Volvo Car’lılığını artırıyor

 Volvo Car’lılığını artırıyor

Volvo Car Corporation, yılın ilk yarısında kârlılığını ve satışlarını artırdı. Volvo Car Türkiye, 2011’in ilk altı ayında geçen yıla oranla yüzde 78 oranında daha fazla satış gerçekleştirdi.

Volvo’nun 2011’in ikinci çeyreğinde vergi öncesi faaliyet kârı 65 milyon 400 bin Euro olarak gerçekleşirken geçen yıla göre 18 milyon 600 bin Euro artış kaydedilmiş oldu. Volvo Car Corporation Başkanı ve CEO’su Stefan Jacoby, “Amaçlarımıza ulaşmak için daha yapmamız gereken işler olsa da, birçok pazarda satışlarımızı önemli miktarda artırdığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz,” dedi. Volvo Car Türkiye de yılın ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla satışlarını yüzde 78 oranında artırdı.

Volvo Car Corporation’ın faaliyet kârındaki 18 milyon 600 bin Euro artış, öncelikle satış hacimleri ve gelişen ürün gamı ile açıklanabilir. Artışın daha da yüksek olmaması ise genişleme planlarını desteklemek amacıyla yapılan yatırımlara bağlı maliyetlere ve döviz kurundaki olumsuz değişikliklere bağlanabilir. Bu yılki satış geliri 3 milyar 610 milyon Euro olarak gerçekleşirken geçtiğimiz yıla göre 383 milyon Euro artış kaydedilmiş oldu. 2011 yılının ilk altı ayında, Volvo Car Corporation 131 milyon 282 bin Euro faaliyet kârı kaydetti.

İkinci çeyrekte perakende satışlar yüzde 26.6 artarak 123 bin 919 araca çıktı. 2010 yılının aynı dönemindeyse 97 bin 884 araç satılmıştı. Bütün bölgelerde satışlarda artış kaydedilirken; Çin, 2010 yılıyla karşılaştırıldığında yüzde 62.1 ile en yüksek artış oranını kaydederken, Kuzey Amerika yüzde 43.0, Kuzey Avrupa yüzde 17.7, Avrupa yüzde 15.5 ve Denizaşırı bölgeler yüzde 41.6’lık artış kaydettiler. Pazar payı geçtiğimiz yıla oranla tüm bölgelerde artış gösterdi.

Volvo Car Corporation, 2011’in ilk altı ayı boyunca 230 bin 746 adet araç satarak 2010 yılının aynı dönemine oranla yüzde 20.3’lük bir artış kaydetti. VCC, Haziran ayında ek üretim kapasitesine ihtiyacı olduğunu duyurdu ve 600 yeni mavi yakalı çalışanı istihdam etmek amacıyla bir işe alım programı başlattı.

Artan satışlar ağırlıklı olarak yeni S60 ve V60 modellerle birlikte Volvo XC60’a olan talepten kaynaklanırken, satışların her ay bir önceki aya göre artış gösterdiği görüldü. Volvo DRIVe serisi otomobillerin Avrupa’daki satış miktarının Avrupa’daki toplam satışların yüzde 19.2’sini oluşturması, Volvo Car Corporation’ın ürün gamındaki karbon salınımlarını azaltma yönündeki kararlılığının, müşterileri tarafından takdir edilmeye devam ettiğini gösteriyor. İkinci çeyrekte aynı zamanda ilk 250 adetlik Volvo C30 Electric otomobilin üretimine başlandı. Bu otomobillerle Volvo Car Corporation, sıfır egzoz emisyonuyla sürdürebilir ulaşım sağlayan yeni nesil otomobillerin de tanıtımını yapmış oldu.

Türkiye’deki büyüme daha fazla
Volvo Car Türkiye, yılın ilk altı ayında hem VCC’nin dünyadaki performansından hem de Türkiye binek otomobil pazarından daha fazla bir büyüme gerçekleştirdi. 2011 Ocak-Haziran döneminde toplam binek otomobil pazarı yüzde 56 büyürken, premium pazardaki artış yüzde 72 olarak gerçekleşti. Volvo Car Türkiye ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 78 oranında daha fazla satış gerçekleştirmeyi başardı. 2010’un ilk altı ayında Volvo satışları 1442 adet olarak gerçekleşirken, 2011’de bu rakam 2529’a ulaştı. Volvo’nun premium segmentteki pazar payı da geçtiğimiz yıla göre yükseldi.
Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Torben Eckardt konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Yılın ilk altı ayındaki büyümemizden memnuniyet duyuyoruz, yılbaşında kendimize hedef olarak koyduğumuz 4600 adetlik satışa da emin adımlarla ilerliyoruz. Fakat küresel ekonomideki son gelişmeler otomobil pazarı hakkında bir öngörüde bulunmamızı zorlaştırıyor. Bu yüzden müşteri taleplerindeki değişikliklere karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor” dedi.