Yeni Civic Sedan Türkiye’de

 Yeni Civic Sedan Türkiye’de


Honda, Türkiye’de uzun zamandır merakla beklenen otomobili yeni Civic Sedan’ı Antalya’da yaptığı lansmanla tanıttı. Yeni Civic Sedan 7 Ocak pazartesi gününden itibaren 42.735 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Tümüyle yenilenen yeni Civic, Honda’nın dünya çapında en saygın ve en popüler ürünlerinden birinin dokuzuncu neslini temsil ediyor. Yakıt tasarrufu, sportiflik, şık tasarım ve dayanıklılık özelliklerini aynı anda bünyesinde barındıran Civic Sedan, sunduğu sürüş keyfi ile farklılaşıyor. Dünya genelinde sevilen ve güvenilen bir otomobil olarak konumlanan yeni Civic Sedan’da Dream, Premium ve Elegance olmak üzere üç farklı donanım seçeneği bulunuyor. Yeni Honda Civic Dream modeli 42.735 TL’den, en çok talep gören Elegance otomatik modeli ise 49.385 TL’lik özel lansman tanıtım fiyatı ile 7 Ocak’tan itibaren Honda bayilerinde yerini alacak.

Hedef, C Sedan Segmentinde % 13’lük Pazar Payı
Yeni Civic Sedan’ın tanıtıldığı toplantıda konuşan Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, yeni modelle ilgili olarak çok umutlu olduklarını söyledi. Civic Sedan’ın Honda’nın Türkiye pazarında en çok talep gören otomobili olduğuna dikkat çeken Yamasaki, “Türkiye’deki Honda meraklılarının yeni otomobilimize büyük bir ilgi göstermesini bekliyoruz. Güvenlikten konfora, performanstan görünümüne kadar baştan aşağı yenilenen Civic, Honda Türkiye Fabrikası’nın da lokomotifi olacak. Yeni Civic Sedan’ı Türkiye pazarının yanı sıra Avrupa’nın diğer ülkelerine de göndereceğiz” dedi.
Honda Civic’in kendini kanıtlamış yüksek teknoloji i-VTEC motoru ile C Segment Sedan modellerinin en çok satan benzinli otomobili olduğuna dikkat çeken Hideto Yamasaki, 2012 yılı binek otomobil pazarı beklentisinin 450.000 adet olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini ve 15.000 adetlik Civic Sedan satışı ile C segmentinde %13’lük bir pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Her Civic ile Segment, Yeni Değerlerle Tanışıyor
Yeni Honda Civic’in tasarım sürecini anlatan Honda Civic Proje Lideri Mitsuru Horikoshi ise her yeni nesil Civic’in, belirli bir gelişme konseptini de beraberinde getirdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “2012 Civic, günümüz ihtiyaçlarından daha fazlasını karşılıyor. Çünkü ‘ileriye dönük ve dikkat çekici kompakt tasarım’ temel konseptine sahip. Ayrıca daha yüksek yakıt tasarrufu, kişiselleştirme ve konfor açısından, etkileşimli teknolojilerin daha yoğun şekilde kullanılması ve performans, sürüş konforu ile iç mekan özelliklerinin iyileştirilmesi bu yeni nesildeki başlıca gelişmeler arasında yer alıyor.”

Motor Özellikleri
1,6 litre i-VTEC motor, yeni Civic Sedan’da 5 vitesli düz ve 5 vitesli otomatik şanzıman seçenekleriyle birlikte sunuluyor. Aracın yeni motorunda hem sürtünmeyi hem de emisyonları azaltan ve yakıt tasarrufunu artıran kapsamlı değişiklikler bulunuyor. Üstten tek egzantrikli (SOHC) 1.6 litre sıralı 4 silindir tasarımlı, 16 supaplı i-VTEC motor aynı zamanda değişken emme manifolduna sahip. Civic Sedan’ın motoru 6500 devirde 125 HP üretiyor ve 4300 devirde 152 Nm tork sağlıyor.

Dikkat Çekenler
Civic Sedan, yepyeni tasarımı, gelişmiş donanımı ve ileri teknolojisiyle dikkat çekiyor. Ayrıca;
• Ön darbe enerjisi yönetimi,
• Araç-araç çarpışma uyumluluğu için Honda’ya özgü Advanced Compatibility Engineering (ACE) gövde yapısını içeren ileri güvenlik sistemi,
• Perde hava yastıkları,
• Sürücü ve ön yolcu yan hava yastıkları,
• Vehicle Stability Assist (VSA) ve kilitlenmeyi önleyici fren sistemi dahil olmak üzere çok sayıda standart güvenlik donanımı,
• Belirgin ve akıcı hatlara sahip, aerodinamik ve etkileyici “bütünleşik” dış tasarım da yeni Civic Sedan’ı rakiplerinden farklılaştırıyor.

Sınıfındaki diğer araçlara göre çok daha geniş ve yüksek konforlu iç mekânı, Akıllı Bilgi Ekranı (i-MID), USB bağlantısı içeren yeni teknolojik özellikleri, yeniden tasarlanmış, daha yüksek yakıt tasarruflu 1.6 litre motor da aracın öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.
Tüm bunlara ek olarak sınıfında ilk ve tek Harekete Duyarlı Elektrikli Direksiyon sistemi ile Civic Sedan, daha güvenli sürüş deneyimi sunarken, bu gelişmiş fonksiyonu ile kritik anlarda da araç kontrolünü destekliyor.

 

İç Mekân da İddialı
Yeni Civic Sedan’ın iç mekan özellikleri de gövde tasarımı kadar iddialı. “Akıllı arayüz” yaklaşımı uygulanarak tasarlanan yeni araçta, kumandalar daha belirgin, kullanımları daha kolay, yerleşim düzenleri ise daha basit… Bütün bu yerleşimler “basit güzeldir” felsefesini doğruluyor. İç mekan hacmi yolcular açısından biraz daha artırılan yeni Civic Sedan’da omuz ile bel hareket alanları da ayrıca çok daha geniş.

7 Ocak’ta Honda Bayilerinde
Honda Civic, Grade Logic Sistemi ve sorunsuz otomatik şanzımanı ile yıllardır Türkiye’de, segmentinde en çok satan otomatik vitesli otomobil. Civic Sedan, segmentteki rakipleri ile ikinci el değerleri karşılaştırıldığında marka algısı, sorunsuzluk, 6 yıl 150.000 km garanti ve yüksek kalitede yerli üretim faktörleri ile bir adım öne çıkıyor.
Yeni Honda Civic, Dream donanım paketiyle 42.735 TL’den, en çok talep gören Elegance otomatik modeli donanım seçeneğindeyse 49.385 TL’lik özel lansman tanıtım fiyatı ile 7 Ocak’tan itibaren Honda bayilerinde yerini alacak.

İlk izlenimler
Honda’nın Türkiye lansmanını yaptığı yeni Civic Sedan’ı Antalya’da Belek-Side arasında yaklaşık 70 km’lik bir güzergahta deneme fırsatı bulduk. Dinamik olduğu kadar zarif görünen bir üç kutu formundaki gövde yapısı, adeta küçültülmüş bir Accord’u anımsatıyor. Dış aynalar ön kapılarda geriye doğru çekilirken A sütunlarının çapraz görüşleri iyileştirmek için inceltildiği fark ediliyor. Bir Honda geleneği olarak kullanıcı dostu tasarımıyla fark edilen otomobil, kendisini aratmayan ergonomik kumanda yerleşimleriyle hemen ve kolayca benimseniyor. Koltukların oturma alanları ve ayak boşlukları ferah kabinin en önemli unsurlarından. Özellikle yedinci nesil Civic Sedan’dan beri uygulanan arkada dümdüz zemin, rakiplerine göre önemli avantaj sağlarken üçüncü arka koltuk kullanıcılarının da yolculuklarını rahatlatıyor. Kokpitte bir önceki kuşaktan tanıdığımız dijital gösterge tablosunun daha da geliştirilmiş versiyonu uygulanmış. Burada yapılan yeni bir uygulama bence trafik güvenliği açısından çok önemli bir uygulama. “Hız büyüsüne kapılıp bilincini kaybetmek üzere olan sürücüleri kendine getirmek için birebir” diye nitelediğim uygulamayla kokpitte hız göstergesinin yanına fotoğraf yerleştirilebiliyor! Agresif sürücüler bu bölüme eşinin ya da çocuklarının fotoğrafını yüklerse trafik problemimizde önemli bir sorun aşılabilir diye düşündüm!
Otomobile geri dönersek, geçmişten günümüze geliştirilerek motorun istekli ivmelenmesi, direksiyondan da kullanılabilen otomatik vitesin sarsıntısız değişimleri, dengeli sürüş özellikleri ve güçlü fren dozlama hissi beğenimi topladı. Honda Civic’in artırılan kabin yalıtımı da dikkat çekici düzeye yükselmiş. Sedan bir otomobil için yeterince büyük bagaj hacmine karşın kimi sedanlarda karşılaştığmımız bir eksiklik Civic’te de dikkatimi çekti. Bagaj kapağında tutamak eksikliği, kapatırken ellerin kirlenebilmesini sebep olabilir.
Honda Civic Sedan’ın eski renk paletine eklenen mavi, bordo ve buz mavisi renklerin aracın cazibesini daha da artıracağı kanısındayım. Otomobilin detaylı incelemesini önümüzdeki günlerde yapacağımız test sürüşünde görebileceksiniz.

2 Yorumlar

  • Bence nesil değişiminden ziyade makyaj gibi olmuş ve Honda City modelinin bir boy büyütülmüşünü andırıyor. 8 nesil tasarım anlamında daha ileriydi bana göre ve satışa sunuduğu zaman segmentine farklı bi yorum getirmişti bu nesil ise aradan geçen 6 yıla rağmen üzerine bişey koymamış sadece olumlu yanlarını biraz daha ieriye taşımış. Yeni Focus sedan, Jetta gibi araçlarla rekabeti çok zor sıkı bir Elantra, Cerato rakibi ortaya çıkmış.

  • Muhteşem olmuş ve Focus, Jetta gibi rakiplerini çoktan geçti. Karşılaştırması vardı, Focus’u 1 puanla geçmişti. Jetta’yla Focus üstüne sanki çok şey koydu. Focus işçilik hatalarıyla dolup taşıyor. Jetta kalitesizlik abidesi bir araba.
    Benzinli motoruyla ilk üçe girip dizel rakiplerini geçerse bir araba burada bir başarı var demektir. İç tasarımı süper, arkası daha iyi olabilirmiş ama önü aynı Accord. Tebrikler HONDA! Hayat onda.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.