Unimog eşsizdir.

 Unimog eşsizdir.

Mercedes-Benz tarafından üretilen, her türlü arazi ve hava şartında gitmek için tasarlanan bu çok amaçlı kamyon, ambulans, askeri taşıma, radyo istasyonu, arama kurtarma ve kar temizleme aracı olarak kullanılabilirler. Unimog kelimesi, evrensel motorlu araç manasına gelen Universal-Motor-Geräte’den türetilmiştir. Dünyadaki birçok ordu tarafından kullanılan “dünyanın en iyi off-road araçları” için “gidemeyeceği yer yok” yorumu yapılır.
Unimogları diğer arazi araçlarının çoğundan ayıran özellikler vardır. Bunların başında da portal akslar ve tüp muhafaza içerisinde yer alan şaftlar gelmektedir.

Portal akslar
Bu akslar Unimog’un diferansiyellerinin normalden daha yukarda yerleşmesine olanak sağlarken ağırlık merkezini hemen hiç etkilemez. Bu sayede standart lastiklerle bile yere en yakın 40 cm’lik bir açıklık sağlanabilmektedir. Bu bir Hummer’ın gövdesinin yerden yüksekliği kadardır!.. Bununla birlike örneğin 404s modeli, 42 derecelik yan açılarda ilerleyebilir. Portal akslar kuvvetin tekerleklere kadar minimum güç ile aktarılıp tam tekerlek merkezinde küçültme yaparak tam güç alınması vasıtası ile de aktarma organlarını aşırı yüklenmelerden korur. İş makineleri ve tarım traktörlerinde de bulunan bu ek dayanım sayesinde Unimog, 3000 tonluk tren katarlarını bile kullanım ömürleri boyunca sorunsuzca çekebilir.

Tork Tüp Aktarma
Unimoglarda aktarma organları tüp içerisinde yer alır. Bu, aktarma organlarına gelen kuvvetlerin şasinin merkezine aktarılmasını sağlarken aktarma organlarını dış etkenlerden ve darbelerden koruyan bir kabuk görevi de görür. Havalı fren sistemi bulunan modellerde hava tahliyesinin bir kısmı bu tüplerin içine yapılır ve basınç sayesinde muhtemel kaçaklardan içeri toz, su vs. girmesi önlenmiş olur.

Esnek Şasi
Unimog’larda şasinin maksimum esneyerek oluşan kuvvetleri tüm şasiye bir yay gibi aktarması hedeflenmiştir. Ayrıca şasi bükülerek araziye maksimum uyum sağlama gösterir ve tekerleklerin yerden kesilmesinin en asgariye indirir. Bu esnekliğin sağlanması amacı ile motor sadece önde tek noktadan şasiye bağlıdır. Diğer bağlantı ise vites kutusu üzerinden vites kutusu ile birliktedir. Aktarma organları ise şasiye değil tüpler vasıtası ile vites kutusuna bağlı olduğu için de şasi yarı serbesttir ve maksimum esnerken bile gerilim kuvvetleri minumumda kalır.

Aktarma organları
Unimog’larda aktarma arka tekerleklerdedir. Araç normal yol koşullarında arkadan itişli olarak yol alır. Yol şartları ağırlaştığında ise iki seçenek mevcuttur. Ön tekerleklere aktarma yapmak ve diferansiyelleri kilitlemek. Unimog’larda hem ön hem de arka diferansiyel kilitlidir. Çekiş üzerindeki değişiklikler araç hareket halinde iken yapılabilmektedir.
Unimog’ların şanzımanları ise çok amaca hizmet edebilmek amacı ile çok viteslidir. 6 ya da 8 ileri vites üzerinden küçültme yapılarak 24 vitese kadar seçenek elde edilebilir. Düşük viteslerde maksimum hız saatte 1 (bir) km’nin altında olabilmektedir. Bu özellik ile Unimog üzerine takılan örneğin asfalt bakım ya da tarım uygulamalarını istenen hızda kullanabilmektedir. Bazı Unimog’ların tüm vitesler ileri ve geri olarak kullanılabilmektedir. Bu sayede araç ileri gittiği hızda geri de gidebilir. Modern Unimog’ların maksimum hızları ise 120 km/s civarındadır. Türk Ordusu’nun da başlıca taktik tekerlekli askeri taşıma kamyonu olan Unimog, 1987’den beri Mercedes-Benz’in Aksaray’daki kamyon fabrikasında üretilmektedir.