Tasarım İtalyan, mühendislik Alman, marka Çinli: SWM de Türkiye’de

 Tasarım İtalyan, mühendislik Alman, marka Çinli: SWM de Türkiye’de
Reklam

Çin’in önde gelen otomotiv üreticilerinden Shineray Group bünyesinde faaliyet gösteren İtalyan SWM markası, Türkiye pazarına iki yeni benzinli SUV modeliyle giriş yaptı. Türkiye’de Atmo Grubu tarafından temsil edilen marka, 1.5 litre benzinli motorla donatılan G01 ve G01F modellerinin satışına başladı. SWM G01’in Comfort donanımlı ve manuel şanzımanlı versiyonu 922 bin TL’den başlayan fiyatla satışa sunulurken, aynı modelin Elite donanım paketli ve DCT şanzımanlı versiyonu ise 1 milyon 199 bin 500 TL fiyat etiketine sahip. Premium adı verilen tek donanım paketiyle satışa sunulan ve DCT şanzımanla kombine edilen G01F’in anahtar teslim fiyatı ise 1 milyon 270 bin TL.

5 yıl ya da 150 bin kilometre garanti

Moda ve tasarımın başkenti Milano’daki SWM tasarım stüdyolarında tasarlanan G01 ve G01F modelleri, firmanın açıklamasına göre İtalyan tasarım anlayışını Alman mühendisliğiyle bir arada sunuyor. SWM modelleri, Türkiye pazarı için, uzatılmış 5 yıl veya 150 bin kilometre garanti ile satışa sunuluyor.

SWM’nin içinde İtalyan ruhu taşıyan bir İtalyan markası olduğunu söyleyen SWM Denizaşırı Ülkeler Genel Müdürü Li Guo, “Şu anda pek çok tanınmış şirket kısmen veya tamamen Çinli yatırımcılara ait. Bu ortaklıklar iki tarafa da avantaj sağlıyor. SWM bu sinerjinin çok iyi bir örneği ve artık biz de SWM olarak Türkiye pazarında yerimizi aldık, SWM olarak Almanya, İspanya, İtalya, Portekiz, Arjantin ve Singapur dahil olmak üzere dünya çapında 30’dan fazla ülkede yer alıyoruz. 2023 yılı için toplam satış hacmimizin dünya çapında 240 bin adet araç seviyesinde olmasını bekliyoruz. Satışlarımız her yıl artmaya devam ediyor. Türkiye de küresel satışlarımıza önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.

Hedef orta vadede ilk 10 marka arasına girmek

SWM’i Türkiye’de temsil eden ATMO Grubu’nun Türkiye CEO’su Anton Chernov ise, tasarım, kalite ve fiyat açısından SWM modellerinin segmentlerinin en iyi fiyat-performans oranını sunduğunu kaydetti. Chernov, “Araçlarımız Alman teknolojisi ve mühendisliğini kullanıyor. Yüksek donanım özelliklerine sahip SWM modelleri rakiplerine kıyasla çok daha geniş dingil mesafesi ve gövde boyutuyla da öne çıkıyor. Gerçek İtalyan tasarımının yanı sıra aracın kalitesi ve boyutlarının büyüklüğü, aile odaklı müşteriler tarafından çok sevilecek. G01 ve G01F’nin ön siparişlerini toplamaya bu ay başladık. İlk teslimatlar ise Ocak ayında yapılacak. 2024’ün ilk çeyreğinde de ürün gamımızı, 3’ü SUV ve 1’i de ticari araç olmak üzere 4 yeni modelle genişleteceğiz. Türkiye pazarında hedefimiz 2024 yılında ilk 20 marka arasında yer almak. Orta vadede hedefimiz ise Türkiye’de en fazla tercih edilen ilk 10 marka arasında yer almak. Kısa vadede Türkiye’nin büyük şehirlerindeki organizasyon yapımızı tamamlamayı planladık. Buna göre İstanbul ve Ankara’da satış ve satış sonrası hizmetleri verecek bayilerimiz Ocak ayında tamamen hazır olacak. Ardından 2024 yılı sonuna kadar 12 farklı şehirde toplam 14 bayi açmayı planlıyoruz” dedi.

SWM G01, tamamen LED aydınlatma sistemi, arka hava girişleri ve standart olarak sunulan 18 inçlik çift renkli alüminyum jantları ile tasarımını güçlendirirken sportif karakterini bir adım daha öne çıkarıyor. Arka bölümde yer alan köpek balığı yüzgeci anten, aracın tasarımına modern ve aerodinamik bir dokunuş katarak estetik bir işlevi yerine getiriyor.

4670 mm uzunluğa, 1855 mm genişliğe ve 1740 mm yüksekliğe sahip olan G01, segment boyutlarını aşıyor ve 2750 mm’lik aks mesafesi ile hem daha iyi yol tutuş sağlıyor hem de yaşam alanının ferahlamasına olanak tanıyor. SWM G01, Türkiye’de Comfort ve Elite olmak üzere iki farklı donanımla satışa sunuldu. Comfort donanımında motor sadece 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilirken, Elite donanım versiyonunda ise 7 ileri DCT şanzıman yer alıyor.

Ayrıcalıklı ve son teknoloji iç mekân

SWM G01’de yer alan 10” boyutundaki dokunmatik ekrandaki bilgi-eğlence sisteminden navigasyonu da takip etmek mümkün. Bu infotainment ekranı Apple CarPlay ve Android Auto gibi sistemleri de destekliyor.Konforlu, ferah ve akıllı bir iç mekâna sahip olan G01, 7” boyutundaki dijital IPS gösterge paneliyle sunuluyor. Kablosuz akıllı telefon şarjı, ısıtma ve soğutma özelliğine sahip bardak tutucuları gibi özelliklerle günlük hayatı kolaylaştıran pratik bir iç mekân sunan G01, 360 derece HD kamera özelliği sayesinde park etmeyi kolaylaştırıyor. Sınıfında ender donanımlardan video kayıt cihazı (VDR) ise seyahat esnasında önemli anları videoya çekerek sürüşleri kayıt altına almaya olanak tanıyor.

Gelişmiş güvenlik donanımları

Sürüş keyfini artıran gelişmiş güvenlik donanımlarıyla gelen SWM G01 ve G01F modellerinde yer alan Yokuş Destek Sistemi (HCC) hem yokuşları tırmanırken hem de inerken sürüş konforunu korumaya yardımcı oluyor. Hem G01’in hem de G01F’in sürüş karakteri Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) ile destekleniyor. Böylece zorlu koşullarda yol tutuş korunarak daha güvenli ve dengeli bir sürüş sağlanıyor. Her iki SUV modelinde de yer alan Arka Görüş Kamerası ve Arka Park Sensörü, sürücünün dar alanlardaki manevralarını kolaylaştırıyor.

Dinamik bir SUV: SWM G01F

G01F, ön tarafta yer alan sportif ve büyük ızgarası, akıcı ve dinamik karakterini pekiştiren çift egzoz çıkışları ve tamamen LED aydınlatma sistemi gibi özellikleriyle sınıfının en dikkat çekici modeli olarak öne çıkıyor. Dört tekerlekte disk fren ve arkada yarı bağımsız süspansiyon sistemiyle hem duruş güvenliği hem de konforu artıran özelliklerle gelen G01F, 4670 mm uzunluğa, 1855 mm genişliğe ve 1740 mm yüksekliğe sahip.

Alman teknolojileriyle geliştirmiş yüksek verimli motor

SWM Ar-Ge merkezi ve İtalyan Araştırma Enstitüsü ile iş birliği içinde Alman teknolojileri kullanılarak üretilen SWD15T kodlu 1.5 litre hacmindeki turbo beslemeli benzinli motor hem yüksek verimlilik sunuyor hem de istendiğinde dinamik sürüş ihtiyaçlarına yanıt verebiliyor. SWM G01F, tasarım hatlarıyla dinamik sürüş karakterini belli ederken, sahip olduğu 1.5 litrelik motoruyla sürüş keyfi sunuyor. 112kW/150 HP güç ve 215 Nm tork üretebilen, Alman teknolojisiyle geliştirilmiş verimli motor, G01F’in dinamik sürüş karakterini 7 ileri DCT şanzıman sistemiyle birlikte sunuyor.