Yeni BMW 5 Serisi satışa sunuldu

 Yeni BMW 5 Serisi satışa sunuldu

BMW 5 Serisi

Yeni teknolojik standartları belirleyen Yeni BMW 5 Serisi business sedan sınıfının zirvesindeki konumunu korumaya devam edecek. Business sedan segmentinde uzun süredir en çok satan model olan BMW 5 Serisi Sedan’ın yedinci nesil 86.000 €’dan başlayan fiyatlar ile Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’nda yerini aldı. İlk aşamada otomobilin 190 HP’lik 2.0 litre dizel motorlu versiyonu 520d ve 252 HP’lik 2.0 litrelik benzin motorlu versiyonu 530i satışa sunuluyor.  Yeni BMW 5 Serisi Sport, Prestige, Luxury donanım paketleri ile satın alınabiliyor.

Yollara ilk çıktığı 1975’ten bugüne kadar 7.6 milyon adet satılan BMW 5 Serisi’nde 7. neslin üzerindeki perde kalktı. Yeni gövde ve yeni teknolojilerle donatılan otomobil Şubat 2017’de yollara çıkacak. Otomobilin yeniden tasarlanan platformu sayesinde ağırlık merkezi düşerken, ağırlık dağılımı daha ideal bir seviyeye getirilmiş. Gövdenin burulma direnci de artırılmış. Lüks sedanın genel toplamda daha hafif olması için çalışılırken motor seçeneklerine göre 100 kg’a kadar hafifleme sağlanmış.

BMW 5 Serisi

4935 mm uzunluğundaki yeni modelin aerodinamik verimliliği de geliştirilmiş ve rüzgâr direnç katsayısı 0.22 Cd’ye kadar düşürülmüş. BMW, 5 Serisi’nin bütün motorlarını elden geçirmiş. TwinPower Turbo teknolojisinin sürdüğü bu motorlar içinde şimdilik en güçlüsü 540i’de kullanılıyor. 340 HP güç üreten 3.0 lt’lik sıralı altı silindirli motorun torku ise 450 Nm. 6.5 lt/100 km’lik ortalama tüketimiyle dikkat çeken bu motor, otomobilin 0-100 km/s hızlanmasının 4.8 sn’ye inmesini sağlıyor. Dört silindirli 530i ise 252 HP güce ve 350 Nm torka sahip. 5.5 lt/100 km tüketime sahip olan bu model, 0-100 km/s hızlanmasını 6.2 sn’de tamamlıyor. Dizel cephesinde ise 520d ve 530d yer alıyor. 190 HP’lik dört silindirli 520d, 400 Nm tork üretiyor. 4.2 lt/100 km tüketime sahip olan otomobil, 0-100 km/s hızlanmasını 7.7 saniyede tamamlıyor ve 109 g/km karbondioksit emisyonuna sahip. Altı silindirli 530d ise 265 HP gücünde. Tam 620 Nm tork sunan bu motor, 530d’nin 5.7 sn’de 0-100 km/s hızlanmasını gerçekleştirmesini sağlarken, sadece 4.5 lt/100 km ortalama tüketimle yetiniyor.

Yeni 5 Serisi model gamına içinde bulunduğumuz günlerde bir plug-in hybrid de ekleniyor. 530E iPerformance adındaki bu model, dört silindirli benzinli motor ve elektrikli motor birleşiminden oluşuyor. Sistem çıkışı 252 HP olan otomobilin ortlama tüketimi 2.0 lt/100 km ve emisyon değeri 46 g/km. 2017’nin ilk çeyreğinde ayrıca serinin en güçlüsü M550i xDrive da tanıtılacak. V8 motoruyla 462 HP güç ve 650 Nm tork sunan bu model, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 4.0 sn’de tamamlayacak. Yakıt tüketimiyse 8.9 lt/100 km olarak açıklanıyor.

 

BMW 5 Serisi

Sınıfındaki olağanüstü performansı, her zamankinden daha düşük yakıt tüketimi, ve CO2 rakamları elde eden daha verimli motorlarıyla en atletik business sedan olan Yeni BMW 5 Serisi Sedan olağanüstü dinamiklerine ek olarak uzun süreli yolculuklarda üstün bir sürüş konforu ve geniş bir iç hacim sunmakta. Bu özellik, otomobil kullanmanın stresini azaltan gelişmiş sürüş asistan sistemleri ve yenilikçi otomobil bağlantısı sunan dijital BMW Connected desteğinin yanı sıra sezgisel bilgi-eğlence kontrolleri ve ekranlarla tamamlanıyor. Daha fazla konfor ve iç hacim, daha fazla tavan yüksekliği, daha fazla diz mesafesi ve 530 litre bagaj kapasitesi sunmak üzere arttırılan boyutlara rağmen. BMW EfficientLightweight akıllı hafif mühendislik konsepti yüksüz ağırlığın önceki gövdeye kıyasla 100 kilogram daha hafif olmasını sağlıyor.

BMW 5 Serisi

Otonom sürüşte bir ileri adım daha

Yeni BMW 5 Serisi yarı bağımsız sürüş için en üst seviyede akıllı sürüş asistan sistemleri ve dijital park hizmetleri ile donatılmış durumda. Otomobili akıllı telefonlar üzerinden hareket ettirerek sürücüsüz olarak park etmek mümkün. Zorlu durumlardan kaçınma yardımı ve kavşak trafik uyarısı gibi yeni özelliklerle birlikte Şerit Değiştirme Asistanı ve aktif yandan darbe korumalı Şeritte Tutma Asistanı da bulunuyor. Aktif yandan darbe korumalı Şeritte Tutma Asistanı, şerit çizgilerini ve otomobilin etrafındaki alanı izleyerek düzeltici direksiyon müdahalelerinde bulunuyor ve böylece olası çarpışmalardan kaçınma konusunda sürücüye yardımcı oluyor.

 

 

Sürüş Deneyimi Kontrolü sistemi, COMFORT, SPORT ve ECO PRO sürüş modlarına erişim sağlıyor. Bu modların her biri otomobilin karakterini belirleyen kendi süspansiyon, motor ve şanzıman ayarlarına sahip. BMW, Yeni 5 Serisi’nde artık Dinamik Amortisör Kontrolü ve Professional Navigation Sistemi ile birlikte alınılabilen dördüncü bir Sürüş Deneyimi Kontrolü olarak ADAPTIVE de sunuyor. Bu, direksiyonun, Dinamik Amortisör Kontrolü’nün ve Steptronic sistemlerin mevcut sürüş stiline ve otomobilin önündeki rotaya otomatik uyum sağlamasını mümkün kılıyor.

BMW 5 Serisi

Sezgisel kullanım ve geniş konfor

Yeni BMW 5 Serisi’nin fonksiyonlarını kumanda etmek için dört seçenek sunuluyor. Bunlar arasında, çok işlevsel BMW Harekete Duyarlı Kumanda (BMW Gesture Control), doğal konuşma dilini algılayan sesli kumanda sistemi, hassas dokunmatik ekran ve herkesçe bilinen iDrive Dokunmatik Controller yer alıyor. Ek olarak, merkezi bilgi ekranı da büyük, bağımsız olarak yapılandırılabilen kareler şeklinde görüntülenen menüleriyle yeni bir arayüz tasarımına sahip. Navigasyon verileri gibi içeriklerin görüntülenmesi de daha kullanıcı dostu hale getirilmiş; ayrıca daha da güçlenen Professional Navigation Sistemi rotayı öncekinden daha hızlı hesaplıyor.

Tam renkli BMW Head-Up Display’in en son nesli öncekine göre yüzde 70 oranında daha geniş bir yansıtma yüzeyine sahip ve trafik işaretleri, telefon rehberleri, radyo istasyonları, müzik parçaları, navigasyon talimatları ve yardım sistemlerinden gelen uyarıları görüntülüyor. Otomobildeki Çevre Görüş Kamera Sistemi ve 3D Görüntü, Park Asistanı Plus sisteminin bir parçasını oluşturuyor ve zor durumlarda manevra yapmayı destekliyor. Uzaktan park fonksiyonu: BMW 5 Serisi Sedan, gerekirse manevraları otomobilin dışından yönetilerek dar bir park boşluğuna yerleştirilebilir.

Ön koltuklar, olağanüstü bir koltuk konforu sunmak üzere standart olarak yarı elektrikli ayar özelliğiyle birlikte sunuluyor. 20 hava odacığı ve maksimum sekiz farklı masaj programı içeren opsiyonel havalandırma özellikli konfor koltuklar, daha fazla konfor sağlıyor. Olağanüstü diz mesafe konforuna katkıda bulunan diğer özellikler arasında tavan döşemesine entegre ses yalıtımıyla birlikte yeni akustik konsepti ve torpidoda yer alan kartuşlar aracılığıyla otomobilin içine parfüm sıkan opsiyonel koku özelliği (sekiz farklı koku seçeneğiyle) yer alıyor.