösteriyor. Tabii kalkışların elektrikli yapılması, yakıt tüketimini de azaltıyor. Elektrik motoru aynı zamanda ara hızlanmalarda güç gereksinimi olduğunda torku da destekliyor ve tork hassasiyetini iyileştiriyor. Böylece daha canlı ve daha akıcı bir sürüş elde ediliyor. Kimi markalar buna mild hybrid diyor ama Suzuki bu terimi telaffuz etmiyor. Normal tempolu şehirler arası sürüşümüzde 8 litrenin altına inmeyen yakıt tüketimi sürekli dört tekerlekten çekişli bir araç için düşük değil ama normal kabul edilebilir. Otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 9.5 saniyede tamamlıyor.

Güvenlik ekipmanları ile fark yaratıyor

Yeni S-CROSS, sürüş ve güvenliğe yardımcı olmak üzere kameralar ve sensörlerden yararlanan ve farklı sistemleri bünyesinde barındıran Suzuki Güvenlik Desteği ile donatıldı. Şerit Takip ve İhlal Uyarısı Sistemi, Yalpalama Uyarısı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi, Acil Fren Sinyali gibi uyarı sistemlerinin yanı sıra Suzuki Güvenlik Desteği şu sürüş teknolojileri ile güvenliği en üst seviyede sunuyor:

Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi (DSBS), otomobil ileri yönde hareket halindeyken, ön camın üst kısmında yer alan monoküler kamera ve lazer sensör yardımıyla, bir araç veya yaya ile çarpışma riski olup olmadığını belirliyor. Sistem, olası bir çarpışma algıladığında, duruma bağlı olarak görsel ve işitsel bir uyarı veriyor ve/veya otomatik fren uyguluyor.

Dur ve kalk özelliğine sahip Adaptif Hız Sabitleme, 6 vitesli otomatik şanzımanla birlikte adaptif hız sabitleme sistemi, dur ve kalk işlevi sunuyor. Sistem, sürücünün öndeki araçla güvenli bir mesafeyi koruması için gaz ve fren pedalını otonom bir şekilde kontrol ediyor. Öndeki araçla mesafeye göre hızlanabiliyor ve fren yapıyor. Dur ve Kalk işlevi gerektiğinde otomobili tamamen durdurabiliyor ve ardından trafik 2 saniye içinde tekrar hareket etmeye başladığında öndeki otomobili takip etmeye devam edebiliyor.

360 çevre görüş sistemi, 360 derecelik görünüm manevra anında ek güvenlik ve rahatlık sağlıyor. Ön, arka ve her iki yan olmak üzere dört adet kamera güvenli sürüş için 3-Boyutlu görünüm ve daha güvenli park manevraları için kuş bakışı görünüm dahil olmak üzere çeşitli görünümler sunuyor.

İlk izlenimler

İstanbul-Longoz-İstanbul güzergahında yaklaşık 500 km kullandığımız S-CROSS, az önce belirttiğim gibi elektronik donanımlarla modernize edilmiş geleneksel bir Japon otomobili kıvamında hissettirdi. Günümüzde dokunmatik ekran olsun, bir takım sensörlü güvenlik donanımları olsun her markanın her modelinde aranan olmazsa olmaz özellikler. Kabinde ve kokpitte kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi önceki Suzukilerle kıyaslandığında daha iyi hissettiriyor. Kokpitteki yerleşimler genel olarak sürücü dostu. Koltuk döşemeleri geçmişteki Suzukilere göre oldukça iyi. Kokpitin üzerindeki renkli ekranda istenirse meraklısı için enerji akışı da izlenebiliyor! Peki gelenekselliği mesela, nereden anlıyoruz? Tabii ki sürücü koltuğunun sol kenarında yerde duran depo açma kolundan! Otoyol sürüşlerinde cam çerçevelerinden rüzgar sesi duyulan otomobilin motor sesiyse rahatsız edici değil. Japon üreticinin Macaristan’daki tesislerinde üretilen otomobilin geleneksel tork konvertörlü 6 ileri vitesli şanzımanı, direksiyon üzerindeki elciklerle manuel de kumanda edilebiliyor. Bir problem olarak şerit asistanını bir türlü devreden çıkartamadık! Gösterge tablosunda sistem devredışı görünse de müdahale etmekten geri durmadı. Belki biz becerememişizdir. Ama öyleyse bile yeterince pratik değil anlamına gelebilir. Eleştiri değilse de S-CROSS’un yol arkadaşımla esprilerimize maruz kalan bir özelliği de bitmek bilmeyen ismi oldu! Suzuki, geçmişte C’eed ile “otomotiv tarihinin tek apostroflu model ismi” olarak Kia’nın maruz kaldığı eleştirilere kulak asmamış olacak ki, S-CROSS’un bagaj kapağını üç satır model ismi ve özelliklerine bir de SX4 diye üs ekleyerek başka bir boyuta taşımış!  Japonları bazen gerçekten aklımız almıyor:)

Fotoğraflar: Tarık Akagün