Tofaş’ta yeni modeller için yeni yöneticiler

 Tofaş’ta yeni modeller için yeni yöneticiler

Okan BaşChrysler’i satın aldıktan sonra ismini Fiat-Chrysler Automobiles (FCA) olarak değiştiren İtalyan otomotiv devi Fiat, 5 yıllık kalkınma planında en büyük ve en önemli görevi Türkiye’de Koç Holding’le ortak olduğu Tofaş’a verdi. Tofaş, Bursa’da 2 yıl içinde 3 yeni otomobil üretecek. Tofaş’ta üst düzey yönetim 1 milyar doların üzerinde yatırımla 2 yıl içinde devreye girecek 3 yeni otomobile göre şekillendi. Ocak ayında Tofaş’ın CEO’su olan Cengiz Eroldu, şirketin bünyesinde yer alan markaların üst düzey yöneticilerinde bu yönde önemli değişiklikler yaptı. Buna göre yeni modellerin pazarlaması Okan Baş’a bağlı olacak. Okan Baş’tan boşalan Fiat İş Geliştirme Direktörlüğü’ne ise Fiat Satış Sonrası ve Yedek Parça Direktörü Altan Aytaç atandı. Aytaç, bundan böyle tüm Fiat markasından sorumlu olacak. Lancia, Alfa Romeo ve Jeep Direktörü Mahmut Karacan ise Fiat’ın Satış Direktörü oldu.Mayıs ayında iş bırakma eylemleriyle mücadele eden Eroldu, o sürecin sonuçlanmasının ardından üst düzeyde değişiklikleri hayata geçirdi. Açıkçası tüm taşlar yerinden oynadı. Grubun amiral markası Fiat’ta yeniden yapılanmaya giden Eroldu, Fiat İş Birimi Direktörü Okan Baş’ı bundan sonra Bursa’da üretilecek yeni modellerin başına getirdi.

Altan Aytaç‘356 proje ve İş Geliştirme Direktörlüğü’ ismiyle oluşturulan yeni birimin başına gelen Baş, üretilecek tüm yeni modellerin proje ve iş geliştirme kısmından sorumlu olacak. Yeni modellerin pazarlaması da Okan Baş’a bağlı olacak. Okan Baş’tan boşalan Fiat İş Geliştirme Direktörlüğü’ne ise Fiat Satış Sonrası ve Yedek Parça Direktörü Altan Aytaç atandı. Aytaç, bundan böyle tüm Fiat markasından sorumlu olacak. Lancia, Alfa Romeo ve Jeep Direktörü Mahmut Karacan ise Fiat’ın Satış Direktörü oldu. Karacan’ın yerine Lancia, Alfa Romeo ve Jeep’in başına ise Koç Fiat Kredi Genel Müdürü Türker Gürtekin atandı. Fiat Satış Direktörü Hüseyin Şahin ise Satış Sonrası ve Yedek Parça Direktörü oldu.

2015 yılında üretimine başlanacak yeni sedan modeli iç pazar, 2016 yılında devreye girmesi planlanan yeni hatchback ve station wagon modelleri ise ağırlıklı olarak ihracata yönelik olarak Bursa’da üretilecek.

reklam