Talisman yıl sonunda piyasada

 Talisman yıl sonunda piyasada

 RENAULT TALISMAN
Renault, D segmentine Talisman ile geri dönüyor. Fransız üreticinin yeni D sınıfı sedan otomobili Talisman, yıl sonunda Avrupa’da ve Türkiye’de satışa sunulacak. Renault Talisman, VW Passat, Ford Mondeo, Opel Insignia, Peugeot 508, Toyota Avensis ve Honda Accord gibi otomobillere rakip olacak.

1990’ları bu sınıfta Renault 21 ile geçen Renault, 2000’li yıllara Laguna ile yol almıştı. 2013’te Güney Koreli Samsung ile geliştirilen Latitude/SM5 ile D segmentine tatsız bir geri dönüş denemesi yapan marka, şimdi Avrupalı Talisman ile gerçekten geri dönüyor. İlk kez 2001 yılında Tokyo Motor Show’da sergilenen Talisman konseptiyle ortaya çıkan ismi gibi gösterişli, zarif hatlara sahip, prestijli bir otomobil Renault Talisman. Renault’nun toplam 420 milyon Euro’luk yatırımla Douai tesislerinde üretmeye başladığı Talisman, Renault-Nissan İttifakı’nın CMF mimarisi üzerinde markanın yeni tasarım anlayışını da ortaya koyuyor.

Kişilikli yüzünde büyük LED’li farlar ve farlardan aşağı doğru inen C şeklindeki hareketli LED gündüz farları dikkat çekerken, yeni ızgara yapısı ve ortasındaki büyük Renault logosu öne çıkıyor. Belirgin omuz çizgisi ve eğimli C sütunu sayesinde coupe formlu sedanları andıran Talisman’ın camlarının etrafındaki krom çıtalar otomobilin tasarımını zenginleştiren öğelerden. Otomobilin arka tarafı da tıpkı ön bölüm gibi sportif izler taşıyor. İnceden kalına doğru uzanan 3D efekti veren LED’li arka aydınlatma grubu bu hissi destekliyor.

reklam

 RENAULT TALISMAN
Çok geniş iç mekan, büyük bagaj ve yüksek konfor iddiasıyla yola çıkan otomobil, 4.85 m boyunda, 1.87 m genişliğinde. Kabin ferahlığını 2.81 m’lik aks mesafesine borçlu olan Talisman’ın arka koltuğundaki diz mesafesi ise 262 mm. 608 litrelik bagaj hacmine sahip olan Talisman’ın kabininde toplam hacmi 25 litreyi bulan saklama gözleri bulunuyor. Talisman’da sunulan 855 mm’lik baş mesafesi otomobili orta sınıfın en iddialı modelleri arasına sokuyor.

Dünyada ilk kez olarak ön koltuk arkalıklarında yarı sert, dirençli, esnek ve hafif bir kabuk şeklini alan Cover Carving Teknolojisi bulunuyor. Bu dahice Renault yeniliği, kaliteye vurgu yapıyor, geniş alan yaratıyor (arkada ekstra 3cm diz mesafesi). Ayrıca alışılmış plastik koltuk arkalıklarından 1kg daha hafif.

Modelin giriş seviyesinde 4.2 inç’lik multimedya ekranı sunulurken, 8.7 inç’lik dokunmatik multimedya ekranı ise opsiyon listesinde sunulacak. Talisman’ın kaputunun altında TCE 150 ve TCe 200 adı verilen turbo beslemeli benzinli ve dCi 110 ve dCi 130 dizel motorlar görev yapacak. Dizel üniteler, 6 ileri manuel ve yine 7 kademeli çift kavramalı şanzımanlarla gücünü yere aktaracak.

 RENAULT TALISMAN
Multi-Sense teknolojisi ile sınırsız sürüş keyfi
Yeni Espace gibi Talisman da Multi-Sense teknolojisi ile donatıldı. Renault, 4Control sistemi ile elektronik amortisör kontrolünü daha önce D sedan tipi bir otomobilde görülmedik şekilde eşleştirdi. Bu kombinasyon, sürüş keyfi, konfor ve güvenlik sağlıyor. Renault’ya özel olan 4Control şasi Talisman’a sıra dışı çeviklik kazandırıyor. Talisman’ın viraj Renault’nun dengesi ve güvenliği bu yeni D sedan tipi aracında üst düzeyde. Multi-Sense, TALISMAN’daki çeşitli teknolojileri kontrol ve koordine ediyor. Bu sistem 4Control sistemini, aktif amortisörü, direksiyonu, motoru ve EDC vites kutusunu kontrol ediyor. Sistem göstergeleri, motor sesini ve ambiyans aydınlatmasını da kapsıyor.

Talisman’da kendisini trafiğin akışına uyarlayabilen adaptif hız sabitleme sistemi, aktif acil fren destek sistemi, şerit takip sistemi, güvenli mesafe uyarısı, trafik levhası tanıma ile birlikte aşırı hız uyarısı, kör nokta uyarı sistemi, geri görüş kamerası, otomatik uzun ve kısa farlar, Head-up display, elektrikli el freni, eller serbest açılan bagaj kapağı, eller serbest park sistemi gibi gelişmiş ekipmanlar yer alıyor.

 RENAULT TALISMAN
Araç içi kullanım için tasarlanmış olan fonksiyonlar ve ergonomik özelliklerle birlikte Renault R-Link 2 internete bağlı tablet 7” yatay veya 8.7” dikey ekranı ile sunuluyor. Dikey ekran Talisman’ın sınıfında bir ilk olarak dikkat çekiyor. R-Link 2 normal bir tablet gibi kullanılıyor: iki parmakla zumlama, sayfa kaydırma, sürükle ve bırak gibi özellikleri var. Sistemde sesli komutlar (navigasyon, telefon, uygulamalar ve medya), SMS mesaj ekranı ve bir uygulama yardımıyla e-maillerin sesli okunması sistemi de mevcut. Otomobilde her yolcu için çok sayıda bağlantı ve şarj olanağı da sunuluyor. R-Link 2, sürüş yardımcıları ile birlikte navigasyon, ses ve klima kumanda fonksiyonları gibi standart görevleri yerine getiriyor. Dokunmatik ekranın özellikleri kısa yol tuşlarına da sahip; orta konsoldaki döner düğme ve direksiyon kumandaları yardımıyla dokunmatik ekran kumanda edilebiliyor.

Yeni modelde konfor ve sürüş deneyimi ile aynı yüksek standartlara sahip bir müzik deneyimi yaşanıyor. Bose® Surround Sound’un kullanılması çok doğal bir etki uyandırıyor; böylece yolculuklar sanatçıların araç içerisinde canlı performans yaptığı yüksek kaliteli bir ses sistemi gerçekleşiyor.