Volkswagen Caravelle 2.0 TDI BlueMotion

 Volkswagen Caravelle 2.0 TDI BlueMotion

Volkswagen Caravelle 2.0 TDI BlueMotion
Hepimiz bazı reklamları abartılı buluruz. Ama VW hiç abartmadan doğruyu söylüyor: “Biz yenisini yapana kadar en iyisi bu”! Yıllardır olduğu gibi.
Caravelle, Volkswagen’in lüks taşıma aracı. Minibüs demeye dilimizin varmayacağı kadar nitelikli, özel bir araç. Ardında 1950’de yollara çıkan T1’e kadar uzanan nesil nesil döneminin hep en iyisi olmuş minibüs ya da ticari vanlar var. VW için mükemmelliğe adanmış bir gelenek Transporter/Caravelle.

reklam

Volkswagen Caravelle 2.0 TDI BlueMotion
8+1 yolcu kapasiteli kabinde neredeyse hata yok. “Keşke” dedirtebilecek tek şey şu; torpido gözü kullanım kılavuzunun sığabileceği büyüklükte değil, açık rafta ortada kalakalmış! Kılavuz küçültülmeliymiş! Problem bu olsun tabii… Genel olarak binek otomobillerden alışılagelmiş VW kokpit ergonomisi, Caravelle’de de sürüyor. Kolayca kullanılan kumandalar göz önünde, kendisini aratan hiçbir şey yok. Klima geniş kabinin havalandırma ve iklimlendirmesine yetecek performansı gösteriyor. Koltukların yerleşimi kolayca düzenlenebiliyor, inmesi binmesi kolay.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Volkswagen Caravelle 2.0 TDI BlueMotion
Ülkemizde pek umursanmadı ama VW’nin başına emisyon dertlerini açan dizel motor, işte bu motor… Caravelle’in 2.0 litrelik değişken geometrili turbo dizel motoru, farklı yazılım ve ayarlarla Passat’ta da kullanılan modern makine. Haliyle çift kavramalı DSG şanzımanın oranları da araç hacmine göre ayarlanmış. Az yakıyor, verimli ve çok gidiyor. Belki 0-100 ivmelenmesi mevzu değil ama en sık kullanılan devir aralığına yayılmış maksimum 340 Nm’lik tork ile gelen genel diriliği çok etkileyici. Maksimum hızı 173 km/s olarak açıklansa da ibre en azından gösterge tablosunda 200’e kadar uzanıyor. Ve ilginç olan, o kadar stabil ki, her hızda virajlara tereddütsüz giriyor ve çıkıyor. Yavaşlamaları da net ve dengeli. VW’nin ülkemizdeki temsilcisi Doğuş Otomotiv’in 2.0 TDI motorun şüpheli yazılımıyla ilgili alacağı önlemler, aracın cazibesini artıracaktır.

Volkswagen Caravelle 2.0 TDI BlueMotion Volkswagen Caravelle 2.0 TDI BlueMotion
Özellikle köprü ve viyadük geçişlerinde geniş yan yüzeyi nedeniyle rüzgara otomobillerden fazla maruz kalıyor ama dengesini etkileyecek sorun olmuyor, bağımsız askılı arka akslarında da çift salıncak bulunan Caravelle yere sağlam basıyor. Yüklü ve yağışta kullanmadık ama kuru şartlarda sahip olduğu elektronik desteklere gerek bırakmıyor.
115 bin TL karşılığında zengin donanımlara sahip, üst düzey sürüş dinamikleri sunabilen lüks bir transfer aracı alınıyor. Başka soru?

Volkswagen Caravelle 2.0 TDI BlueMotion
+ Mükemmel ergonomi
+ Düşük yakıt tüketimi
+ Akıcı sürüş performansı
+ Konforlu kabin
+ Yol tutuş
– Kullanım kılavuzu torpidoya sığmıyor
– Siyah rengi kir gösterebilir (!)

Volkswagen Caravelle 2.0 TDI BlueMotion
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1968
Motor gücü (HP): 140@3500
Maksimum tork (Nm): 230 @1750 d/d
Vites kutusu: 7-ileri DSG otomatik
Maksimum hız (km/s): 173
0-100 km/s hızlanma (sn): –
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km) 9.3/6.5/7.5
Ağırlık (kg): 1901
U/G/Y (mm): 5304/1990/1904
Aks mesafesi (mm): 3400
Yakıt deposu (lt): 80