V. Elantra hedef büyüttü

 V. Elantra hedef büyüttü

Hyundai, C segmentindeki modeli Elantra’yı hayli iddialı fiyatlarla Türkiye’de satışa sundu. 1990 yılından bu yana beşinci nesil olan yeni Elantra, markanın New Thinking New Possibilities mottosu ışığında geliştirilen önemli modellerden biri. İlk dört jenerasyonda dünya çapında 16 milyon adetlik satışa ulaşan model, iddiasını otomobilin geliştirilen özellikleri ve tabii fiyatıyla sürdürebilir. Hyundai Elantra’nın 1.6 litre hacimli 132 HP’lik benzinli motorlu seçeneği 4.800 ile 49.800 TL arasında değişen fiyatlarla satılacak. Akıcı tasarım anlayışının ürünü olan otomobil, konforlu, prestijli ve sportif karakteriyle üç sınıfın ruhunu bir araya getirdiği iddiasını taşıyor. Coupe’yi andıran sportif tasarımı ile sadece 0.28’lik sürtünme katsayısına sahip Elantra, tasarımıyla da oldukça göz alıyor. Kabine göz attığımızda markanın karakteri haline gelen Y formu hakim. Sadece Prime donanım paketinde Super vision gösterge panelinin standart olarak sunulduğu iç mekanda şıklık kadar kullanışlılık da ön planda. Diğer Hyundai modellerinde olduğu gibi mavi iç mekan aydınlatmalarının da kullanıldığı Elantra’da kapı cepleri, ön konsol, ön kol dayama ve geniş torpidosu gibi kullanışlı saklama gözleri yoğun olarak kullanılıyor.
Gövde boyutları büyütülen Elantra’nın kabininde yaşam alanı da genişletilmiş. Otomobilin 485 litrelik bagaj hacmi de rakiplerinin önünde.
İlk aşamada Elantra Türkiye’de sadece tek motor seçeneği ile satışa sunuldu. 1.6 litrelik benzinli motor seçeneğine önümüzdeki yıl bir de dizel seçeneği eklenmesi planlanıyor. 1,6 litrelik yeni nesil Gamma Serisi motor D-CVVT (Dual Continuosly Variable Valve Timing – Çift Sürekli Değişken Süpap Zamanlama Sistemi) teknolojisine sahip. Çok noktadan enjeksiyonlu 132 HP güç ve 158 Nm tork değerlerine sahip motor, yüksek güç ve düşük tüketimi birlikte vaat ediyor. 6 ileri otomatik ve yine 6 ileri düz vites seçeneklerine sahip Elantra’nın ödüllü motoru; düz vites seçeneği ile ortalama 6.4 litre, otomatik vites seçeneğinde ise ortalama 7.0 litre yakıt tüketiyor.

Piyasaya sunulduğundan bu yana birçok ödül kazanan Elantra, Amerika’da birçok bağımsız kuruluş tarafından “En İyi” mertebesinde ödüllendirilirken özellikle düşük yakıt tüketimi ve sorunsuzluğu ile otoritelerden alkış topladı. Yeni Elantra, “Yılın Otomobili, 2011’in En İyi Yeni Modeli, En İyi Şehir Aracı, En İyi Kompakt Sedan” gibi ödüllerin yanında ayrıca “2011 Yılının En Ekonomik Aracı ve 2011 Yılının En Çevreci Otomobili” gibi ödüllerle de hem düşük yakıt tüketimi hem de düşük emisyon değerleriyle başarısını taçlandırdı. Mode ve Prime olmak üzere yine iki farklı donanım tercihi sunan Hyundai Elantra, 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzımanlarla satılıyor.
Hyundai’nin hesaplı fiyata kalitenin alınabileceğini savunan Modern Premium iddiasını yansıtan otomobil, şık tasarımı, kağıt üzerinde iyi duran performans ve tüketim verileri ve tabii gelişmiş mühendislik yapısıyla dikkatimizi cezb etti. Bütün bunların değerlendirmesini i-motoring yol testinde yapacağız.