Reklam

Toyota Türkiye 2017’den ümitli

 Toyota Türkiye 2017’den ümitli
Reklam

Toyota Turkiye Pazarlama ve Satis A.S. CEO'su Ali Haydar Bozkurt (2)

reklam
Reklam

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt yaptığı açıklamalarla geride bıraktığımız 2016 yılını değerlendirirken ve 2017 beklentilerini de dile getirdi. Bozkurt, “Bir dizi olumsuz şarta rağmen ortaya çıkan tabloyu, kabul edilebilir bir tablo olarak görmemiz gerekir” dedi. 2017’den ümitli olduğunu açıklayan Ali Haydar Bozkurt, “Kur artışının satışlarda düşüşlere yol açabileceğini ama yeni modellerin payıyla 60-65 bin aralığında araç satacaklarını umduklarını söyledi. Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un açıklamaları şöyle:

 

“Otomotiv sektöründe 2016 yılı; siyasi ve ekonomik gelişmeler ile birlikte kurlar ve ÖTV oranlarında meydana gelen artışlar paralelinde inişli çıkışlı bir satış seyrinin oluştuğu bir yıl olarak geride kaldı. Özellikle kur artışlarının otomobil fiyatlarına yeni yıl ile birlikte yansıtılacak olmasının etkisiyle talepler Kasım ve Aralık ayına çekildi. Bu doğrultuda otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2016 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 1,6 artarak 983 bin 720 adetlik satış ile yılı yeni bir rekorla tamamladı. Bu bağlamda otomobil satışlarının yine bir önceki yıla göre yüzde 4,3’lük bir artışla 756 bin 938 adete yükseldiğini görüyoruz. Hafif ticari araç satışları ise yüzde 6,5’lik bir azalma ile 226 bin 782 adet olarak gerçekleşti.

reklam

Bu veriler ışığında yılı değerlendirdiğimizde ise 2016’nın bazı dönemlerinde ay bazında yüzde 30’lara varan daralmalar yaşamıştık. Yılın son çeyreğine kadar süren bu daralmalarda özellikle 15 Temmuz ve sonrasında yaşanan sürecin de etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sağlam temellerdeki ekonomimiz, bu durgunluğa son vermiş, Kasım ve Aralık ayında rekor satışlar meydana gelmiştir. Bu açıdan baktığımızda bir dizi olumsuz şarta rağmen ortaya çıkan tabloyu, kabul edilebilir bir tablo olarak görmemiz gerekir. Toyota olarak değerlendiğimizde ise yıl bazında gayet olumlu bir tablo karşımıza çıkıyor. Kasım ayında 8 bin 323, Aralık ayında ise 7 bin 802 adetlik satış gerçekleştirdik. 2016 yılında toplamda 52 bin 832 adetlik satış rakamıyla Toyota olarak yeni bir rekora imza attık. Bu rekor satışlar ile toplam pazarda yüzde 5,4’lük oranla ilk 6 marka içindeyiz.

2017 Yılı Beklentileri

Kurların artışının maliyetlere etkisini göz önüne aldığımızda Ocak ayından itibaren otomobil fiyatlarında artışlar meydana gelmiştir. Bu gelişmeleri dikkate aldığımızda 2017 yılında sektörümüzde bir miktar düşüş olabilir. Eğer kurlarda yüksek dalgalanmalar yaşanmaz ise sektörümüzde gelecek yıl yüzde 10’lar civarında bir daralma olabilir düşüncesini taşıyorum. Toyota olarak baktığımızda ise 2017 yılında yeni modellerin etkisiyle 60-65 bin bandında toplam satış hedefimiz bulunmaktadır. Türkiye’de üretilen Toyota C-HR’ın belirlediğimiz bu hedefe büyük katkısı olacaktır. 2017 yılında Toyota C-HR modelimiz için 10 bin bandında bir satış hedefimiz vardır. Yine Türkiye’de üretilen Corolla’nın 37 bin civarında bir satış yapmasını bekliyoruz. Ayrıca ailemize yeni katılacak olan ticari modelimiz Proace’den de çok ümitliyiz”…