Tokyo’da Subaru yenilikleri

 Tokyo’da Subaru yenilikleri

30 Kasım’da kapılarını ziyaretçilere açacak olan Japonya’nın en büyük organizasyonu Tokyo Otomobil Fuarı’nda Subaru, BRZ STI’ın dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Ayrıca fuarda sergilenecek “Advanced Tourer Concept” ile geleceğin “station” modelleri hakkında da fikir verilecek. Subaru otomobillerinin üreticisi Fuji Heavy Industries Ltd. (FHI), 42’inci Tokyo Motor Show 2011’de gün ışığına çıkaracağı modellerini açıkladı. Subaru bu yılki odak noktasını “Confidence in Motion’’ mottosu doğrultusunda “Eğlence ve Rahatlık” olarak belirledi. Tokyo Fuarı’nda geleceğin C segmentine dair ipuçları veren konsept model “Subaru Advanced Tourer Concept” ilk kez görücüye çıkacak. Fuarda boy gösterecek diğer iki model ise; Subaru Impreza ve BRZ.

reklam

Subaru BRZ

Son birkaç yıldır merakla beklenen ‘arkadan itişli Subaru Toyota projesi” nihayet gün ışığına çıkıyor! “Yalın Sürüş Zevki”ne dayanan ve kalbinde boxer motoru bulunduran konsept, hafifliği, kompaktlığı ve alçak yer çekimi merkezi ile dikkat çeken BRZ, Subaru’nun hep ön planda tuttuğu simetrik dört tekerlekten çekiş sistemiyle çelişen ir konsept değil, daha fazla sürüş zevki için gerçek bir alternatif! Dünyanın en düşük ağırlık merkezine sahip araçlardan biri olma iddiası taşıyan BRZ, şık gövdesi altında harika bir sürüş performansı vaat ediyor. Güncel Subaru modellerinde yer alan 2.0 litrelik boxer motorun turbo beslemeli üçüncü neslinin kullanıldığı BRZ’de Toyota’nın D-4S direkt yakıt enjeksiyonu teknolojisi ile kullanılmış.

reklam
Advertisement

Yeni nesil kompakt SW: Advanced Tourer Concept
Geleceğin C-segmentinin nasıl olacağının ipuçlarını veren konsept model hem sürüş performansı hem de kullanışlılık sağlayan yeni nesil bir spor vagon olarak geliştirildi. Advanced Tourer, mevcut station modellerde bulunmayan yenilikçi bir dış tasarımın yanı sıra Subaru’nun yıllardır geliştirdiği uzmanlık derecesinde kullanışlılığına sahip. Daha fazla sportif sürüş hissi sunan Advanced Tourer aynı zamanda çevre dostu.

Akıcı çizgilere sahip şık tasarım
“Confidence in Motion” felsefesi doğrultusunda tasarlanan aracın dinamik ve şık görüntüsü aynı zamanda coşkulu bir sürüş vaat ediyor. Advanced Tourer’in kabini, bir C-segment station wagonun bütün kullanışlılık özelliklerini sunuyor. Yan yüzey üzerindeki akıcı çizgi, coupè stilinin çekiciliğini yansıtıyor.

Subaru’nun insan odaklı felsefesi doğrultusunda tüm yolcular için konforlu ve kaliteli iç kesim ile güvenli ve hoş bir sürüş güvencesi sunuluyor. Tamamen camdan yapılmış tavan genişlik hissi uyandırıyor. Geniş bir ambiyans oluşturmak için iç yüzeyde ahşap ve metal desenler bir arada kullanılıyor. Haritalara ve internet hizmetlerine erişebilmek için ekran direksiyon üzerinde konumlandırıldı.

1.6 litrelik direkt enjeksiyonlu turbo beslemeli motorun yer alacağı otomobilde yüksek tork uyumlu Lineartronic CVT otomatik şanzıman kullanılacak. Simetrik Dört Tekerlekten Çekişli binek araçlarda kullanmak üzere geliştirilen dünyanın ilk dikey tahrikli CVT şanzımanı, konsept araç için Lineartronic turbo motorunun ürettiği yüksek gücü karşılayacak şekilde rötuşlandı.