Üçü bir yerde

 Üçü bir yerde

Sonu çeyrek yüzyılı bulacak bir yolculuğa varacağını kimse tahmin edemezdi bu üçlünün. 1982 ilkbaharında Doğan’ın Kartal ve Şahin’e katılmasıyla ekibin tamamlanıp Küçüksu Kasrı’nın önünde buluşturulmasıyla çekilmiş olan kare, yıllar ilerledikçe ülkenin bestseller otomobillerini iyice belirginleştirecekti.
Fiat lisansıyla 29 Aralık 1976’da başlayan Murat 131 üretimi, dördüncü yılında gelen varyasyonlarla çeşitlendi ve Şahin ile Kartal 1981 baharında ortaya çıktı. İstanbul’da ilk olarak 34 S xxxx plaka serisinden başlayan bu modellere bir yıl sonra 1982 baharında lüks versiyon Doğan eklendi. İlk Doğan, Fiat’ın Mirafiori Special ve Supermirafiori tiplerinin karması gibiydi ama kimi parçaların kalitesi ve işçilik çok fenaydı… İki ay içinde renkleri solan kalın kadife döşemeli koltuklar diğer modellerdekinin aynısıydı. Sadece hareketli kafa dayanakları takılmıştı. Bu üçlü, Tofaş’ın satışlarını bir hayli artırdı ve Renault’yu önlem olarak metalik boya başta olmak üzere bazı donanım değişikliklerine yöneltti. Tüm kariyerleri boyunca sürekli şikayet edilen yanları oldu ama 2000’lerde teknolojileri güncel standartlara yetişmediğinde şalterin indirilmesine dek popülaritesini hep korudular. Bu efsanelerin halen Bursa’da atölyelerde elde üretildikleri konuşulur durur….

3 Yorumlar

  • İşte o Şahin’den birisi bizdeydi, 1987’de tüm yaz kaçırıp, yaz sonunda sol ön çamurluğunu yırtıp sağ iki kapısını duvara sürttüğüm… O Doğan’ın direksiyonu, Murat’lardaki ilk kalın direksiyondu. İlk kez 1600 motor, 5 vites; kısa kalın vites kolu çok karizmatikti. Hele ki torpido kapağındaki ve kapı kollarındaki gerçek ahşap ayrıntı, beni benden alırdı… Devir saati de kuşlarda ilk kez Doğan’da görülmüştür. Tamponundaki yumuşak puf puf siyah bant da ayırt edicidir. Çift yuvarlak far, arasındaki gümüş renk ızgara çizgilerinin Kartal ve Şahin’e göre daha kalın olması… T şeklindeki arka stopta siyah çerçeve de ilk kez Doğan’da görüldü. kelebek camı ilk kez Doğan’da kaldırıldı, arka cam rezistansı ve C sütununa içten montajlı arka cam stopları da… Ya o 4 yapraklı yonca pres çelik jantlar!..
    1983’de 1600 Şahinler çıktı, 4 vites, siyah çerçeveli T stop o sene Şahin’de de uygulandı.
    Kartal galiba 1982’de 1600-4 vites çıkmıştı.

  • Üretimleri devam edilse halen çok satacağını düşünüyorum, elinizde bu modellerin kataloğu varsa paylaşabilirmisiniz?

  • Orijinal 131 modeli vardır ama orijinal 131 Kartal modeli yoktur…

Bu yazı yorumlara kapalıdır.