Ve yeni Civic Hatchback yollarda

 Ve yeni Civic Hatchback yollarda

2017 Honda Civic

Sedan versiyonu 2004’ten beri ülkemizde de üretilmekte olan 10. nesil Honda Civic’in hatchback versiyonu da yollara çıkıyor. Japon üreticinin “Safety for Everyone” (herkes için güvenlik) felsefesine uygun olarak yüksek güvenlik donanımlarıyla üretilen yeni Civic HB,  güçlü ve rijit platform teknolojisiyle bütün yönlerden çarpışma güvenliği teknolojisine sahip. Yeni Civic, ardında 40 yıllık köklü ve başarılı bir geçmiş bırakan orijinal Civic’e sadık bir yapı sergilerken “bütün insanlar için bir otomobil, dünya için bir otomobil” felsefesini devam ettiriyor. Bünyesinde etkileyici tasarım, sportif stil ve çok yönlü pratik yapı gibi kavramları mükemmel bir şekilde harmanlayan yeni Civic Hatchback aynı zamanda üstün sürüş dinamikleri de vaat ediyor. İddialı olarak baştan yaratılan otomobil, Cenevre Otomobil Fuarı’nın ardından Mart ayı ortasında Türkiye’de de satışa sunulacak. Honda Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok, 182 HP’lik Civic 1.5 Turbo, Mart ayı ortasında 100.900 TL’den satışa sunulacağını belirtirken Civic RS’in ise bu ayın sonunda 109.900 TL’den satışa çıkacağını açıkladı.

Esneme direncinin %52 artırılmasına karşın gövde ağırlığı 16 kg hafifletilen otomobilin şasi ve süspansiyon tasarımı sayesinde ağırlık merkezi 10 mm aşağı çekilmiş.  Önceki Civic’e göre 30 mm daha geniş, 136 mm daha uzun ve 20 mm daha alçak olan yeni Civic HB’in 4518 mm’lik boyu, burun tasarımını paylaştığı sedan kardeşine göre 113 mm, 2697 mm’lik aks mesafesiyle sadece 3 mm daha kısa. Zaten C sütunlarına kadar da her şey sedan ile aynı. Rüzgar direnç katsayısı %3 iyileştirilen gövdede kaput da 65 mm alçaltılmış.

Honda Civic HB

Yeni Civic Hatchback tasarım detaylarıyla sınıfının en yüksek aerodinamik verimliliğine sahip otomobili olarak öne çıkıyor. Keskin ve agresif bir yüz, şişkin ve vurgulu çamurluk kuşakları kadar sert hatlı havalandırma ızgaraları da Civic’in sportif karakterini destekleyen detaylar. Kısa ön ve arka aks uzantıları kadar uzun dingil mesafesi de dinamik bir görünümü beraberinde getirirken aynı zamanda geniş ve ferah bir yaşam alanı için zemin oluşturuyor. Arka tasarımda biri tavanda diğeri bagaj üzerinde olmak üzere iki spoyler ve siyah kaplamalar sportif görünüm kazandırıyor. Otomobilin gövdesi hatchback olarak adlandırılsa da liftback denilebilecek kadar uzun kuyruklu ve esnek görünüyor. Sportif tasarım Civic’in asıl hedef kitlesini ne kadar ilgilendirecek, net değil ama bestseller modelin artık genç ve yeni bir müşteri profiline hazırlandığı seziliyor.

2017 Honda Civic

Otomobilin iç mekanında sedan kardeşinden tanıdığımız modern tasarımlı teknoloji merkezi kokpit dikkat çekiyor. 7 inçlik dokunmatik ekranın yerleştirildiği kokpitte gösterge tablosu da tamamen TFT dijital. Direksiyon üzerindeki DII kumanda sayesinde aramalar, sedan versiyondaki gibi ayarlar tek parmakla yapılabiliyor. Sürücü ve yolculara selefinden daha geniş alan sunulan otomobilde premium malzeme kalitesi fark ediliyor.

Yeni Honda Civic Hatchback’te Apple CarPlay® ve Android Auto uyumlu ikinci nesil Honda Connect bilgi ve eğlence sistemi görev yapıyor. Apple CarPlay® iPhone fonksiyonelliğinin Civic Hatchback’in entegre ekranına yansıtılması sürüş keyfi ile bütünleşmesi anlamına geliyor. Böylece sürücü dokunmatik ekranı veya Apple Siri sesli komut sistemini kullanarak telefon görüşmelerini yapabiliyor, mesaj alabiliyor veya gönderebiliyor ve müzik dinleyebiliyor. Telefon, mesaj, haritalar, müzik ve diğer uyumlu uygulamalar iOS 8.4 ve daha yeni ve iPhone 5 veya daha yeni cihazlarla uyumlu CarPlay’de yer alıyor.

Android Auto ise sürücüye basit ve sezgisel bir yolla Android akıllı telefonları merkezi dokunmatik ekran veya sesli komut sistemi üzerinden kullanma imkanı sunuyor. Google Maps, Google Now, mesaj, müzik ve diğer popüler uygulamaları destekleyen Android Auto Android 5.0 ve daha üst sürümlerle uyumlu.

Civic HB’nin oturma pozisyonu selefinden 35 mm daha alçak. Daha kompakt ve 65 mm daha alçak bir yapıya sahip olan ön konsol kabin içi ferahlık hissini artırırken, aynı zamanda sürücünün görüş açısını genişletiyor. Önceki nesilde 6,56 derece olan gözün yolu görme açısı 7,60 dereceye çıkıyor. Ayrıca 18 mm daha dar tasarlanan A sütunları sayesinde görüş açısı kısıtlaması %11,6 azaltılırken, ön görüş alanı sınıfının en iyi değeri olan %84,3’e çıkıyor. Böylece sadece görüş açısı artmakla kalmıyor kabin içi ferahlık hissi de artıyor. Honda tasarım şefi ve global proje lideri Mitsuru Kariya eseri iddialı sportif kuyruk tasarımın ardında 478 litre hacim sunan bagaja sahip Civic HB’te arka koltuklar da asimetrik olarak katlanabiliyor. Ayrıca zeminde de gizli gözler bulunuyor.

2017 Honda Civic

Yeni Civic HB’de üç silindirli, 12 supaplı 1.0 litre 129 HP’lik ve dört silindirli, 16 supaplı 1.5 litre 182 HP’lik VTEC TURBO benzinli motorlar sunuluyor. 1.0 litrelik motor manuel şanzımanla 2250 d/d’de 200 Nm, tork çıkışı sağlarken CVT otomatik şanzımanla 1,700 – 4,500 d/d aralığında 180 Nm maksimum tork sağlıyor. Yeni Civic Hatchback, ülkemizdeyse Honda’nın yeni geliştirdiği 1,5 litre turbo benzinli motoruyla satılacak. Dört silindirli 1,5 litrelik turbo beslemeli benzinli motor, gerek güç gerekse tork açısından çok yüksek bir performans vaat ediyor. 5.500 d/d’da 182 HP güç üreten (CVT şanzımanlı kombinasyonda 6.000 d/d’da) motor önceki nesil Civic’te kullanıma sunulan 1,8 litrelik VTEC motor ile kıyaslandığında çok daha yüksek güç ve tork değeri kullanıma sunuyor. 6 ileri manuel şanzımanla 1.900-5.500 d/d aralığında 240 Nm tork üreten motor CVT şanzımanlı kombinasyonda 1.700-6.000 d/d aralığında 220 Nm tork üretiyor.

2017 Honda Civic 2017 Honda Civic

Sınıfının en güvenli modeli

Süspansiyon sistemi ön aksta kullanılan MacPherson tipi süspansiyon yüksek yanal sertlikle yol tutuşu artırırken dikey kuvvetlere karşı daha esnek yapısıyla daha konforlu bir sürüş sağlıyor. Arka aksta kullanılan çok kollu bağımsız süspansiyon ise yüksek yol stabilitesiyle üstün yol konforunu aynı potada eritiyor. Özellikle arka süspansiyon elemanlarının yüksek performans modeli olmayan binek versiyonda ilk kez bu kadar komplike olduğu iddia ediliyor. Ön ve arka aksta kullanılan hidrolik dolgulu burçlara yer verilirken, böylece üstün titreşim ve ses izolasyonu elde ediliyor.

Yeni Honda Civic Hatchback endüstrinin en yüksek güvenlik seviyesini sunmak üzere tasarlandı. Sınıfının en iyi gövde rijitliği ve sağlamlığını sunan yeni Honda Civic bünyesinde barındırdığı aktif ve pasif güvenlik teknolojileriyle EuroNCAP çarpışma testinde göstermiş olduğu başarılı performansla sınıfının en güvenli otomobillerinden biri olduğunu kanıtladı. Honda’nın ‘Herkes için güvenlik’ felsefesiyle geliştirdiği aktif ve pasif güvenlik sistemleri yeni Civic Hatchback ürün gamında da kullanılıyor. Çarpışma önleyici fren sistemi, önden çarpma uyarısı, şerit takip sistemi, şeritten ayrılma uyarısı, şerit takip asistanı, adaptif hız sabitleme sistemi, trafik işaret tanıma sistemi, kör nokta uyarısı, geriden gelen araç uyarısı, çok açılı geri görüş kamerası gibi teknolojilerle dolu otomobil, güvenliğin yanı sıra performansıyla da öne çıkmaya aday. Kabinde kablosuz cep telefonu şarjı ikmanının yanında geleneksel alaşım pedal kiti gibi aksesuarlar da yer alıyor. 270 milyon Euro’luk ek yatırımla genişletilen İngiltere/Swindon’daki Honda of the UK Manufacturing (HUM) tesislerinde üretilen yeni Civic HB, Amerika dahil her yere buradan ihraç edilecek.

2017 Honda Civic

Sürüş izlenimleri

Yeni Civic Hatchback’i Honda’nın Barcelona’da düzenlediği lansmanda denedik. Ülkemizde satılması düşünülmeyen 1.0 litrelik versiyonun yanı sıra markanın Türkiye’de gözbebeği olacak 1.5 litrelik versiyonu da kullandık. Üç silindirli 1.0 litrelik versiyonda gözlediğimiz, bütün rakip modellerin ortak sorunuydu, düşük performansı artırmak için gaz pedalına yüklendikçe artan yakıt tüketimi… Bu konuda Ford, Focus 1.0 EcoBoost ile ya da Opel, Astra 1.0 ECOFLEX ile ne yaşadıysa Civic’in de benzerini yaşayacağını hisseden Honda Türkiye yetkilileri, yola 2018’de dizel versiyon gelene kadar sadece 1.5 litrelik versiyonla devam etme kararı almışlar. Çünkü bu modelleri ekonomi beklentisiyle satın alan müşteriler hayalkırıklığına uğramışlardı. Kısa denememizde 120 km/s’yi aşmadan yaptığımız sürüşümüzde ortalama tüketim 9.0 litreye doğru yükselmekteydi.

Honda Civic HB

Ülkemizde satılacak 1.5 litrelik versiyona gelince; benzinli motorlarda uzun yıllar turboya karşı çıkıp yüksek devir ve atmosferik beslemeyi savunan Honda, ilk kez turbo beslemeli bir motorla otomobilseverlerin karşısında. Bu gözle de incelediğimiz 1.5 litrelik motor, Civic HB’i alışık olmadığımız devirlerde harikalar yaratır hale getirmiş. 182 HP’lik motor, Civic HB’yi bir performans modeli haline getiriyor. Gövde ağırlığına oranla müthiş hızlanan otomobil, kesik şeritler düz görünmeye başladığında sportif sesiyle de aldığı nefesi hissettiriyor. Otomobil sadece motordan ibaret değil, sertliği artırılabilir etkileyici süspansiyonuyla değme spor otomobile meydan okuyor, istenirse virajlarda gösteri yapabiliyor. Tek bir dokunuşla sertliği artırılabilen süspansiyon sistemi, normal moddaki konfor salınımlarını önlerken yol yüzeyindeki pütürleri daha hissedilir hale getiriyor ve maksimum tutunmayla yol alıyor. Otomobil artık hot hatch denilemeyecek kadar büyük ama kanı kaynıyor, çok hızlı ve çok performanslı. Bu rakiplere karşı üstünlük getirebilir ama -istenirse- yerinde durmadığını belli bir yaş kuşağı Civic severe anlatmak zor olabilir.

Honda Civic HB Honda Civic HB

Civic’in kabin kalitesi, konforu ve ergonomisini sedan versiyonda yeterince tanımıştık. Tamamen aynı unsurlarla hatchback versiyonda da karşılaşıyoruz. Öndeki Türk tipi “bol oyuncaklı” kokpit, sorunsuz fonksiyonellik ve sportif tasarım etkileyici görünürken özellikle arka koltuklardaki rahatlık birçok kullanıcıyı çok memnun edecek. Civic Hatchback’te koltukların arkasındaki pandizot ise (şapkalık) çok devrimci bir tasarıma sahip. Geleneksel materyalin yerini yanal çalışan esnek bir kumaş rulo almış. Gerektiğinde bagajı gizleyen sentetik kumaşın üzerine belki karpuz dilimi ya da kafasını sallayan köpek koyulmaz ama hafif eşyaları taşıyabilir… İki katlı bagaj zeminindeki derinlik de dikkat çekici. Otomobilin arkasında kullanılan siyah plastik kaplamalar ise en tartışmalı kısım olacak. Genel toplamda bu güzel otomobilde sportif bulup seven gençler kadar kaba yamalar gibi değerlendirip hoşlanmayacakeski kuşak kullanıcılar da olacak.