Türk jürisinden puan alamayan Ampera, yılın otomobili seçildi

 Türk jürisinden puan alamayan Ampera, yılın otomobili seçildi


Cenevre Motor Show’da açıklanan sonuçlara göre 23 ülkeden 59 otomotiv gazetecisi, Avrupa’nın ilk genişletilmiş menzilli elektrikli otomobilini, yılın en iyisi seçtiler. Opel Ampera/Chevrolet Volt, en yakın rakiplerine 49 puan fark atarak 330 puanla birinci oldular. Opel Ampera/Chevrolet Volt, Türk jüri üyesinden ise sıfır (0) puan aldı…

COTY tarihinde ilk kez, final, Cenevre Motor Show’da yapıldı ve Opel CEO’su Karl-Friedrich Stracke ve Chevrolet Başkanı Susan Docherty ödülünü, COTY jüri başkanı Hakan Matson’dan birlikte aldılar. 35 model arasından sıyrılarak birinciliği elde eden Ampera/Volt, tasarım, konfor, performans ve özellikle yenilikçi teknolojiler kriterlerinde başarılı olarak COTY seçildiler.

Susan Docherty “bu bizim için gurur verici bir an ve Avrupa’nın en iyi otomobil gazetecilerinden meydana gelen bir jüriden bu ödülü almak onur verici” şeklinde açıklama yaparken, “Bizim otomobilimiz, sürücünün alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik yapmasını gerektirmeden elektrikli sürüş keyfini sunuyor” diye ekledi.

Karl-Friedrich Stracke ise, “Güçlü rakiplerin içinde sıyrılıp birincilik ödülünü aldığımız için çok memnunuz ve çok gururluyuz. Bu, bizi e-mobilite alanında yeni liderlikler konusunda cesaretlendiriyor” dedi.

Bundan önce, “Dünyanın en yeşil otomobili 2011” ve “Kuzey Amerika’nın en iyi Otomobili 2011” dahil olmak üzere birçok uluslararası ödülü kazanan Ampera/Volt, güvenliğini de Euro NCAP’ten aldığı 5 yıldız ile kanıtlamıştı. Şimdi, bu ödüllerin yanına bir de COTY 2012’yi ekledi. Ampera/Volt için sıfır puan ise sadece Türk jüri üyesinden geldi…

Ampera/Volt, genişletilmiş menzilli ilk elektrikli otomobiller olarak pazara girdiler. 16 kWs’lik lityum iyon bataryası ile 150 HP güç üreten elektrikli motoru, hava, yol ve kullanım koşullarına göre 40-80 km arası menzile sahip. Bu mesafe tamamen elektrik enerjisiyle alınırken, elektrik enerjisinin azaldığı noktada benzinli motor, jeneratör görevi görerek elektrikli motoru şarj ediyor. Menzil genişletici motor sayesinde menzil, 500 km’ye çıkıyor.

Tüm Avrupa’da 2012 yılında 10.000 birimlik satış beklenen Opel Ampera, 2012’nin ikinci yarısında Türkiye pazarında da yerini alacak.

1 Yorum

  • Netice itibari ile jürideki arkadaşın;
    – Elektrikli ya da hybrid araçlardan hoşlanmadığını
    – Otomobil dünyasındaki gelişmeleri çok yakinen takip ettiğini:))
    – Oy verdiği araçları göremiyorum ama tahminimce en yüksek oyu genelde olduğu gibi “satın alınamayacak kadar pahalı” otomobillere verdiğini
    – Türkün Türk’ten başka dostu yoktur klişesinin ne kadar doğru olduğunu görüyoruz:))

Bu yazı yorumlara kapalıdır.