Yeni 208 Advertisement

Toyota’nın hibrid başarısı

Toyota Yaris Hybrid www.e-motoring.com
İlk hibrid otomobilini 1997 yılında satışa sunan Toyota, hibrid otomobil satışlarının bugüne kadar 6 milyon adedi geçtiğini açıkladı. Dünya genelinde 80 ülke ve bölgede 24 farklı modelin hibrid versiyonunu satışa sunan Toyota, gelecek 2 yıl içinde 15 yeni hibrid otomobili de pazara sunmaya hazırlanıyor. Toyota ayrıca, tüm dünyada 2013 yılında 1 milyon 279 bin hibrid otomobil satışı gerçekleştirdi. Toyota markalı hibrid otomobil sayısının 6 milyonu aşmasıyla birlikte 41 milyon ton daha az CO2 salımı gerçekleşti. Ayrıca, hibrid araçlar sayesinde bugüne kadar yaklaşık 15 milyon ton benzin tasarrufu da sağlandı.

Toyota Hibrid Ürün Gamı
Hibrid araçların kullanımı ile sağlanan 15 milyon ton benzin tasarrufu, yaklaşık Türkiye’nin son yedi yıllık benzin tüketimine eşdeğer. CO2 salımında 41 milyon ton düşüş sağlanarak İstanbul’un yüzölçümünün 25 katına denk gelen 133.000 km2 lik ağaçlandırma alanı kadar küresel ısınmaya karşı bir önlem almak anlamına geliyor.

Toyota kısa ve orta vadede çözümün elektrikli hibrid araçlarda olduğunu belirterek dünyada 6 milyon adedi aşan hibrid araç satışı ve milyonlarca müşterisinin takdiriyle çevreci teknolojiler konusundaki liderliğini sürdürüyor. Bu başarıdan elde edilen güçle Toyota’nın 2020’li yıllara doğru her modelin hibrid versiyonunu geliştirmeyi hedefliyor.