Yeni BMW i4 ve Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer Türkiye’de

 Yeni BMW i4 ve Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer Türkiye’de
Reklam

BMW’nin ilk tamamen elektrikli Gran Coupé modeli Yeni BMW i4 ile şıklığı konforla birleştiren Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer, markanın Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv tarafından satışa sunuldu. Nisan ayı itibarıyla Yeni BMW i4 eDrive40 1.892.900 TL’den, Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer ise 948.900 TL’den başlayan fiyatlarla Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcı Showroomları’ndaki yerini alacaklar.

Markanın iki yeni otomobilini Kapadokya’da düzenlenen basın tanıtım etkinliğinde kullanma ve tanıma fırsatı bulduk. Kısa süreli sürüşler sonrasında modellerle ilgili edindiğimiz ön görüşlerimizi aşağıda okuyabilirsiniz.

Lansmanda otomotiv endüstrisindeki elektrifikasyon dönüşümünün önemli öncülerinden biri olduklarını ve bu alandaki tecrübeleriyle elektromobiliteyi yaygınlaştırmaya odaklandıklarını belirten Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, “2013 yılında Türkiye’ye getirdiğimiz BMW i3 ile başlayan elektrikli mobilite yolcuğumuzda, ilerleyen yıllarda temsil ettiğimiz markalarımızın tamamen elektrikli ve hibrit modellerini dünya ile aynı anda müşterilerimizle buluşturduk. Bu kararlılığımızı kendimiz için belirlediğimiz “Türkiye Otomotiv Sektörünün Elektrifikasyon Dönüşümüne Öncü Olmak” misyonuyla pekiştirdik. Bu misyona paralel olarak yükselttiğimiz hedefimize BMW’nin tamamen elektrikli yeni modeli i4 ve mild hybrid motorlu otomobili Yeni 2 Serisi Active Tourer ile yürümeye devam ediyoruz.” dedi.

2021 yılında da otomotiv sektörünü derinden etkileyen çip krizine rağmen BMW Group’un rekor sayıda araç teslimatı gerçekleştirdiğini ve toplam teslimat içindeki elektrikli araç payının yüzde 13 artış gösterdiğini vurgulayan Tiftik, “Son yıllarda etkisini gittikçe artıran iklim ve çevre bilinci toplumun bu alandaki duyarlılığının da artmasını sağlıyor. Birçok ülkenin uyguladığı yeni emisyon kuralları ile otomotiv endüstrisinin tüm oyuncuları ürün gamlarını tamamen elektrikli yeni modellerle genişletiyor. Böylelikle her geçen yıl toplam otomotiv pazarında rekor satış adetlerine tanıklık ettiğimiz elektrikli otomobil pazarını Türkiye’de de büyütmeye devam edeceğiz. Bu çerçevede tamamen elektrikli ürün ailesine eklediğimiz yeni modellerle öncü rolümüzü daha da güçlendireceğiz.” dedi. Yeni BMW i4’ün üretiminde yenilenebilir enerji kullanımına da dikkat çeken Tiftik, “BMW’nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli Yeni BMW i4 eDrive40, BMW Group’un karbon ayak izi azaltma hedeflerinde önemli bir role sahip Yeni BMW i4’ün üretiminde yalnızca hidroelektrik santrallerinden sağlanan yenilenebilir enerji kullanılıyor.” dedi.

Yeni BMW i4 eDrive40

Dinamik sürüş özelliklerini; modern, zarif ve sportif bir tasarımla harmanlayan BMW’nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli Yeni BMW i4, Türkiye yollarıyla buluşmaya hazır. Yüksek voltajlı batarya ünitesini ön ve arka akslar arasına yerleştirerek alçak bir ağırlık merkezi oluşturan Yeni BMW i4, markanın efsanevi sürüş keyfini ve üstün performansını tamamen elektrikli modelinde de mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Yeni BMW i4 eDrive40 modeli arkadan çekişli sürüş özelliğini kullanıcısına sunarken, 340 bg güç ve 430 Nm tork üreten elektrik motoru, otomobili 0’dan 100 km/s hıza sadece 5.7 saniyede ulaştırıyor. Yeni BMW i4 eDrive40, WLTP normlarına göre tam dolu batarya kapasitesiyle 590 km yol kat edebiliyor.

Yekpare biçiminde tasarlanan BMW’nin imzası niteliğindeki büyük böbrek ızgaraları, gövdeye entegre edilen kapı kolları ve aerodinamik kusursuzluk için optimize edilen hafif alaşım jantlar Yeni BMW i4 eDrive40’ın göze çarpan dış tasarım detayları arasında yer alıyor. Bu detaylar sayesinde Yeni BMW i4 eDrive40 rüzgâra karşı minimum direnç göstererek tamamen elektrikli otomobiller için çok önemli olan aerodinamik yapıyı öne çıkarıyor. Yeni BMW i4 eDrive40, kolay yükleme imkânı sunan geniş bagaj kapağı gibi pratik özelliklerini, dört kapılı bir otomobilin konforu ve markanın coupé modellerinin sportifliğiyle birleştiriyor. 470 litre boyutundaki bagaj hacmi, arka koltuklar katlandığında 1290 litreye kadar çıkıyor. Ayrıca Yeni BMW i4, 4783 mm uzunluğa, 1852 mm genişliğe, 1448 mm yüksekliğe ve 2856 mm aks mesafesine sahip.

Premium teknoloji, premium kullanım kolaylığı

Yeni BMW i4 eDrive40, ince ve alçak tasarıma sahip gösterge paneliyle modern ve cömert bir iç mekân sunuyor. 12.3 inç boyutunda gösterge ekranı ve 14.9 inç büyüklüğündeki yüksek çözünürlüklü dokunmatik multimedya ekranı ile BMW Kavisli Ekran sürücü odaklı olma özelliği taşıyor. Orta konsolda yer alan BMW Touch Controller; entegre edildiği BMW İşletim Sistemi 8 ile tüm eğlence, bilgi, iletişim ve navigasyon özelliklerinin sezgisel kontrolünü sağlıyor. Tamamen elektrikli Yeni BMW i4 modellerinin kabinindeki bir diğer devrimsel yenilik ise fiziksel düğmelerin çoğunun yerini dokunmatik ekranların alması.

10 dakikalık şarj ile 164 km menzil

Yeni BMW i4 eDrive40, 11kW gücündeki AC şarj ile 8.5 saatten kısa bir sürede tam dolu batarya kapasitesine erişebiliyor. Yeni BMW i4 eDrive40, 200 kW’a kadar çıkabilen DC şarj istasyonunda ise 10 dakikalık şarj ile yaklaşık 164 km menzil sunuyor. Tamamen elektrikli Yeni BMW i4 eDrive40, 200 kW’a kadar çıkabilen DC şarj istasyonlarında 31 dakikalık sürede yüzde 10’dan yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabiliyor.

Tamamen elektrikli ilk M modeli: Yeni BMW i4 M50

Yeni BMW i4 eDrive40’tan, M modellerine özgü güçlü ve atletik tasarımıyla kolayca ayrışan Yeni BMW i4 M50, M departmanının bugüne kadar geliştirdiği ilk tamamen elektrikli otomobil olma özelliğini taşıyor. M Aerodinamik paketi, M hafif alaşım jantlar ve M dış aynalar otomobilin dinamik karakterini vurgulayan önemli unsurlar arasında yer alıyor. Ayrıca yekpare dev böbreklerde yer alan M logosu ve Cerium Grisi tasarım detayları otomobilin farklılığını destekliyor. BMW’nin efsanevi sürüş karakterinin en modern temsilcisi olan Yeni BMW i4 M50, yaklaşık %50-%50 ağırlık dağılımı ve yere yakın ağırlık merkeziyle kullanıcısına maksimum yol tutuş kabiliyeti sunuyor.

Sıfır emisyon ve sürdürülebilirlik bir arada

Yeni BMW i4, üretim sürecinde yalnızca hidroelektrik santrallerinden elde edilen yenilenebilir enerji kullanmasıyla dikkat çekiyor. Yeni BMW i4 bu sayede, doğal kaynakları daha sorumlu bir şekilde kullanarak karbon ayak izini minimuma indirmeyi hedefliyor. BMW Group pil hücrelerinde kullanılan kobaltı önce kendisi tedarik ediyor, daha sonra pil hücresi üretiminden sorumlu iş ortaklarının kullanımına sunuyor. Böylece tüm süreçlerde tam gözetim uygulanması mümkün oluyor. Aynı şekilde gerekli lityum da BMW Group’un uyguladığı şeffaf süreçler ile tedarik ediliyor. BMW i4’ün çok sayıda bileşeni için de yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş plastiklerden yararlanılıyor.

Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer da Türkiye’de

Atletik tasarımıyla göz kamaştıran Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer, geniş ve sekizgen biçimli Böbrek Izgaraları, keskin çizgilere sahip LED farları ve geniş omuz çizgileriyle kolaylıkla fark ediliyor. Gövdeye entegre edilen kapı kolları modelin yalın tasarım felsefesini ön plana çıkarırken, düz A sütunu ve uzatılan yan cam grafiği de Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’a dinamik bir görünüm kazandırıyor. Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer, sahip olduğu modern ve estetik detayları sayesinde hem sportif hem de kendinden emin bir duruş sergiliyor. Ayrıca Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’ın önceki nesline göre yapılan iyileştirmelerle 0.26 Cd seviyesine düşürülen sürtünme katsayısı otomobilin verimliliğine de katkı sağlıyor. Otomobil ülkemizde 1.5 litrelik benzinli, 170 HP’lik BMW Twinpower Turbo motorla satılacak.

Çok yönlü iç mekân ergonomik koltuklarla destekleniyor

Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’ın ikinci nesliyle gelen önemli yenilikleri arasında geniş ve çok yönlü iç tasarımı öne çıkıyor. Kabin geometrisi ve iç tasarımın detaylarında BMW’nin teknolojik amiral gemisi modeli BMW iX’ten alınan ilham kendisini fazlasıyla hissettiriyor. Böylelikle ince gösterge paneli, BMW Kavisli Ekran (Curved Screen) ve azalan düğmeler sayesinde Premium bir ambiyans yaratılan yaşam alanı oluşturuluyor. Standart olarak sunulan BMW Kavisli Ekran, Head-Up Display, Adaptif LED Farlar ve Sürüş Asistanı donanımları ile sürüş konforunu artırırken; opsiyonel olarak sunulan ve 360 derece görüşe olanak sağlayan Park Asistanı Plus donanımı ile şehir içi kullanım konforunu da artırıyor.

Kol dayamanın önünde yer alan cömert eşya gözünde hem akıllı telefon hem de termos gibi günlük hayatı kolaylaştıran eşyalar için geniş bir kullanım alanı sunuluyor. Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer, yolcularına selefine göre çok daha konforlu bir uzun mesafe yolculuğuna da olanak sağlıyor. Elektrikli olarak ayarlanabilen sürücü koltuğu aynı zamanda hafıza fonksiyonunu da kullanıcısına sunuyor. Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer, 13 santimetreye kadar öne kayabilen arka koltukları ve 40:20:40 oranında katlanabilen arka koltuk sırtlıkları sayesinde kullanıcılar için çok amaçlı bir yük bölmesi haline geliyor. Bu doğrultuda bagaj hacmi 1405 litreye ulaşabiliyor.

Hem ekonomik hem de çevreci

Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’ın mild hybrid teknolojisi ile frenleme veya sürüş esnasında otomobilin kinetik enerjisi elektriğe dönüştürülerek bataryada depolanabiliyor. Bu güç, otomobilin elektrik sistemlerinde kullanılarak motorun performans ve verimliliğini arttırıyor. Böylelikle daha düşük emisyon ve yakıt tüketimi elde edilirken ek olarak 19 bg güç ve 55 Nm’lik tork sağlanıyor. 1.5 Litre hacminde benzinli BMW Twinpower Turbo motoru ile birlikte kombine olarak 170 bg güç üreten Yeni BMW 220i Active Tourer, verimli olduğu kadar performansı yüksek bir sürüş de sunuyor.

İlk izlenimler

Kapadokya’daki lansmanda kısa süre de olsa kullanma fırsatı bulduğumuz iki yeni BMW modeli, Alman üreticinin alışılagelmiş teknoloji gösterisinin birer parçası gibiydi. İlk olarak i4 eDrive40’tan başlayalım. Tamamen elektrikli olan coupe-sedan formlu otomobil, geçen yılın sonunda tanıştığımız SUV modeli iX’te gördüğümüz bazı özelliklere sahip. Tahrik edici, şık gövde tasarımının ardına çerçevesiz camlı ve hafif kapılarrın üzerindeki iX’teki gibi elden kayan “aerodinamik” kapı kollarını aştıktan sonra geçilen kabinde sürücüyü markanın etkileyici kokpit tasarımı karşılıyor. Belli ki elektrikli modellerde markanın kokpit stili bu olacak. Alçak oturma pozisyonuna yerleşip bir BMW geleneği olan kavisli ve sürücü odaklı dijital kokpitte acemiliği attıktan sonra menülere ulaşmak, hareket halindeyken bile kullanmak gayet sorunsuz. Gösterge tablosu ve yanındaki ekranda bilgiler berrak, sürüş konsantrasyonunu etkilemeden takip edilebiliyor. Direksiyonun üzerindeki kumandalar zaten geçmişten tanıdık ergonomiyi sürdürüyorlar. Kabinin konforlu yapısı sportif sedana aynı zamanda bir aile otomobili kimliği kazandırıyor. Beş kapılı coupe sedanın gövdesi liftback bagaj formuyla bitiyor.

BMW i4 eDrive40’ın sürüşüne gelince. Adeta bir mermi ateşlenmişcesine hızlanan otomobil, aks aralığına yerleştirilmiş bataryanın ağırlık merkezini aşağı çekmesiyle yola yapışıkmış gibi ilerliyor. Keskin direksiyon tepkileri, hovercraft etkisi yaratan olağanüstü süspansiyon ve ödün verilmemiş sportif ruh başka bir mobilite çağını fade ediyor. Sürüş dinamiklerini iX’e göre daha çok beğendiğim otomobilde dikkatimi çeken bir konu burnun fazla hareketli olması oldu. Bunda kaputun altında konvansiyonel bir motorun olmamasının yarattığı hafifleme, otomobilin dört çeker değil de arkadan itişli olması ve tabii ağırlık dağılımının eşit değil, arkada olmasının payı var. Dizginlenemez bir gezinme değil şüphesiz ama bir BMW modelinde ilk kez bu kadar hareketli burun gördüm. Eskiden beri poposunu çok oynatmasıyla beğeni ya da eleştiri toplayan BMW’lerin bu kez başı oynuyor:) Otomobilin mühendisliğine yapılabilecek fazla eleştiri yok, BMW’yi (ve tabii diğerlerini de) sorgulamak haddimiz olamaz ama onu da diğer tüm EV otomobiller gibi halen karınca hızıyla ilerleyen alt yapı sorunsalı bekliyor. Ama diyebilirim ki bu elektrikli 4 Serisi çok beğeni toplayacak. Özellikle uzun menzili ve şarj kolaylıkları şüpheli birçok EV’lere göre cazibesini çok artıracak. Müşterilerin elektrikli otomobil alınca farklı bir yaşam ve yolculuk modelini benimsemesi gerekiyor. Alt yapı kurulumu sorunlarının hepsi mutlaka aşılacaktır ama bu dönüşümün otomotiv sektörünün oyuncularının dediği kadar çabuk olmayacağı fikrimi koruyorum. Dönüşüm adımlarını büyütene kadar anksiyete bozukluklarına devam yani:)

Yeni 2 Serisi Active Tourer’a gelince; bir mild hybrid olarak tam elektriklilere mesafeli duranlara daha iyi gelebilir. BMW’nin ilk önden çekişli modeli olan 2 Serisi Active Tourer’ın bu ikinci neslinde MPV otomobilin adeta yeniden doğduğunu gözledim. Önde BMW’nin yeni iri böbrekleriyle donatılan otomobil, albenili çizgilerini geliştirerek sürdürüyor. Kabinde dijital gösterge tablosu ve infotainment ekranlarının birleştiği kokpit üst yapısı, yepyeni tasarımlı vites konsolu çok dikkat çekiyor.  Ama otomobildeki en dikkat çekici unsurlar sürüş dinamikleri. Bir MPV, yani bir aile vanı için müthiş süspansiyon özellikleri sergileyen 2 Serisi Active Tourer, bu dinamik karakterini 170 HP’lik motoruyla taçlandırıyor. Mild Hybrid, yani 48 Voltluk elektrik motoru destekli turbo benzinli 1.5 litrelik yeni nesil üç silindirli motor, hem ekonomik, hem emisyon infazlarında (!) markanın elini güçlendirecek kadar çevreci, hem de müşteriyi memnun edecek kadar performanslı. Önceki versiyonda ülkemizde sadece 1.5 litre hacimli üç silindirli dizel motorla 216d Active Tourer olarak satılan otomobil, artık sadece benzinli 220i Active Tourer olarak satılacak. Otomobilin Grand Tourer versiyonu şimdilik model gamında görünmüyor.

Test sürüşleri organize edildiğinde her iki modeli de daha detaylı olarak değerlendireceğiz.