VW Group ne kadar ceza alacak?

 VW Group ne kadar ceza alacak?

VW TDIAslında çok uzun bir yol ceza aşamasına gelmek. Davalar açılacak, savunmalar yapılacak, hayli uzun ve can sıkıcı bir süreç yaşanacak. Piyasalarda konuşulan bir takım rakamlar var 18 milyar dolarlar, 35 milyar dolarlar havada uçuşuyor. Ama finans analizcilerinin genel görüşü böyle araç başı değil de can yakıcı kümülatif bir ceza olabileceği şeklinde. Buna karşılık BP’nin 2010 yılında Meksika Körfezi’nde ABD tarihindeki en büyük petrol sızıntısı Deepwater Horizon’la yarattığı kirlilik için açılan davada dev akaryakıt şirketi 18.7 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. Ancak o vakada bir kaza/özensizlik kaynaklı doğal afet vardı. VW’nin “dieselgate” olayında ise dolandırıcılık kaynaklı çevreye zarar verme söz konusu.

Cezalara gelirsek:
1- EPA’nın (Çevre Koruma Derneği) araç başına en çok kesebileceği ceza 37,500 dolar. Duyduğunuz 18 milyar dolar da olayın Amerika ayağında satılmış 482 bin otomobilin toplamını ifade ediyor. Ancak bu rakam, VW grubuna kesilecek cezaların tamamı değil.
2- Sahtekarlık için bir ürün imal etmek Amerikan yasalarına göre araç başına 3,750 dolar ceza gerektiriyor.
3- Dizelin sağladığı temizlik avantajı nedeni ile tüketiciyi yanıltarak fazladan kar etmek araç başına yaklaşık 3,000 dolar ceza gerektiriyor.
4- Concealment Inflated Stock Price (gizlenmis bilgi nedeniyle) üzerinden yatırımcıları yanıltıcı bilgi nedeni ile oluşan zararın tazmini. Bu ceza da hisseler düştükce zarar artıracaktır.

Şu an için toplam 21.5 milyar dolar civarına geliyor. Bu sadece ABD’de söz konusu olan rakam. Ve ABD’de dizel araç oranı sadece 5%. Bu sarsıntı, Amerika’da dizeli başlamadan bitirebilir. ABD standartları Avrupa’ya göre çok daha katı ancak benzer gelişmeler orada da yaşanırsa durum iyice kritik hale gelecektir.