Tourneo Custom ve Transit Custom yola iniyor

20120723-201917.jpg

reklam
Reklam

Ford Otosan, Ford’un efsanevi ticari aracı Transit’in Ford dünyasında tamamen yeni bir segment yaratan iki üyesi Tourneo Custom ve Transit Custom’u Kocaeli Fabrikası’nda törenle üretmeye başladı. Ford dünyasının ticari araç üssü olmaya devam edecek olan Ford Otosan, “Ticari Araçta Yatırım Yılı” olarak ilan ettiği 2011 yılının meyvelerini toplamaya başlıyor. Türk mühendis ve işçilerinin emeğinin izlerini taşıyan Tourneo Custom ve Transit Custom modelleri, hem Ford Otosan’ı hem de Türkiye’yi gururlandırmaya devam ediyor.

reklam

İlk araçların hattan iniş törenine Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç, Koç Holding CEO’su ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Durak, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, Ford Avrupa Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Wood ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’ün yanı sıra, Koç Holding ve Ford Otosan yöneticileri de katıldı. Tourneo Custom ve Transit Custom’ın üretimine emeği geçen mühendisler, işçiler, yan sanayi çalışanları ve bayiler de töreni coşkuyla izledi.

Mustafa Koç: “Otomotiv sektörüne 84 yıldır hizmet veriyoruz”
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç törende yaptığı konuşmada, Ford’u yepyeni bir segmente sokan yeni araçların hayırlı olmasını dileyerek şunları söyledi: “Ekonominin bel kemiği olan otomotiv sektörüne 84 yıldan beri hizmet vermekten büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Koç Topluluğu’nun otomotiv şirketleri geçtiğimiz yıl Türkiye’nin toplam otomotiv üretiminin yüzde 51’ini, ihracatının yüzde 50’sini gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attı. Aynı zamanda iç piyasa satışlarının yüzde 30’unu gerçekleştirerek sektörün tartışmasız lideri oldu. Topluluk şirketlerimizin bu başarısında 80 yılı aşkın sürede oluşan bilgi birikimimizin, deneyimimizin ve dünyanın her yerinde çalışabilecek, kalifiye, yetişmiş iş gücümüzün olduğunu söylemek isterim.”

20120723-202002.jpg
“Ford Otosan Türkiye’nin en büyük otomotiv şirketi oldu”
Mustafa V Koç, konuşmasında, Ford Otosan’ın başarılarına da değindi: “Ford Otosan’ın bugün 10 milyar TL’nin üzerinde cirosu ile Türkiye’nin en büyük otomotiv sanayi şirketi haline geldi. Aynı zamanda ihracat liderleri sıralamasında da 2. sanayi kuruluşu oldu. 10 yıldır üst üste otomotiv pazarında liderliği kimseye kaptırmadı. Türkiye’ye hep daha iyisini kazandırmak için yolumuza durmadan devam ediyoruz. Ford Otosan 2012-2014 yılları arasında sürekli yeni model lansmanları yapmaya devam edecek. Önümüzdeki dönem yapacağımız yeni yatırımlarla ve Kocaeli fabrikamızın yanında yaptığımız Yeniköy fabrikamızın tamamlanmasıyla kapasitemizi 400.000 adede çıkaracağız. Bu dev sanayi şirketimizin çok daha büyüdüğünü hep birlikte göreceğiz. Ford Otosan bugüne kadar 2,9 milyon araç üretip 1,7 milyon araç ihraç etti. Bu araçlar 70’e yakın ülkede ticaret hayatının önemli bir parçası oldu. Ford Otosan’ın bugünlere gelmesinde Transit ailesinin çok büyük bir payı var. Bizim ürettiğimiz bu araçları çok farklı ülkelerde gördükçe mutluluk duyuyorum. Ülkemizde ise kamu kuruluşlarından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, kobilerden, büyük dağıtım şirketlerine ve İstanbul’un çehresini değiştiren sarı dolmuşlara kadar Transit’leri her yerde görmenin gururunu taşıyoruz.”

Jeff Wood: “Transit, Ford Avrupa’nın en uzun ömürlü modeli”
Ford Avrupa Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Wood, 47 yıldır üretimi devam eden Transit’in, Ford Avrupa ürün portföyündeki en uzun ömürlü model olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Ford Transit, ticari araçlar dünyasında saygı duyulan ve global olarak benimsenmiş gerçek bir otomotiv ikonu. Transit modeli 47 yıldır üretilmekte ve Ford’un Avrupa ürün gamı içerisinde en uzun soluklu modellerinden biri. Bugün bu uzun ve prestij dolu tarihte tamamen yeni bir sayfa açmak üzere Transit ürün ailesinin yeni üyeleri Tourneo Custom ve Transit Custom modellerine hoş geldin demek için buradayız. Bu iki model, 2001 yılından bu yana Transit’in evi sayılan ve bugüne dek 2 milyon 250 bin adet üretim yaparak dünyanın dört bir yanında 70 ülkeye ihraç eden Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nda üretilecek. Dünya lansmanını Birmingham Ticari Araçlar Fuarı’nda yaptığımız Transit Custom’ı ve Cenevre Fuarı’nda tanıttığımız Tourneo Custom’ı Ekim ayının başlarında Türkiye, Avrupa ve diğer uluslar arası pazarlarda satışa sunmuş olacağız. Tourneo Custom ve Transit Custom modelleri, Ford Otosan’ın Kocaeli ve Gebze tesislerinin büyük desteği ile Ford Ürün Geliştirme Ekibi tarafından geliştirildi. Bu iki modelin hazır hale gelmesi, ticari araç ürün portföyümüzün 2013 yılı sonuna kadar yenilenme sürecinin ilk adımı. Tourneo Custom ve Transit Custom modellerinin tasarım ve mühendisliklerindeki mükemmelliği, artık dünya çapında üretim deneyimine sahip Kocaeli Fabrikası’nın eseri. Tourneo Custom ve Transit Custom gibi, gelecek nesil Ford Transit modellerinin başlıca üretim merkezi Kocaeli olmaya devam edecek. Fabrika yönetimine, tüm Ford Otosan çalışanlarına ve ortağımız Koç Holding’in değerli yöneticilerine, Transit modelinin onlarca yıldır sürdürdüğü başarısına katkılarından dolayı teşekkür ederiz.”

Yenigün: “Ford Otosan Kocaeli fabrikası Ford’un yeni segmente girmesinde öncü rol oynuyor”
Artan ihracatıyla Ford Otosan’ın ülke ekonomisine katkı sağlayarak net ihracatçı kimliğine sahip olduğunu ispatladığını belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, törende yaptığı konuşmada Ford Otosan için gurur verici bir gün yaşadıklarını belirtti. Yenigün sözlerine şöyle devam etti: “Tourneo Custom ve Transit Custom modellerimizle, Ford dünyası iki farklı segmente giriyor. Ve bu, ilk defa Türkiye üzerinden, Ford Otosan üretimiyle gerçekleşiyor. Bugünlere, Türkiye otomotiv pazarının 10 yıldır üst üste lideri olarak, ihracat şampiyonu olarak, üretim yaptığımız fabrikalarımızın aldığı ödüllerle, her alanda kırdığımız rekorlarla geldik. 2011’de 60’a yakın markanın kıyasıya yarıştığı pazarda üst üste 10’uncu kez ‘En çok satan marka’ olarak kırılması güç bir rekora imza attık. 11’inci yılda da yine liderlik hedefimize azimle ilerliyoruz; 2012’nin ilk 6 ayının sonunda da toplam pazar birinciliğimizi sürdürüyoruz.”

20120723-202050.jpg
Yenigün: “630 milyon dolarlık yatırımın Tourneo Custom ve Transit Custom üretimi için şu ana kadar yarısını kullandık”
Ford Otosan’ın başarılı iş sonuçları sayesinde iç ve dış piyasalarda güven yaratmaya devam ettiğini dile getiren Yenigün, “Bunun neticesi olarak da 630 milyon dolarlık yatırımımız kapsamında AB’nin finans kuruluşu olan Avrupa Yatırım Bankası ile 100 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladık. Bunun neticesi olarak da 630 milyon dolarlık yatırımımız kapsamında AB’nin finans kuruluşu olan Avrupa Yatırım Bankası ile 100 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladık. Bildiğiniz gibi Avrupa Yatırım Bankası’nın ticari bir banka özelliği bulunmuyor ve kamu yararı gördüğü projelerin içerisinde yer alıyor. Avrupa Yatırım Bankası’nın, Avrupa’daki sıkıntılı ortama karşın Türk sanayine kredi veriyor olmasını Türkiye ekonomisine ve Ford Otosan’a duyulan bir güven olarak değerlendiriyoruz. Tourneo Custom ve Transit Custom projeleri için planladığımız yatırımın yaklaşık üçte ikisini 2012 sonuna kadar tamamlamış olacağız. Üç yıllık yatırım planlarımız henüz sürüyor. Ancak 1,5 yıl sonra tamamlandığında, Kocaeli fabrikası kapasitemiz 110 bin adedi yeni hafif ticari aracımız, 290 bin adedi Yeni Transit ailesi üretimi olmak üzere toplam 400 bin adede ulaşacak. Bugün hattan indireceğimiz Tourneo ve Transit Custom modellerimizin yıllık üretimini 130 bin olarak planlıyoruz.” dedi.

Yenigün: “Türkiye’de Transit ekonomisi oluştu”
Tourneo Custom ve Transit Custom ile birlikte ihracat pazarlarına Güney Afrika ve Meksika’nın da ekleneceğini belirten Yenigün “Yeni ürünlerimizle birlikte, ihracat pazarlarımızı da arttırarak, mevcut 70 ülkeye yapılan ihracatımızı 90 ülkeye çıkartarak yeni pazarlara da gireceğiz. Bu yeni pazarların arasında Güney Afrika ve Meksika da bulunuyor” dedi. Ford Otosan-Yan Sanayi İşbirliği’nde kalite konusunda örnek gösterilecek bir şekilde öne çıktıklarını belirten Haydar Yenigün, yan sanayiyle birlikte büyüyerek bugünlere birlikte geldiklerini aktardı ve Tourneo Custom ile Transit Custom üretimi için yan sanayiye yaklaşık 150 milyon dolar yatırım yapmakta olduklarını söyledi. Yenigün, “Türkiye’de 1967 yılında başlayan Transit üretimiyle birlikte ülkemizde bir ‘Transit ekonomisi’ oluştu. Geçtiğimiz 45 yılda Transit kendi yan sanayisini, bayi satış teşkilatını ve servis ağını oluşturdu. Bu sayede de Türk Ekonomisi büyüdü, gelişti. Sınıfının jenerik ismi olan Transit ailemizi genişletmeye, pazara uygun ürün çeşitliliğimizi artırmaya ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz,” dedi.

Şıklık ve fonksiyonellikte çıtayı yükseltiyor
Çarpıcı yeni görünümü, otomobil benzeri iç bölümü ve sürüş dinamikleri, akıllı teknolojileri ve sınıf lideri yakıt ekonomisiyle Ford Tourneo Custom, yolcu taşıma araçları sınıfında şıklık ve fonksiyonelliği yeni bir düzeye çıkarırken Transit Custom da Kombi ve Kombi Van modelleriyle hem yük taşıma hem de personel taşıma yapan kullanıcıların beğenisini kazanacak.

Hem Tourneo Custom hem de Transit Custom, Ford binek otomobillerinde kullanılanla aynı kinetik tasarım diline dayanan gelişmiş, aerodinamik profile sahipler. Bu daha sportif duruş, cesur bir şekilde arkaya doğru yükselen omuz çizgisi, gövdeye entegre pürüzsüz camlar, ayırt edici eğik dörtgen ızgara ve belirgin tekerlek çıkıntılarıyla ortaya konuyor.

Sekiz ya da dokuz koltuklu düzenlemelerle sunulan Tourneo Custom, Kısa (4.97 metre uzunluk) ve Uzun dingil mesafeli (5.34 metre uzunluk) olarak iki versiyona sahip ve her ikisi de hem yolcular hem de bagajlar için geniş alan sağlıyor. Uzun versiyonunun ek uzunluğu, üçüncü koltuk sırasının arkasında ilave geniş bagaj alanı sağlarken iki metrenin altındaki yüksekliğiyle Tourneo Custom ayrıca birçok otoparkın yükseklik sınırına uygun.

Piyasaya sunulduğu andan itibaren kısa şasi 4.97 metre uzunluğunda ve uzun şasi 5.34 metre uzunluğunda olmak üzere iki versiyona sahip olacak olan Transit Custom, böylece müşterilere kendilerine en uygun yük alanını seçebilme imkanını sağlayacak. Transit mirasına tamamen sadık kalan Transit Custom, sınıf lideri yük taşıma yeteneğiyle birlikte yenilikçi yük alanı özellikleri de sunacak.

20120723-202550.jpg
Benzersiz sürücü dostu özellikler
Tourneo Custom ve Transit Custom modellerinin yepyeni iç bölümü, gelişmiş teknolojiler ve üstün sürüş dinamikleriyle sınıflarına yeni bir sürücü odaklı kullanım anlayışı getirecekler. Modern ve sürücü odaklı şık görünümlü kokpitte şişeler, telefonlar ve belgeler için akıllı eşya yeri çözümlerinin yanı sıra çok hoş görünen bir de gösterge paneli bulunuyor. Sürücü konforu, son derece iyi ayarlanabilen sürüş pozisyonuyla önemli oranda artırıldı. Artık daha uzun boylu sürücüler, eskiye oranla arkaya doğru 30 mm daha fazla hareket edebilen ve daha iyi ayarlanabilir sürücü koltuğu ile daha konforlu yolculuklar yapabilecekler. Uygun sürüş pozisyonunun bulunabilmesi için kolay ayarlanabilir koltuklara ilave olarak direksiyon kolonu derinlik ve yükseklik ayarlarına sahip.

Geleneksel Transit özelikleri: Düşük kullanım maliyeti ve dayanıklılık
Bütün Ford ticari araçlar gibi, Tourneo Custom ve Transit Custom modelleri de düşük kullanım maliyeti ve yüksek dayanıklılık sağlayacak şekilde geliştirildi. Düşük kullanım maliyeti, mühendisliği Ford Otosan tarafından gerçekleştirilen 2.2 litre Duratorq TDCi dizel motorunun geliştirilmiş bir versiyonu tarafından sağlanan sınıf lideri yakıt ekonomisiyle başlıyor. 100PS, 125PS ve 155PS’lik güç versiyonlarıyla sunulan bu yüksek torklu ve iyi tepki veren motor, Euro 5 normunu karşılayan araçlarda standart olarak Otomatik Start/Stop sistemi ile donatılıyor ve ortalama 6,6 litre/100 km yakıt tüketiminin yanı sıra 174 gr/km’lik CO2 salımı verileri sunuyor. Bu veriler, mevcut Transit’e göre yüzde 8’e varan bir düşüş anlamına geliyor.

Genel kullanım maliyetini en aza indirmek, araç tasarım ve geliştirme sürecinde önemli bir önceliğe sahipti. Bakım ile tamir süreleri en aza indirilirken 12 yıllık paslanmazlık garantisinin ötesinde rekabetçi servis aralığı da sunuluyor.

Akıllı araç teknolojileri
Sürücü direksiyonun başına geçtiğinde, Ford’un en yeni binek otomobillerinde de yer alan çeşitli akıllı araç teknolojilerinden yararlanabiliyor:

• ECOnetic Teknolojiler
Ford’un gelişmiş, düşük CO2 özellikleri arasında Euro5 motor ile Start/Stop ve Akıllı Şarj Sistemleri de bulunuyor
• Sesle kumanda edilen SYNC, araç içi bağlantı sistemi
Cep telefonu ve müzik çalarların araca bağlanabilmesine ve sesle kumanda edilebilmesine olanak tanıyor
• Acil Durum Desteği
SYNC sayesinde sunulan bu özellik, araç içindekilerin kaza halinde Acil Yardım Hizmeti ile bağlantıya geçmesine ve araç konum bilgilerini sağlamasına yardımcı olmak üzere tasarlandı
• Gelişmiş güvenlik sistemleri
Standart olarak ESP ve Dinamik Tork Kontrolüne ek olarak sürücü, yolcu, yan ve perde havayastıklarını içeriyor
• Geri görüş kamerası
İç aynaya entegre edildi
• Şeritten Ayrılma Uyarısı ve Sürücü İkazı
En yeni nesil sürüş destek sistemi, sürücünün istemeden şeritten ayrılması ya da direksiyon başında yorulması durumunda sürücüyü uyarıyor.

20120723-202533.jpg