Toyota Auris Touring Sports 1.6 Multidrive S

 Toyota Auris Touring Sports 1.6 Multidrive S

Toyota Auris Touring Sports 1.6 Multidrive S www.e-motoring.com
Hep sorunsuz görev adamı, misyoner olarak bildiğimiz Toyota imaj yüklendiğinde çok daha güzel oluyormuş. Station formlu Auris Touring Sports bunu net olarak ortaya koyuyor. Bir kere Auris ailesinin en güzel tasarımına sahip. Sedan versiyondan 370 mm uzun boyuyla beraber, 15 mm yükseltse de tavan rayları ona bu imajı katan. Alfa Romeo 156 Sport Wagon’u “en uzun coupé” olarak tanıtmıştı. İlk imajlı station wagonlardan biridir. 2001’den bu yana ilk kez bir stationda coupé lezzeti tattık! Hem de Toyota’da. Sinirli burun tasarımı ile gövde yapısı ve arka yapısı daha uyumlu, şık görünüyor.

Toyota Auris Touring Sports 1.6 Multidrive S www.e-motoring.com
1966’dan bugüne 40 milyon adetle dünyanın en çok satılan modeli olan Corolla adının değiştirilmesine hiç ısınamadım ama Toyota’nın bir bildiği vardır deyip üzerinde durmuyoruz.
Skyview cam tavan sayesinde otomobilin ferah ve aydınlık olan kabinindeki tek fark bagaj kısmında. Kokpit sedan ve hatchback gövde versiyonlarındaki gibi 1980’lerden kalma, heyecan taşımayan, eski yüzlü bir tasarım. Kullanımında önemli bir sıkıntı yok ama rakipler tasarım olarak onlarca yıl ilerde görünüyor. Burada ki tek modern aksam dokunmatik Toyota Touch ekranı ama o da sonradan takılmış gibi görünüyor. Koltukların bittiği yerde Toyota’nın station wagona bakışı başlıyor. Volvo misali separatör, çok etkili bir görüntüde değil, fonksiyonel olabilir ama görsel katkısı düşük. Bagaj hacmiyse hayli geniş. 530 litre içinde birçok hobi gerecine yer var. Bisiklet sığdırmak içinse dış taşıma aparatları yoksa koltukları yatırmak şart. Yükleme alanının yanlarında küçük eşyaların dağılmaması için küçük havuzlar var. Arka koltuk sırtlıklarını yatırmak için yan duvarlardaki kol yerleşimleri oldukça pratik.

Toyota Auris Touring Sports 1.6 Multidrive S www.e-motoring.comToyota Auris Touring Sports 1.6 Multidrive S www.e-motoring.com
Auris’in tüm gövde versiyonlarında yer alan sahip olduğu 1.6 litrelik benzinli motor, sürekli değişken akıllı supap ayar sistemi VVT-i’nin en yeni versiyonuna sahip. Motorda 160 Nm’lik maksimum tork değeri 4400 d/d elde ediliyor ama alt devirler de hiç cansız değil. Diri, hacmine göre gücünü iyi hissettiren keyifli bir motor bu.
Multi Mode otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlardan çok çeken Toyota, CVT şanzımanla otomatik vites konusunda zafere ermiş anlaşılan. Birçok marka anlaşılmaz şekilde CVT şanzımanlarını optimize etmezken Toyota bu konuda inatçı ve başarılı. Sürekli değişken oranlı CVT şanzımanların en önemli sıkıntısı, ani güç patlamaları ve gecikmeli gaz tepkileri. MINI, Renault, Daihatsu ve Nissan da bu sistem uzun süre hayalkırıklıkları eşliğinde kullanıldı ve kullanılıyor. Sistem iyi dengelendiğinde değişimler olmaksızın akıp gitmek mümkün. Ama sıkıntılı durumlarda insanı otomobilinden soğutuyor. Auris’teki CVT, pürüzsüz ve kesintisiz sürüş için çok iyi çalışıyor. Bir süre sonra insan CVT olduğunu bile düşünmüyor. Otomobilin gösterge tablosunda motor devir göstergesi, vitesler değişiyormuşcasına hareket ederek sürüş ruhunu okşamaktan geri durmuyor. Bu şanzımanda daha dinamik sürüşler için vites kolunun arkasındaki Sport düğmesi kullanılabilir. O zaman motor çıkabildiği en üst devirlerde kalıyor. Motor biraz sesini artırsa da maksimum güç noktasına ulaşıldığından daha fazla verim alınabiliyor. Bu sürüş tarzında yakıt tüketim yüksek seyrediyor. Meraklıları için söyleyelim, yokuşta geri kaydırmayan HAC sistemi var.

Toyota Auris Touring Sports 1.6 Multidrive S www.e-motoring.com
Geçmişte çoğu Japon otomobili gibi Toyota’nın da en büyük kabusuydu kabinde yol sesini duymak. Görülen o ki bu en yeni Auris/Corolla dalgasında sıkıntı tamamen ortadan kalkmış. Elbette ki yol ve lastik çeşidine göre gürültüler değişebilir ama genel olarak eski hastalıklardan eser kalmamış.
Toyota, Auris Touring Sports’un Advance ve Premium donanım seviyeleriyle satılan 1.6 Multidrive S’ın fiyatı, 70.500 TL’den başlayıp 73.100 TL’ye kadar çıkabiliyor. Dizel versiyonun fiyatı ise 75.870 TL’den 81.530 TL’ye kadar yükseliyor.

+ CVT şanzıman
+ Yol tutuş
+ Sessizlik
+ Ferah kabin
+ Düşük tüketim
– Cılız lifestyle tasarım
– Demode kokpit yapısı
– Fiyat

Toyota Auris TS 1.6 Multidrive S
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1598
Motor gücü (HP): 132 HP/6400 d/d
Maksimum tork (Nm): 160 Nm/4400 d/d
Vites kutusu: CVT otomatik
Maksimum hız (km/s): 190
0-100 km/s hızlanma (sn): 11.2
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 6.0/5.1/7.7
Ağırlık (kg): 1310
U/G/Y (mm): 4560/1760/1460
Aks mesafesi (mm): 2600