Toplumsal değişimin göstergesi!

 Toplumsal değişimin göstergesi!

 

Malum, farklı bir dönem yaşıyoruz! 21. yüzyılda toplumlardaki özgürlük beklentisi artarken dönem itibariyla yaşananlar karşısında, kurumsal tavırların, sarf edilen kelimelerin bedeli gerçekten farklı olabiliyor! Kimse cesaretini gösterme riski almak istemiyor! Anlayamadığımız bir şekilde Borusan Holding’in müşteri ayrımı yaptığı iddialarını reddetmesi, ama yine de toplumdan özür dilemesi ve MINI marka yöneticisi Hakan Bayülgen’in görevini yitirmesiyle sonuçlanan yılbaşının sürpriz “bir ralli pilotu/Borusan Holding/Yeni Şafak” tartışması, aklımıza yakın geçmişten bir örneği getirdi.
Hatırlarsanız 15 yıl kadar öncesinde yazılı basında sansasyonel Audi reklamları yer almıştı. Audi müşterilerine daha sofistike daha seçkin pozisyon biçen (!) Doğuş Grubu, reklamlarla toplumun “maganda” olduğu varsayılan kesimine göndermeler yaparak rakiplerine meydan okumuştu. Reklam kampanyası başarı kazandı kazanmadı tartışmaya açık ama gözle görülür bir şey var ki, o zaman aldığı kimi eleştiriler karşısında geri adım atmayan marka, satış yitirmediği gibi kimseden özür de dilememişti. Üstelik alaycı yaklaşılan aksesuarlar arasında tesbih de vardı! Ve ve ve, talihin garip tecellisi, o dönemde Doğuş Otomotiv’in başında İlhan Çetinkaya vardı…

(Cem Argun katkılarıyla)

1 Yorum

  • Ama maalesef siyah Audi ve bilumum diğer Alman otomobillerinde en çok görülen aksesuarlar bunlar. Bunlar birer Audi, Mercedes ve özellikle de BMW sahibi. Ama Toyota, Volvo ve Jaguar gibi otomobillerin sahipleri tabii ki daha farklı olacaktır.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.