Volvo’dan vahşi hayvanlara önlem

 Volvo’dan vahşi hayvanlara önlem

Volvo Cars, vahşi hayvanlarla çarpışmayı önleyici teknolojiler geliştiriyor. Yol üzerindeki hayvanlara karşı alarm vererek otomatik fren yapan bir sistem geliştiren Volvo Car Corporation, aktif güvenlikte yeni bir adım atıyor. Yeni sistem birkaç yıl içinde satışa sunulacak. Vahşi hayvanlara çarpma riskini azaltan güvenlik sistemi geliştirme projesi, Volvo Car Corporation’ın 2020 vizyonunun bir parçasını oluşturuyor. Volvo, 2020 vizyonu çerçevesinde yeni bir Volvo otomobilinin içinde hiç kimsenin ciddi bir yaralanmaya maruz kalmayacağını öngörüyor. Yeni sistem, 2010’da kullanılmaya başlayan Otomatik Frenli Yaya Algılama Sistemi teknolojisine dayanıyor.

Kamera ve kızıl ötesi ışık
Volvo’nun aktif güvenlik sistemleri alanında çalışan teknik uzmanlarından Andreas Eidehall; “Sistem iki bölümden oluşuyor, bir radar sensörü ve trafik durumunu kaydedebilen bir kızıl ötesi kamera…” diyor. Vahşi hayvanlarla çarpışma genellikle şafak vakti, alacakaranlıkta veya karanlık kış aylarında gerçekleştiği için sistemin karanlıkta da çalışması oldukça önemli. Kamera, ilerideki yolu tarayarak menzil içinde bir hayvan tespit ettiğinde sürücüyü sesli bir sinyalle uyarıyor. Eğer sürücü tepki vermezse otomatik frenler devreye giriyor. Andreas Eidehall; “Amaç, sistemin normal şehirlerarası otoyol hızında çalışması. Sürücünün çarpmayı tamamen önlemesine yardım edemediği durumlarda sistem otomobili yavaşlatarak çarpmanın etkisini azaltıyor ve böylece ciddi yaralanmaları önlüyor,” diye sözlerine devam ediyor.

Veri yorumlama
Mühendislerin karşılaştığı zorluklardan biri, sistemin farklı hayvanları tanımasını sağlamaktı. Volvo ürün geliştirme bölümünden bir ekip, safari parkında bir gece geçirerek, hayvanların hareketlerini ve davranış biçimlerini dijital olarak filme aldı. Bu çalışmada özellikle Amerika geyiği, kızıl geyik ve alageyiklere odaklanıldı. Hayvanları çekmek için yem bırakılan bir yolda yavaş sürüş yapılarak daha sonra değerlendirmek ve sensör sistemini geliştirmek için pek çok veri kaydedildi. İlk aşamada sistemin, Amerika geyiği, geyik ve Ren geyiği gibi çarpma gerçekleşirse sürücüyü ve otomobilin içindekileri ciddi şekilde yaralama riski olan büyük hayvanlara tepki vermesi amaçlandı.

Vahşi hayvanlara çarpmanın büyük riskleri var
Pek çok sürücü vahşi hayvanlara çarpma riskinden büyük endişe duyuyor. Bu kaygının geçerli sebepleri var. Sadece İsveç’te, bir yılda vahşi hayvanlara çarpmadan kaynaklanan 40 bin kaza bildiriliyor. En büyük tehlike ise Amerika geyiğine çarpılan kazalar. Hayvanın otomobilin önüne ya da ön camına çarpma ya da üzerine yuvarlanma riski olduğu için Amerika geyiğiyle çarpışmanın riski çok daha yüksek. Volvo Cars, sistem ve farklı fonksiyonlarıyla ilgili şu anda daha fazla bilgi veremiyor. Proje yaklaşık bir yıldan fazla süredir devam ediyor ve daha yapacak çok iş var. Çeşitli teknolojiler geliştiriliyor, yeni bir yazılım oluşturuluyor ve sistem farklı hayvanları ‘tanıdıkça’ koruyucu sistemin nasıl ve ne zaman tepki vereceğini belirleyen karar verme mekanizması geliştiriliyor. Andreas Eidehall; “Kaza istatistiklerimizden bu alanın öncelikli olması gerektiğini görüyoruz. Dahası, pazarda da bu tür bir güvenlik sistemine hatırı sayılır ilgi var. Otomatik Frenli Yaya Algılama Sistemi tanıtımları sırasında vahşi hayvanlarla kazalara karşı koruma konusunda sık sık sorular aldık. Birkaç yıl içinde pazara sunulmaya hazır bir sistem oluşturmuş olacağız,” diyor.

Vahşi hayvanlarla yaşanan yol kazaları hakkında veriler:
Vahşi hayvanlarla yaşanan yol kazaları, İsveç: 2010’da 47 binden fazla. Kaynak: İsveç Vahşi Hayvanlarla Yol Kazaları Danışma Konseyi

Amerikan geyiğiyle yaşanan kazalar: Yaklaşık 7000. Kaynak: İsveç Vahşi Hayvanlarla Yol Kazaları Danışma Konseyi.

Volvo’nun kaza veritabanına dayalı istatistikler, Amerikan geyiğiyle yaşanan kazalarda yaralanma riskinin yüksek olduğunu gösteriyor.
ABD Otoyol Güvenliği Enstitüsü, 1993-2007 yılları arasında istatistik topladı. Bu dönemde 2499 kişi hayvanlarla yaşanan yol kazaları nedeniyle yaşamını yitirdi. Hazırlanan rapora göre vahşi hayvanlarla yaşanan kazalar Kasım aylarında yüzde 30 artıyor. ABD’nin en büyük sigorta şirketi State Farm, 2003-2008 arasında vahşi hayvanlarla yaşanan yol kazaları nedeniyle gelen tazminat taleplerinin yüzde 14.9 arttığını açıkladı.

Ama bu sistemin yer alacağı bir Volvo’ya sahip değilseniz aşağıdaki linke bir göz atmanızda yarar var:

http://i-motoring.com/hayvana-carpmak-zorunda-kalirsaniz