Toyota, C-HR Hybrid’den çok şey bekliyor

 Toyota, C-HR Hybrid’den çok şey bekliyor

2016_Toyota_CHR_Hybrid_Dynamic

Toyota Türkiye’nin C-HR Hybrid için düzenlediği test sürüşü organizasyonu, sektöre heyecanlı bir giriş yapan model için adeta bir rölansmana dönüştü. Deneme sürüşü öncesinde yapılan toplantıda C-HR’nin özelliklerini tekrar anlatan Toyota Pazarlama Grup Müdürü Barış Erdim, markanın 1996 yılından bu yana en yüksek teknolojili dördüncü nesil hibrid teknolojisini kullandığını ifade etti. 1997’de tanıtılan Prius’la ilk mass hibrid araç üreticisi olan Toyota’nın C-HR’yi Japonya dışında sadece Türkiye’de kullandığı yeni global mimarisini yansıtan TNGA platform üzerinde inşa ettiğini söyledi. Dünyada halen 10 milyon civarında hibrid motorlu araç olduğunu belirten Erdim, Avrupa’daysa bu rakamın 1.5 milyon civarında olduğunu ama her geçen gün artmakta olduğunu vurguladı. Avrupa’da birçok ülkenin benizn ve motorin için radikal kararlar almakta olduğunu söyleyen Erdim, fosil yakıtlarla yakın zamanda vedalaşılacağının altını çizdi. Dünyada hibrid otomobil satışlarını yıllık 1,5 milyon adetlere taşıyan Toyota’nın 2020 yılına kadar toplamda 15 milyon hibrid araç satışına ulaşmayı hedeflediğini belirten Erdim, “Bugün dünyanın 90 ülkesi ve bölgesinde 33 farklı hibrid ve bir plug-in hybrid modeli ile pazarda yer alan Toyota, 10 milyonu aşan satışıyla hibrid teknolojisi konusunda liderliği elinde bulundurmayı sürdürüyor” dedi.

Toyota C-HR Hybrid, ilhamını elmastan alan iç ve dış tasarımı ile Toyota’nın gelecekteki tasarım anlayışının gideceği yönü gösterirken, teknolojisi, donanım özellikleri, konforu, yakıt tasarrufu ve sürüş dinamikleriyle de segmentinde bir adım öne çıkıyor. Hibrid araçlar için geçtiğimiz yıl ekim ayında getirilen ÖTV teşviği ile 1,8 lt motor hacmine sahip olan Toyota C-HR Hybrid şimdi çok daha ulaşılabilir bir fiyat avantajıyla satışa sunuluyor. Toyota Pazarlama Grup Müdürü Barış Erdim, C-HR’yi 1.2 litrelik turbo ve 1.8 litrelik Hybrid motor seçenekleriyle sundukları C-HR’de müşterilerin henüz çok tanımadıkları hibrid teknolojisine güveni sağlamak için 5 yıl/100 bin km garanti uyguladıklarını söylerken 3 yıl/100 bin km de mekanik garanti verildiğini belirtti. Hibrid motorlu C-HR’nin bakım aralığı da 15.000 km olarak açıklandı.

2016_Toyota_C-HR_INT_07

Özellikle çok yoğun trafiğin olduğu, dur-kalkların çok yaşandığı büyük şehirlerde yakıt tüketimleri katalog verilerinden fazla gerçekleşebiliyor. Hibrid araçlarda ise, trafik sıkıştıkça, diğer tip motorlu araçlara göre daha da fazla yakıt tasarrufu sağlanıyor. Türkiye’de üretilen ilk crossover ve hibrid otomobil olan Toyota C-HR Hybrid, hibrid bataryası ile elektrik üreten motor ve benzin ile çalışan motorun uyum içinde çalışmasıyla yakıt tüketimi de 100 km’de 3,9 litreye indiriyor. CO2 salım oranı da benzinli araçlardaki oranlarının çok altında kalarak ortalama 86 gr/km olarak gerçekleşiyor.

Çekici tasarımıyla “Farklı”

Coupe hatlarıyla sportifliğini öne çıkaran Toyota C-HR Hybrid, ön bölümdeki sert hatlar ve yan gövdedeki şişkin çamurluklarla güçlü ve kaslı bir görünüm sergiliyor. Heyecan uyandıran elmas şeklindeki dış tasarımı ile, C-crossover segmentinde yeni bir sayfa açan Toyota C-HR Hybrid’de ön tasarımında olduğu gibi arka bölümde de sert ve köşeli hatlara yer veriliyor. Arka cam ve stopların bir kısmı ile birlikte açılan bagaj kapağının ardında ise 5 kişinin bagajını alacak geniş bir alan bulunuyor.

2016_Toyota_CHR_Hybrid_ExtDetail_01

Tasarımda Türk imzası

Tüm dünyanın büyük ilgi gösterdiği Toyota C-HR Hybrid’in iç tasarımda bir Türk mühendisin de imzası bulunuyor. 10 yıldır Toyota Avrupa’da görev alan Kıdemli Mühendis Mehmet Fatih Kale, C-HR’ın iç tasarımı için standartların dışında çalıştıklarını ve dokunsal kaliteye büyük önem verdiklerini söylüyor. Toyota ‘Sensual Tech’ adını verdiği yeni iç mekan tasarım konseptiyle teknoloji, fonksiyonellik ve görsel şöleni Toyota C-HR Hybrid’de bir araya getiriyor. Ergonomik koltukları başta olmak üzere sürücü ve yolcuları modern, çekici ve son derece ferah bir kabin karşılıyor. Ön konsol boyunca uzanan mavi ışık çizgisi kapı panellerinde de devam ederek tasarımda bütünlüğü sağlıyor ve sürücüyle beraberindeki yolcuyu çevreleyen bir bütünlük sunuyor. Sürücü odaklı orta konsolun üst kısmında, sürücünün göz hizasında olacak şekilde yüksekte konumlandırılan 8 inçlik dokunmatik ekran bulunuyor.

Sınıfının en iyi kalite algısını (SQ-Sensory Quality) hedefleyen Toyota C-HR Hybrid’in premium kokpit mimarisi yüksek kalite algısını karakteristik özelliklerle birleştirerek öne çıkarıyor. Böylece dış görünüm ile iç mekan arasında tasarım bütünlüğü hemen göze çarpıyor. Dış gövdede kullanılan elmas tasarımı; kapı döşemelerinde, tavan döşemesinde, JBL marka hoparlör kapaklarında ve analog göstergelerin ibresinde de kullanılıyor.

Toyota C-HR, başlangıç seviyesinden itibaren tüm versiyonlarında son derece zengin bir ekipman seviyesi sunuyor. 17 inçlik alüminyum alaşımlı jantlar, Çift Bölgeli Otomatik Klima, Toyota Touch 2 multimedya sistemi, geri görüş monitörü, yağmur sensörü, Cruise Control, Otomatik yanan farlar, LED gündüz yanan farlar ve elektronik park freni gibi üstün donanım özelliklerine sahip Toyota C-HR Hybrid’in üst donanım seviyelerinde ise ek olarak; ısıtmalı koltuklar, akıllı giriş sistemi, karartılmış yan ve arka camlar, yarı parçalı deri koltuklar, Kolay Akıllı Park Destek Sistemi (S-IPA), 18 inç alüminyum alaşımlı jantlar ve çift renkli gövde gibi özellikler de bulunuyor. Sıra dışı yeni kabin tasarımı üç farklı renkte temasıyla tercih edilebiliyor: Koyu Gri, Siyah/Mavi ve Siyah/Kahverengi.