Travego otomobil olmuş!

 Travego otomobil olmuş!

Mercedes-Benz otobüslerinde sunulan en güncel güvenlik teknolojileri ve bu güvenlik sistemlerinin kullanımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar, “Otobüs Güvenli Sürüş Günü”nde Daimler AG ve Mercedes-Benz Türk A.Ş. uzmanları tarafından uygulamalı olarak tanıtıldı. Güncel aktif güvenlik donanımları arasında başı, Mesafe Ayarlayıcı–Proximity Control, Aktif Fren Asistanı–Active Brake Assist, Denge Regülatörü (ESP)–Electronic Stability Control, Şerit Takip Yardımcısı–Lane Assistant ve Sürekli Frenleme Limitörü–Continious Action Brake çekiyor. Ön taraftan çarpışmalarda darbeyi azaltarak kaza anında sürücü ve ön koltuklarda oturan yolcuları koruyan “Ön Çarpışma Koruyucusu” (Front Collision Guard) pasif güvenlik sisteminin de yer aldığı Mercedes-Benz otobüslerinde sunulan Çok işlevli direksiyon, Viraj aydınlatma sistemi, Yağmur sensörü ve Işık sensörü ile sürücünün çalışma ortamı bir yandan daha ergonomik hale getirilirken diğer taraftan da destekleyici sistemlerle tüm dikkatini yola ve çevresindeki trafik hareketlerine yoğunlaştırması için gerekli şartlar sağlanıyor. Özellikle ön çarpışma koruyucusu FCG, çarpışma anında sürücü ve hostes koltuğunun bulunduğu alanı milisaniyeler içinde yükselterek kazayı en düşük hasarla aktarmalarına imkan veren etkileyici bir sistem.

MB Direktörler Kurulu Başkanı_Wolf-Dieter Kurz

Mercedes-Benz Güvenli Sürüş Günü’nde bir konuşma yapan Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, güvenliğin Mercedes-Benz marka değerlerinin başında yer aldığını belirterek Hoşdere Fabrikasında üretilen şehirlerarası otobüslerinin %80’inin ihraç edildiğini ve bu araçların standart güvenlik donanımlarının yurtiçi pazarı için üretilenlerle birebir aynı olduğunu açıkladı.
Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün ise güvenliğin ürünlerin kalitesi ve donanımı ile başladığını, bilinçli ve sorumlu hareket eden ve her an üreticinin desteğini alan kullanıcılarla devam ettiğini belirterek, kamu yönetiminin de her aşamada gerekli denetimi yapmasının önemini vurguladı.

MB Pazarlama ve Satış Direktörü_Süer Sülün

İzlenim
Hezarfen Havaalanı’nda Almanya’dan gelen bir ekip tarafından uygulamalı olarak tanıtılan bu aktif ve pasif güvenlik sistemleri, Mercedes-Benz’in otomobillerdeki gelişmiş güvenlik anlayışını otobüslerinde de uyguladığını kanıtladı. Pistte yapılan slalom testlerinde otobüsün içinde yer alarak elektronik denge kontrol ünitesi ESP’nin 12 tonluk Travego’nun stabilitesine olağanüstü katkısını gözledik. Özellikle aktif fren asistanının yolu analiz edip sürücünün müdahalede bulunmadığı durumda otomatik olarak yaptığı etkileyici fren gösterisine  şahit olduk. 80 km/s hızla ilerlerken önde seyreden otomobile yaklaştığı halde yavaşlamayan sürücüsünün “işine karışıp” çok sert ama güvenli bir duruş sağlayan sistem, dalgınlık durumlarında güvenliğin garantörü olduğunu gösterdi. Markanın 2008 yılında tanıttığı bu sistem, halen dünyada başka hiçbir otobüs üreticisi tarafından kullanılmıyor. Sonuç olarak en yeni güvenlik donanımlarının 14 metrelik ve 12 tonluk Travego otobüsleri, Mercedes-Benz otomobil modellerinin güvenlik düzeyine getirdiğini gözlemledik.

Tanıtılan güvenlik sistemleri
Mesafe Ayarlayıcı–Proximity Control
Telligent Mesafe Ayarlayıcı, otoyollarda ve şehirlerarası yollarda sürücünün daha rahat ve güvenli yolculuk yapmasını garanti altına alır. Sistem önde daha yavaş giden bir araç algıladığında, sürücü tarafından önceden seçilmiş bir takip mesafesine tekrar ulaşılana kadar aracı azami frenleme ivmesinin %20’sine kadar bir ivmeyle frenler. Aracın önü açıldığında mesafe ayarlayıcı otomatik olarak araç hızını tekrar önceden ayarlanmış hıza çıkarır. Bu sistem aynı zamanda yeni Aktif Fren Asistanı (Active Brake Assist) sisteminin temelini oluşturur.

Aktif Fren Asistanı-Active Brake Assist
Mesafe ayarlayıcı baz alınarak üretilen sistem, hareket etmekte olan bir engelle çarpışma tehlikesi oluştuğunda araç durana kadar otomatik frenleme yapar. Böylece Aktif Fren Asistanı, bir çarpışmayı kesin olarak önlememekle birlikte sistem sayesinde çarpışma hızı önemli ölçüde düşürüldüğünden kazanın sonuçlarını da çok büyük ölçüde hafifletir. Aktif Fren Asistanı, Takip Mesafesi Ayarlayıcı’da yer alan üç radar sensörünün sinyallerinden yararlanır. Sistem, olası bir çarpışma tehlikesi algıladığında sürücüyü önce görsel olarak, sonra da sesle uyarır. Sürücü tepki vermezse önce azami fren gücünün yaklaşık %30’u ile kısmi bir frenleme, ardından da tam frenleme yapar.

Denge Regülatörü (ESP)–Electronic Stability Control
Elektronik Stabilite Programı (ESP), fizik kuralları çerçevesinde otobüsün savrulmasını engeller. Sensör, araçta savrulma veya kayma gibi bir tehlike belirlediğinde, aracı şeridinde tutmak için önce motor gücünü azaltır, ardından da gerekli tekerlekleri ayrı ayrı frenler.

Şerit Takip Yardımcısı – Lane Assistant
Aracın istem dışı olarak şeridinden çıkma tehlikesi karşısında sürücüyü uyarır. Şerit Takip Yardımcısı bir kamera vasıtasıyla sürekli olarak aracın, bulunduğu şeridin çizgilerine olan mesafesini kontrol eder. Aracın, şerit çizgisini aşması durumunda, sürücü titreşimle ve sesli olarak uyarılır.

Sürekli Frenleme Limitörü/Tempomat–Continuous Action Brake
Bu sistemle otobüslerin hızı rampa inişlerde de otomatik olarak korunur.

Ön Çarpışma Koruyucusu–Front Collision Guard
Aracın ön taraftan çarpışma şeklinde yapacağı bir kaza durumunda darbeyi azaltarak kaza anında sürücü ve ön koltuklarda oturan yolcuları koruyan pasif güvenlik sistemidir.