Volvo S80, V70 ve XC70’te yeni standartlar

 Volvo S80, V70 ve XC70’te yeni standartlar
Reklam

Volvo S80 www.e-motoring.com
Yeni Volvo S80, V70 ve XC70 in geliştirilen özellikleri, Volvo’nun 85 yıldan fazla bir süredir odağında olan insan-merkezli bir yaklaşıma dayanıyor. Bu düşünce doğrultusunda geliştirilen modeller, ürün gamımızdaki en büyük otomobillerimizi sofistike lükste yeni bir boyuta taşıyor,” diyor Volvo Car Group Ürün Stratejisi ve Model Gamı Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Lex Kerssemakers ve ekliyor: “Birbirine görsel olarak yakın bu üç modelle gelecek ürün gamımız için bir yol açtığımızı düşünüyoruz. Geliştirilmiş kalite ve detaylardaki özene odaklandığımız bu çalışma, şirket tarihimizin en kapsamlı geliştirmelerinden biri…”

reklam
Skoda Superb

Yeni Volvo S80 – Geliştirilmiş sofistike lüks
Bir dizi yeni tasarım öğesi, Volvo S80’in sofistike ve çağdaş varlığını güçlendiriyor. Yeni ön ve arka tamponlar, otomobilin daha geniş ve alçak görünmesi için ‘gergin’ bir etki uyandırmak üzere tasarlanmış. Yeni dikdörtgen şeklindeki gündüz farları, S80’in ön bölümüne daha modern bir hava veriyor. Arka taraf ise klasik Volvo stop lambalarıyla tamamlanırken, görsel olarak otomobili zemine doğru çekiyormuş gibi bir etki yaratıyor. Volvo S80, konfor kaybı olmaksızın etkileyici 19 inç jantlar ile de donatılabiliyor.

reklam

“Bütün bu etkiler, otomobile sofistike bir şıklık katıyor,” diyor Gövde Tasarım Direktörü Fedde Talsma ve ekliyor: “Ön ızgarayı daha da genişletirken, otomobile daha şık ve lüks bir hava vermek için krom detayları artırdık…”

Detaylara gösterilen özen, S80’in sofistike özelliklerini geliştirmiş. Executive iç mekân paketi, teknoloji ve kaliteli işçiliği harmanlayarak yüksek derecede lüks sunuyor. Ayrıca, müşterilerin kendi kişisel zevk ve ihtiyaçlarına uygun araç tasarlamalarına olanak tanıyan ısmarlama paleti de seçenekler arasında.

“Kaliteli deri koltuklarımızın tedarikçisi olarak İskoçyalı Bridge of Weir şirketiyle gurur duyuyoruz. Onların hakiki inek derileri oldukça yumuşak ve daha doğal bir dokuya sahip. Ayrıca diğer premium otomobillerden çok daha az yüzey işlemeye sahip,” diyor Renk ve Döşeme Tasarım Direktörü Lena Jiseborn ve ekliyor: Otomobilde kullanılan koltuklar ve diğer malzemelerin kalitesi S80’e gerçek bir İskandinav havası veriyor…”

Derinin altında, dinamik sürüş deneyiminin merkezinde ise müşterilerin kişisel ihtiyaçlarına göre tasarlanmış geniş şasi ayar seçenekleri var. Volvo S80 alıcıları, Touring, Dynamic ve Four C (Continuously Controlled Chassis Concept – Sürekli Kontrollü Şasi Konsepti) gibi üç şasi versiyonundan birini seçebiliyor.

Yeni Volvo V70 – Zarifliğini vurguluyor
“Bir otomobilde iki tane sloganıyla tanıtılan Volvo Duett’ten, yani 1953 yılından beri wagon otomobiller yaratıyoruz. 60 yıllık tecrübenin ardından form ve fonksiyon geleneğimizi yeni Volvo V70 ile sürdürüyoruz diyor,” Fedde Talsma.

Bu son ve geniş aile otomobili, etkileyici 575 lt’lik yükleme alanıyla birlikte birinci sınıf konfor ve çok yönlülük sunuyor. Arka koltuklar, bagaj hacmini genişletmek için artık daha fazla seçeneğe sahip ve 40/20/40’lik üç farklı oranda katlanabiliyor. Arka koltukların hepsi düz katlandığı pozisyonda, yük alanı 1600 lt’ye kadar genişletilebiliyor. Anahtarlık veya ön konsoldaki bir buton aracılığıyla uzaktan kontrolle çalışan bagaj kapağı, başka bir insan-merkezli detay olarak dikkat çekiyor. Arka koltuklara iki aşamalı çocuk koltukları entegre etmek mümkün. Basit bir hareketle koltuk zemininden çıkarılabilen çocuk minderleri, üç yaş üstü çocuklar için rahat, güvenli bir sürüş yüksekliği sunuyor.

Rafine tasarımı V70’in zarif ve modern varlığını vurguluyor. “Ön ızgarayı daha da genişlettik. Farları için de ayrıntılı bir çalışma gerçekleştirdik. Otomobile daha şık ve lüks bir hava vermek için krom dokunuşlar ekledik,” diyor Fred Talsma ve ekliyor: “Yeni model, yolu kucaklayan duruşu ile daha seçkin bir havaya sahip…”
V70’in arkasında yeni arka tampon, egzoz boruları, krom ayrıntılar ve yeniden tasarlanan arka stoplar dikkat çekiyor. Otomobil, aynı zamanda 19 inçe kadar olan jantları kullanabiliyor.

V70’in sofistike özelliklerini genişleten bir diğer unsur da ısmarlama iç mekân paketleri. Executive paketi, teknoloji ve kaliteli işçilikle birlikte, yüksek derecede lüks sunuyor. Ayrıca, ısmarlama paketi de müşterilerin kendi kişisel zevk ve ihtiyaçlarına uygun araç tasarlamalarına da olanak tanıyor.

Volvo S80 www.e-motoring.com

Yeni Volvo XC70 – Tüm arazi maceraları için
Volvo Cars, 1997 yılında V70 Cross Country ile tamamen yeni bir segmentin yolunu açtı. Lex Kerssemakers, “XC modellerinin sürekli geliştirirken ana odağımız, son derece konforlu bir yol otomobili ile off-road potansiyeli yüksek bir aracı bir araya getirmek oldu. Sağlam, zarif ve çağdaş bir görünüm, XC70’in en temel gücü ve yeteneğini yansıtmaktadır. Bunu, gerçekten sofistike bir macera hissi yaşamak isteyenler için tasarlanmış bir kaz tüyü ceket olarak düşünün,” diyor. All-Wheel Drive ve opsiyonel Hill Descent Control, XC70’in her yol koşuluna uygun olma vaadini destekleyen özellikler.

Bir dizi yeni dış tasarım ipucu, XC70’in çağdaş görünümünü güçlendiriyor. Bunlar arasında cesur, daha geniş orantıya sahip bir ön ızgara, yeni ve daha büyük bir logo ve gündüz farlarıyla mat gümüş rengi tuşlar gibi detaylar yer alıyor. XC70, maksimum 19 inç çapında jantlarla satışa sunuluyor.
Fedde Talsma, “Amacımız, yolu daha fazla kucaklayan lüks hissini vurgulamak. XC70, ister açık arazide, ister bir golf kulübünün otoparkında olsun, daima her ortama kusursuzca uyum sağlayabilmeli,” diyor.
XC70 aynı zamanda otomobili aşırı derecede engebeli yüzeylerde koruyan alt koruma plakaları gibi gelişmiş off-road tasarım özellikleri de içeriyor. Otomobili çevreleyen koruyucu siyah kaplamalar artık ön sis farlarını çevrelemek üzere genişliyor ve bu sayede onlara anlamlı, fonksiyonel bir hava katıyor. Stop lambaları da yeniden tasarlanmış durumda.

Volvo V70 gibi XC70’in de arka koltukları üç parça halinde, 40/20/40 oranında katlanabiliyor. Tüm koltuklar yatırıldığında 575 lt’lik bagaj hacmi 1600 lt’ye kadar genişletilebiliyor. Konfor odaklı bir başka detay da motorlu bagaj kapağı.
Arka koltuğa iki adet iki aşamalı çocuk koltuğu ve üç yaşından itibaren çocuklara konforlu ve güvenli bir seyahat yüksekliği sunan çocuk minderi entegre edilebiliyor.

Volvo S80 www.e-motoring.com
Yeni S80, V70 ve XC70’teki geliştirmeler
Volvo Car Group’un yeni 2.0 litre, dört silindirli Drive-E motor ailesi, 2013 sonbaharında tanıtıldı. Başlangıçta; yeni V70, XC70 ve S80, yeni motor ailesinden üç güç ünitesiyle satışa sunulacak: 306 HP benzinli turbo T6, 245 HP T5 ve 181 HP D4 turbo dizel…
Yeni D4 turbo dizel, 181 HP güç ve 400 Nm torkla geliyor. Bu motor, yakıt tüketimini düşürmeye yönelik dünyanın ilk i-Art teknolojisine sahip. Common rail motorlarda her yakıt enjektöründen basınç geri bildirimi alan sistem yerine geleneksel tek basınç sensörüne sahip i-ART teknolojisi, tüm silindirleri sürekli izlemeye olanak tanıdığı gibi her dört silindir için yanma başına yakıt püskürtülmesine de olanak tanıyor.
Manuel şanzımanlı S80’ta 3.8 lt/100 km’ye düşen tüketim, 102 g/km CO2 emisyonu anlamına geliyor. V70 ve XC70 D4’ün tüketim değerleriyse sırasıyla 4.1 lt/100 km (109 g/km) ve 4.4 lt/100 km (117 g/km). Sekiz ileri otomatik şanzımanla kombine edildiğinde, S80’de 4.3 lt/100 km (114 g/km) tüketen D4 motor, V70’de 4.8 lt/100 km (129 g/km) ve XC70’te ise 4.8 lt/100 km (129 g/km) yakıta ihtiyaç duyuyor.
Turbo şarjlı T5, 245 HP güç ve 350 Nm tork üretiyor. Bu motorun S80’deki yakıt tüketimi, sekiz ileri otomatik şanzımanla 6.2 lt/100 km (144 g/km). V70’de 6.4 lt/100 km’lik (149 g/km) tüketimiyle dikkat çeken T5 motor, XC70’te ise 6.7 lt/100 km (1157 g/km) tüketiyor.

Daha düşük yakıt tüketimi
Yeni Volvo S80’ın manuel şanzımanla kombine edilmiş ve 115 HP güç üreten, 4 silindirli D2 dizel motorunun tüketimi, sınıf lideri 3.9 lt/100 km’ye düşürüldü. Egzoz emisyonu ise sadece 103 g/km. Otomatik şanzımanlı modelin değerleri ise ön verilere göre 4.1 lt/100 km ve 107 g/km.
S60’ın station kuzeni yeni Volvo V60 D2 de manuel şanzımanla 4.1 lt/100 km’lik (108 g/km) sınıf lideri bir tüketim değeri sunuyor. 6 ileri otomatik şanzımanlı versiyon ise 4.2 lt/100 km’ye (110 g/km) ihtiyaç duyuyor. Mühendislerinin başarı ölçeğini vurgulamak için, Volvo’nun en büyük sedanının, sadece üç yıl önceki kompakt sınıf C30 DRIVe ile aynı emisyon seviyesini sunduğunu belirtmek gerekli.

Volvo V70 D2 de manuel şanzımanla 4.2 lt/100 km’lik (109 g/km) sınıf lideri bir tüketim değeri sunuyor. Otomatik şanzımanlı versiyon ise 4.2 lt/100 km’ye (111 g/km) ihtiyaç duyuyor.
Volvo S80’in otomatik şanzımanlı D3 (136 HP) ve D4 (163 HP) versiyonları, 129 g/km’lik CO2 emisyonlarına (4.9 lt/100 km) sahip. V70 D3 ve D4’ün tüketim verisi ise 130 g/km (4.9 lt/100 km).
Manuel şanzımanlı ve dört tekerlekten çekişli yeni Volvo XC70 de 5.3 lt/100 km’lik (139 g/km) bir ortalama yakıt tüketimi sağlayacak şekilde geliştirildi.

S80’in 1.6 lt GTDi (Gasoline Turbocharged Direct Injection – Benzinli Turbo Direkt Enjeksiyon) motoru, 180 HP’lik T4 versiyonunda otomatik şanzımanla 7.1 lt/100 km’lik (165 g/km) bir tüketim değerine sahip. V70 T4’ün değeri ise 7.2 lt/100 km (168 g/km).

Sensus Connected Touch – Bağlanabilirlikte yeni seviye
HMI (Human Machine Interface) işlevselliğini içeren Sensus, sezgisel tüm yeni teknolojileri ekleme seçeneği ile genişletildi ve otomobilde ulaşılabilirlik ve internet bağlantısına olanak sağlıyor.
Teknolojinin ulaştığı son nokta olarak kabul edilen kızılötesi ışın taramalı 7 inçlik dokunmatik ekran, dünyada bir ilk olarak eldiven giyildiğinde dahi kullanılabiliyor.

Bağlantı, otomobile monte edilmiş bir 3G/4G aparatı ya da sürücünün cep telefonu üstünden yapılıyor. Sistemin özellikleri arasında:

• İnternet üzerinden müzik
• Dünyanın her yerinden binlerce kanalı içeren internet radyosu
• Tam internet bağlantısı (sürüş esnası dışında)
• Çevrimiçi Google harita ve Google arama
• Çevrimiçi trafik bilgisi ve tehlikeli bölge uyarısı içeren dahili bağlantılı 3D navigasyon
• Ücretsiz otopark bulucu
• TripInfo ses sistemi aracılığıyla yol boyunca ilginç noktalar hakkında Wikipedia bilgileri okuyabilme
• bir dizi yerel mobil uygulama ve web uygulaması, yeni fonksiyonlar ve güncellemeler için bir App Store uygulaması
• Hava durumu bilgisi
• Volvo servisi bulucu

“Sadece adını söyleyerek istediğiniz parçayı bulabilirsiniz. Sesle aktifleşen sistem, Sensus Connected Touch’a bağlı bütün müzik kaynaklarında çalışıyor,” diyor Patrik Widerstrand ve ekliyor: “Ayrıca, otomobildeki herkesle bir WiFi ağı paylaşmak da mümkün.”

Uyarlanabilir dijital ekran
Tamamen yeni Volvo V40 ile tanıtılan uyarlanabilen dijital ekran, artık yeni S60, V60 ve XC60’da da mevcut. Bu aktif TFT kristal ekran, otomobil ile sürücü arasındaki etkileşimi yeni bir boyuta taşıyor.

Sürücü üç grafik görünümünden birini seçebiliyor: Elegance, Eco ve Performance
Elegance görünümü baz modda yer alıyor ve hem geleneksel hem de sakin bir ortam yaratıyor.
Eco görünümü yeşil arka aydınlatmaya sahip ve çevreci bir görünüm yaratıyor. Solda bulunan Ekometre ile anlık ve ortalama yakıt tüketimi değerleri gösteriliyor ve çevreci sürüş en iyi durumda olduğunda sürücü yeşil bir ışıkla ödüllendiriliyor.
Performance görünümü kırmızı arka aydınlatmaya sahip ve sportif bir ortam yaratıyor.

Ortada, Elegance ve Eco versiyonlarında yer alan hız göstergesinin yerini devir göstergesi alıyor ve aracın hızı gösterge ekranının ortasında dijital olarak gösteriliyor. Sağda ise bir güç ölçer var; bu, sürücüye herhangi bir anda kullanılabilecek ne kadar güç olduğunu ve o an ne kadar güç kullanıldığını belirten bir gösterge.

Karanlıkta daha fazla rahatlık
Yeni aktif yüksek hüzme kontrollü farlar, uzun farları daha efektif kullanmaya olanak tanıyor. Kısa ve uzun farlar arasında geçiş yapma gerekliliğini ortadan kaldıran sistem, farların mümkün olduğunca sürekli uzunda kullanılabilmesini sağlıyor.

İç mekândaki yeni ambiyans ışıkları gece sürüşlerinde konforu ve güvenliği artırıyor. Ambiyans ışıkları, bardak tutucular, kapı açma, koltuk kontrolleri, bagaj ve depo alanları gibi temel özellikleri kapsıyor. Otomatik şanzıman ile donatılan modellerde yeni bir piyano-siyahı vites topuzu kaplaması da bulunuyor.

Isıtmalı ön cam
Yağmur sensörü ile donatılmış modeller, soğuk kış günlerinde hızlı buz çözmek için elektrikle ısıtılan ön camlar ile donatılabiliyor.

Direksiyon ısıtıcısı ve direksiyon üstünden vites değişimi
Soğuk iklimlerde sürücülerin ilave konforu için direksiyon simidi ısıtıcısı da artık yeni modellerde mevcut. Üç kollu direksiyon simitleri otomatik şanzımanlı modeller için direksiyon üstünden vites değişimine olanak tanıyan kulakçıklarla geliştirildi. Otomatik şanzımanı bir anlamda manuele dönüştüren bu sistem sayesinde ellerinizi direksiyondan ayırmadan vites değişimi yapmak mümkün.

IntelliSafe sürücü destek sistemleri
IntelliSafe Volvo’nun tüm aktif güvenlik sistemlerine verdiği ad ve yeni S80, V70 ile XC70’in sürücü odaklı yaklaşımının önemli bir parçası. Dünyada bir ilk olan ve standart olarak sunulan Şehirde Güvenlik Sistemi, artık 50 km/s’ye kadar hızlarda devrede kalabiliyor. Tüm modeller yayaların otomobilin önündeki yola adım attığını algılayabilen bir teknoloji olan Otomatik Frenli Yaya Algılama Sistemi ile satın alınabiliyor. Trafik İşareti Bilgisi ise gösterge ekranında trafik işaretlerini göstererek sürücüye destek oluyor.

“Otomotivde güvenlik lideri olarak, bir kaza anında yeni nesil otomobillerimizde yaralanma riskini 2000 yılından beri yüzde 50 oranında azaltmayı başardık. Sürekli yeni önleyici ve koruyucu sistemler tanıtarak 2020 yılı itibarıyla yeni bir Volvo otomobilinde hiç kimsenin ölmemesi ya da yaralanmamasını öngören vizyonumuza doğru önemli adımlar atıyoruz,” diyor Volvo Car Group Kıdemli Güvenlik Danışmanı Thomas Broberg.