Yeni i30 ortaya çıktı

 Yeni i30 ortaya çıktı

hyundai_i30

Hyundai’nin popüler kompakt hatchback modeli i30 tamamen yenileniyor. 2017 başında yollara çıkması beklenen otomobil, modern teknolojileri, esneklik özellikleri ve tüketici beklentilerini karşılayan özellikleriyle dikkat çekiyor. Motor havuzundaki en önemli yenilik, markanın turbo beslemeli 1.4 litre hacimli direkt enjeksiyonlu T-GDI motorunun kullanılması. Önde metal çerçeve içine yerleştirilmiş yeni “döklümlü” ızgara motifiyle dikkat çeken otomobilin daha prestijli görünmesi amaçlıyor. Tamamı LED üç spotlu farların çevresi de ışıyor. Otomobilin gündüz farları tamponda, sis farlarının yanında yer alıyor. Uzun kaputu ve geriye alınmış A sütunlarıyla dinamik bir görüntü kazandırılan gövde, yanlara da kıvrılan LED stoplarla son buluyor. Arkaya doğru yumuşak bir kavisle alçalan tavan ve spoyler, i30’u hiç olmadığı kadar dinamik görüntüye kavuşturmuş. Gövdenin 0.30 CD’lik rüzgar direnci de oldukça iddialı. Kahverengi, bakır, aytaşı grisi, kırmızı, platin gri, mavi ve buz beyazı renklerle üretilecek  yeni Hyundai i30’da 15, 16 ve 17 inçlik jantlar tercih edilebilecek.

Hyundai i30

Yeni i30’un kabininde bir zarafet, ferahlık ve genişlik hissi hakim. Orta konsoldaki 8 inçlik dokunmatik ekran, sıradışı tasarımıyla dikkat çekiyor. Ekranın altında biraz Audi stilini anımsatır şekilde klima kumandaları yer alıyor. Yeni üç kollu direksiyonun üzerinde müzik sistemi ve hız sabitleme sistemi gibi kumandalar yer alıyor. Dışarıdan sportif görünen otomobilin kabinindeyse yolcular için ferahlık hakim. Bunda opsiyonel sunulacak cam tavan ve sunroof’un da payı var. Rahat koltukların diz mesafeleriyse hayli geniş.  Sürücü koltuğu elektrikli ayarlanabiliyor ve iki de hafızası yer alıyor. Yeni i30’un bagajındaysa 395 litre hacim sunuluyor.

Hyundai i30

Güç paketlerine gelirsek; motor gamı üç benzinli ve üç farklı güç seviyesinde alınabilecek bir dizelden oluşacak. Üç silindirli, turbo beslemeli 1.0 litre 120 HP ve dört silindirli atmosferik beslemeli 1.4 litre 100 HP’lik benzinli MPI motorların yanı sıra bir Hyundai modelinde ilk yer yer alacak markanın turbo beslemeli 1.4 litre hacimli direkt enjeksiyonlu 140 HP’lik T-GDI benzinli motor seçeneklerini oluşturacak. Bu motorun maksimum tork çıkışı 242 Nm.  Yeni i30’da sunulacak 1.6 litrelik tek dizel ise 95, 110 ya da 133 HP’lik seviyelerle tercih edilebilecek. Dizel motorlu versiyonda 6 ileri manuel ya da 7 ileri DCT şanzıman alınabilecek.

Hyundai i30

Performans testleri ünlü Nordschleife Pisti’nde gerçekleştirilen otomobil, Avrupa’da farklı güzergahlarda denenirken kış testleri Alpler’de ve İsveç’te gerçekleştirilmiş. Süspansiyon ayarları geliştirilen otomobilin direksiyon ayarları da daha keskinleştirilmiş. Kendi çeliğini üreten tek otomobil markası olan Hyundai, yeni i30’da yüksek dirençli çelik oranını %53’e yükseltmiş. Gövde ağırlığı 28 kg azaltılırken rijitliğiyse %22 artırılmış.

Hyundai i30

Otomobilde çarpışma önleyici sistemden otomatik acil frene, akıllı hız sabitleme sisteminden şerit takip uyarısına, otomatik uzun far yardımcısına onlarca gelişmiş teknoloji yer alıyor.