Volvo V60 Plug-in Hybrid ilk denemede

 Volvo V60 Plug-in Hybrid ilk denemede

Volvo V60 Plug-in Hybrid otomobilinin ilk resmi yol testi, Berlin’de düzenlenen 11’inci Michelin Challenge Bibendum yarışında gerçekleştirildi. Volvo Car Corporation, bu sürdürülebilirlik yarışına, şirketin çevre dostu teknolojileri ve tam anlamıyla lüks otomobil deneyimini birleştirmede lider rolüne vurguda bulunan üç otomobille katıldı. Berlin’de boy gösteren Volvo V60 Plug-in Hybrid, Volvo C30 Electric ve Volvo V50 DRIVe; Volvo Car Corporation’un yeşil enerji konusunda ödün vermeyen tavrını gösteren üç önemli örnek.

Volvo Car Corporation’un Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Mertens, “Gerçek otomobil severlerin ‘yeşil’ düşünmelerini sağlayabilmek için onlara gerçek sürüş zevkini artıran, adrenalin patlamasından ödün vermeden düşük karbondioksit emisyonuyla otomobil kullanma seçeneğini sunmanız gerekir,” diyor ve şunları ekliyor: “Michelin Challenge Bibendum yarışında hızlanma ve yol tutuşunun yanı sıra enerji-etkin sürüş özellikleri de test edildiği için, otomobillerimiz çok iyi sonuçlar aldı. Bu otomobillerin üçü de bütün Volvo modelleri gibi mükemmel ekipmanlara, konfora, spor görünüme ve güvenliğe sahip.”
Volvo V60 Plug-in Hybrid: Üç otomobil bir arada
İlk yol sürüş testine Michelin Challenge Bibendum’da çıkan Volvo V60 Plug-in Hybrid, üç farklı otomobil tipinin en iyi özelliklerini, albenisi yüksek tek bir sportswagon’da birleştiriyor. Sürücü, istediği sürüş modunu gösterge tablosunda yer alan üç ayrı düğme aracılığıyla seçiyor: Pure, Hybrid ve Power…
· “Pure” modunda; otomobil mümkün olduğunca sadece elektrik motoruyla çalışıyor. Otomobil bu modda 50 km’ye kadar yol kat edebiliyor.
· Varsayılan mod olan “Hybrid” modunda; dizel motor ve elektrikli motor, sürüş zevkiyle düşük çevresel etki arasında optimum dengeyi sağlayacak şekilde birbiriyle etkileşiyorlar. CO2 emsiyonu 49 g/km ile 1.9 lt/100 km yakıt tüketimine karşılık geliyor. Otomobilin bu modda kat edebileceği toplam mesafe 1200 km’ye kadar çıkabiliyor.
· “Power” modunda; teknoloji optimize edilerek otomobile mümkün olan en iyi performans sağlanıyor. Dizel motor ve elektrikli motorun birleşik güç üretimi 215 + 70 HP güç ve 440 + 200 Nm tork oluyor.

Otomobilin ön tekerlekleri 215 HP/440 Nm üreten 2.4 litre hacimli beş silindirli bir turbo dizel motordan güç alıyor. Arka aks ise 12 kWh lityum-iyon aküyle desteklenen 70 HP gücünde bir elektrikli motora sahip. 2012 yılından itibaren satışa sunulacak V60 Plug-in Hybrid, Volvo Cars ile İsveçli enerji şirketi Vattenfall arasındaki sıkı işbirliğinin ürünü.