Toyota’da hibrid satışları tıkırında

 Toyota’da hibrid satışları tıkırında

Toyota Prius Ailesi www.e-motoring.com
Toyota’nın, dünya genelinde hibrid otomobil satışının, lansman tarihinden bugüne kadar 5 milyon 125 bin adete ulaştığı açıklandı. Toyota’dan yapılan açıklamaya göre 2013 yılının Mart ayı sonuna kadar satılan hibrit araçlar, dünya genelindeki toplam Toyota satışlarının yüzde 14’ünü oluşturdu. Toyota’nın Japonya satışlarındaki yüzde 40’lık pay da hibrid araçlara ait. Toyota, dünyada 5 milyon adedin üzerindeki hibrid araç satışını gerçekleştirerek çevreci teknolojilerin lider ve öncü markası olmaya devam ediyor. Hibrid araçlardan kaynaklı bugüne kadar benzer otomobillere göre Türkiye’nin yıllık benzin tüketiminin 5 katına denk gelen yaklaşık 12 milyar lt benzin tasarrufu sağlandı. CO2 salımında 34 milyon ton düşüş sağlanarak İstanbul’un yüzölçümünün 20 katına denk gelen 110.000 km2 lik ağaçlandırma alanı kadar küresel ısınmaya karşı bir önlem almak anlamına geliyor.
Toyota Yaris Hybrid www.e-motoring.com
Hibrit teknolojisine sahip ilk otomobili 1997 yılında Prius modeli ile piyasaya sunan Toyota firması bugün 3. nesil Prius ile birlikte 80 farklı ülkede 20 modelin hibrit versiyonunu satışa sunuyor. Toyota tüm dünyada yıllık 1 milyon hibrid otomobil satışı gerçekleştiriyor.

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. Ceo’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota olarak kısa ve orta vadede çözümün elektrikli hibrid araçlarda olduğunu vurguladıklarını belirterek “Özellikle Türkiye’de sunduğumuz Yaris Hybrid’e halkımızın ilgisi büyük oldu. Bu hibrit modelimiz için sıra yazıyoruz” dedi.