Opel Mokka

Ve yeni Focus Türkiye’de

 Ve yeni Focus Türkiye’de

reklam

Ford’un üçüncü jenerasyona ulaştığı Focus, artık Türkiye’de. Bodrum’da yapılan lansmanla basına ve bayilere tanıtılan Focus, selefine göre ortalama 5.000TL fiyat farkı ve 39.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Yeni Focus, benzinli 1.6L 125 PS Sigma ve 1.6L 180 PS EcoBoost motor versiyonları ile sunuluyor. 1.6L 125 PS Sigma motor aynı zamanda 6 ileri çift kavramalı PowerShift otomatik şanzıman opsiyonuna da sahip. Dizel modellerdeyse 1.6L 95 PS TDCi ve 1.6L 115 PS TDCi seçenekleri yer alıyor.
New Edges tasarım anlayışıyla şekillendirilen ilk Focus, 1998’de çıkmış ve yerini aldığı Escort sonrası, marka için C segmenti/kompakt sınıfta önemli başarılar kazandırmıştı. Kinetik tasarım çizgisiyle geliştirilen ikinci kuşak Focus ise 2004’te tanıtılmıştı. Sınıfında yer alan rakipleri VW Golf, Opel Astra, Renault Megane, Toyota Corolla gibi güçlü rakipleriyle çetin bir mücadeleye hazırlanan üçüncü kuşak Focus ise ilk kez Ocak ayında yapılan Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Sahip olduğu özelliklerle en donanımlı, en marifetli, en gösterişli Focus artık Türkiye yollarında. One Ford mottosu altında tüm dünyada 120’den fazla ülkede satılacak olan otomobil, bu iddiasını destekleyen %80’in üzerinde ortak parça kullanımıyla dikkat çeken gerçek bir dünya otomobili kimliği taşıyor. Avrupa ülkeleri için üretimi Almanya’nın Saarbrücken kentinde yapılan otomobilin güçlü donanım paketleri, D segmenti/orta sınıftaki modelleri kıskandırabilecek türden! Gövdesi %55 oranında yüksek dirençli çelikten, %26 oranında ultra yüksek direçli bor çeliğinden oluşan Yeni Focus, selefine göre daha hafif, daha güçlü ve daha rijit bir otomobil.

reklam
Hyundai Bayon reklamı


Sedan ve hatchback gövde versiyonları bulunan yeni Ford Focus, yenilenen iç ve dış tasarımı ile dikkat çekerken, sunduğu yakıt ekonomisi ve yüksek performans ile de yüksek sürüş keyfi sağlama iddiası taşıyor. Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, Bodrum’da düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada; “Ford’un en büyük hedefi; müşterilerine yaratıcı, akıllı, hayatı kolaylaştıran ve ulaşılabilir teknolojiler sunmaktır. Bu vizyonla, müşteri ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda, yüksek teknolojilere sahip ve çevreci ürünler geliştiriyoruz. Yeni Focus’la birlikte C sınıfı araçlarda yüksek teknolojinin sağladığı güvenlik ve konfora yeni bir boyut kazandırıyoruz ve ileri teknolojiyi ulaşılabilir kılarak otomotiv teknolojisini demokratikleştiriyoruz. Ürettiğimiz her araçta, teknolojilerimizle fark yaratan bir şirket olduğumuzun altını bir kez daha çiziyor ve sadece bir otomotiv şirketi değil, aynı zamanda ileri teknolojiler üreten bir teknoloji şirketi olduğumuzu da gösteriyoruz. Yeni Focus da, One Ford stratejisi ile global üretim planları doğrultusunda tasarlandı. Ford’un gerçek anlamdaki ilk global ürünü olan Yeni Focus, %80 ortak parçayla 3 kıtada üretilerek, yıllık 2 milyon adet satış hedefi ile 120’den fazla ülkede satışa sunuluyor” dedi.


Ford Otosan’ın 2011 hedefi 25 bin Focus satmak
Otay, toplantıda “2011 yılının birinci çeyreği sonucunda da Ford Otosan olarak liderliğimiz devam ediyor. Binek otomobilde de en çok tercih edilen 2.marka konumundayız. Yenilenen ürün gamımız ile Ford olarak daha da güçleniyor ve 10. kez liderliği hedefliyoruz’’ derken 2011 yılında C sınıfındaki stratejilerini farklılaştırdıklarını belirterek “Hem mevcut hem de yeni Focus’u farklı donanım seviyeleriyle aynı anda satışa sunarak tüm müşterilerimize Focus’a ulaşma imkanı sağlıyoruz. 2011 yılında toplam 25.000 adet Focus satmayı hedefliyoruz” dedi.

Ted Cannis: “Tüm dünyada “Ortak ürün, ortak iletişim stratejisi”
Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Ted Cannis toplantıda yaptığı konuşmada, Yeni Focus’un tüm dünyada “Ortak ürün, ortak iletişim stratejisi” ile satışa sunulacağını söylerken “Satışa sunulduğu tüm pazarların beklentilerini karşılayacak biçimde tasarlanan Yeni Focus, her pazara aynı iletişim stratejisi ile sunularak tam anlamıyla global bir ürün olduğunu kanıtlıyor. One Ford stratejisi doğrultusunda müşterilerimize akıllı teknolojiler sunan yeni Focus’u Türkiye’nin beğeneceğini ve seveceğini umuyoruz”.

reklam
Honda Jazz reklamı Advertisement

Aykut Özüner: “Yeni Focus fren yaparak kaza önlüyor, şeritte tutuyor, park ediyor”
Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, Yeni Focus’un sınıfına getirdiği ileri teknolojilere değinerek: “Satışa sunduğumuz Yeni Focus’ta birbirinden yenilikçi teknolojiler bulunuyor. “Dinamik tork kontrolü” ile keskin virajlarda daha iyi yol tutuşu sunan yeni Focus, “Otomatik park sistemi” ile kendi kendine park da edebiliyor. Yeni Focus, yoğun trafikte dikkati dağılan sürücüleri de düşünüyor ve olası arkadan çarpma anlarında sürücünün yerine fren yapabilen “Aktif şehiriçi güvenlik sistemi” teknolojisiyle kazalara karşı da yüksek güvenlik sağlıyor” diye belirtti. Yeni Focus’ta yılın son çeyreğinde devreye alınacak teknolojiler hakkında bilgi veren Özüner; “Yeni Focus, “Kör nokta uyarı sistemi” ile yan şeritte başka araç olup olmadığı görüyor. “Şerit takip sistemi” ile şeridinden ayrılanları uyarıyor, hatta şeritte kalmalarını sağlıyor ve “Trafik işaretleri okuma sistemi” sayesinde yol kenarındaki trafik levhalarının gözden kaçmasını engelliyor” dedi.
Kıskandıran donanımlar
Yeni Focus’ta, Trend, Style ve Titanium olmak üzere üç ayrı donanım seviyesi bulunuyor. Trend donanım seviyesinde, otomatik ön ve arka camlar, klima, ABS, yakıt ekonomisi sağlayan aktif ön ızgara; Style donanım seviyesinde hız kontrol sistemi ve hız sınırlayıcı, otomatik kararan arka camlar, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, Bluetooth ve Türkçe sesli kontrol sistemi ve alaşım jantlar mevcut. Style donanım seviyesinde isteğe bağlı olarak sunulan Style Plus pakette ise; otomatik park sistemi, dinamik tork kontrolü, aktif şehiriçi güvenlik sistemi, ESP, perde hava yastıkları ve katlanan aynalar bulunuyor. Üst donanım seviyesi olan Titanium donanım seviyesinde, Style donanım seviyesine ek olarak anahtarsız çalıştırma, otomatik klima, ESP, dinamik tork kontrolü, yokuş kalkış desteği, perde hava yastıkları, aktif şehiriçi güvenlik sistemi standart olarak sunulan özellikler arasında. Titanium donanım seviyesinde, aracı parçalı deri döşeme koltuklar, ısıtmalı ön koltuklar, bi-Xenon farlar, multi color iç ortam aydınlatması gibi özelliklere sahip Titanium X paketi ile zenginleştirmek de mümkün. Sunroof, otomatik park sistemi ve katlanan aynalar da Titanium donanım seviyesinde sunulan diğer opsiyonlar arasında.
Yeni Focus; Kum Gri, Gece Gri, Mars Turuncu ve Kül Kahverengi renklerine ilave olarak Şeker Kırmızı ve Hardal Sarı renkleri gibi sıradışı renkler ile de dikkat çekiyor.

İlk izlenimler
Gösterişli bir tasarıma sahip Focus’un 1.6 litre 180 HP’lik EcoBoost motorlu versiyonuyla Bodrum Yarımadası’nda yaptığım yaklaşık 80 km’lik deneme sürüşünde ilk izlenimim, otomobilin 1998’de çıkan ilk versiyonundan beri çok iddialı olan yol tutuş özelliklerinin daha da geliştirilmiş olduğuydu. Pek sedan değil de liftback ya da fastback olarak adlandırdığımız kısa bagaj tasarımlı gövde formuna sahip versiyonu denediğim otomobil, sunduğu yüksek çekiş özelliklerini güçlü tutunma karakteriyle birleştiriyordu. Ön tekerlekler arasında optimum tork dağılımı sağlayan Dinamik Tork Kontrolü Sistemi desteğiyle virajlarda harika performans gösteren Focus, sertliği hıza duyarlı yeni elektrik destekli direksiyonuyla da manevralarda kolaylık sağlarken yüksek hızda da güven veriyordu. Otomobilin bağımsız arka süspansiyonu, zorlu virajlarda bile arkadan kopmalara izin vermeyen bir karakter içinde göründü. Kabinde Fiesta ve C-Max’ta da gözlediğim düğme bolluğu, kısa bir alışkanlık süresinin ardından gayet fonksiyonel görüntü çizdi. Bütün bu özellikleri gelecek günlerde yayınlayacağımız yol testinde daha detaylı olarak inceleyeceğim. Ama şimdiden Ford’un sınıf standartlarını yükselten kaliteli bir otomobil geliştirdiğini söyleyebilirim.