Yeni Kia cee’d Türkiye’de satışa sunuldu

 Yeni Kia cee’d Türkiye’de satışa sunuldu

Tamamen yenilenen Kia’nın kompakt hatchback modeli cee’d, Türkiye’de satışa sunuldu. Yeni Kia cee’d, 1.6 lt benzinli 135 HP’lik DCT otomatik vites ve 1.6 lt 128 HP’lik dizel düz ve/veya otomatik vites seçeneği ile 51.100 TL’den başlayan fiyat etiketiyle Türk tüketicisiyle buluştu. Bir önceki jenerasyona göre daha sofistike, daha verimli ve daha iyi bir sürüş deneyimi sunan yeni cee’d ile Kia, Avrupa’nın önde gelen otomotiv markaları arasındaki yerini daha da sağlamlaştırmayı hedefliyor.

2007 yılında piyasaya sürülen ilk jenerasyon cee’d, Kia için bir dönüm noktası olmuştu. Avrupa’da tasarlanan, geliştirilen ve üretilen cee’d, Kia’nın özellikle Avrupa pazarlarında yer edinmiş global markalara karşı ciddi bir rakip olduğunu kanıtlayan ilk model olarak tarihe geçti. Kia Motors Avrupa, COO’su Paul Philpott “Piyasaya çıkışından bu yana, cee’d ailesi Batı Avrupa’da 430.000’den fazla satış adedine ulaştı, otomobil severlerin markamıza dair algısını değiştirdi. Kia ürün gamında bulunan yeni nesil Picanto, Rio, Soul, Venga, Sportage ve Sorento modellerimizin tasarım ve satış adetleri bakımından başarısı, cee’d tarafından yaratılan algı ve etkiye çok şey borçludur” yorumunu yapıyor.


Hem sürücü hem de yolcular için mükemmel bir sürüş deneyimi sunan yeni Kia cee’d‘te son teknoloji ürünü çok sayıda güvenlik sistemi ve donanımı standart olarak sunuluyor. Konfor ve kullanım rahatlığı sunan özellikler arasında sürücüye eve kadar eşlik eden otomatik far kapama, çift bölgeli otomatik klima, değişken direksiyon modu, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, elektrikli, ısıtmalı, katlanabilir yan aynalar, hız sabitleme sistemi (cruise kontrol), soğutmalı torpido gözü, yol bilgisayarı, panaromik sunroof, viraja duyarlı farlar, LED gündüz farları, otomatik yanan kısa farlar, yağmur sensörü, 17 inch alaşım jant yer alıyor.

Standart olarak sunulan güvenlik özellikleri arasında 6 adet hava yastığı, ESP (Elektronik stabilite programı), VSM (ESP’li araç denge yönetim sistemi), EBD destekli ABS fren sistemi, BAS (acil durum fren destek sistemi), HAC (yokuşta kalkış destek sistemi ), TCS (patinaj engelleme sistemi) ve ani durmalarda fren ışıklarını aydınlatan ESS (Acil fren sistemi) gibi özellikler bulunuyor.

Hedef 2012’de 2500, 2013’te 3750
Ülkemizde 2012 yıl sonuna kadar 2500 adet yeni Kia cee’d satılması planlanıyor. 2013 yılı için ise hedeflenen satış adedi 3750 . Bu adedin yaklaşık %80’inin dizel olması öngörülüyor. Kia cee’d 3 kapı versiyonu 2012 yılının son çeyreğinde, stationwagon versiyonu ise 2013 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde satışa sunulacak.

Selefinden milimetrik derecede olmakla birlikte 50 mm daha uzun ve 10 mm daha alçak olan yeni cee’d, sahip olduğu 2650 mm’lik ölçüyle C segmentinin en uzun aks mesafeli araçlarından biri haline geldi.

Yeni Kia cee’d’in 2650 mm dingil mesafesi ve toplam uzunluktaki artış, hem yolcular hem de taşınan yük için daha geniş bir iç mekân sağlıyor. Bunun bir sonucu olarak ön koltukta oturanlar, 12 mm daha fazla baş mesafesine, 21 mm daha fazla ayak mesafesine, arkada oturanlar ise 5 mm daha fazla omuz mesafesine sahip oldu. Bagaj kapasitesi ise 40 litrelik artışla 380 litreye çıkarılarak % 12 artırıldı.

Altı vitesli şanzımana sahip güçlü ve verimli motorlar
Kia mühendisleri, yeni cee’d’i geliştirirken, motorun tepkisinden veya güç çıkışından ödün vermeksizin yakıt tüketimi ve emisyon konularına daha fazla odaklanmış. Yenilenmiş motorlar ve çeşitli küçük ama etkili değişiklikler, tüm model serisinde ortalama %4 yakıt tüketimi gelişimi sağladı.

Yeni Kia cee’d ülkemizde 1.6 lt’lik 135 HP gücünde direkt benzin enjeksiyonlu (GDI) motorda DCT otomatik vites ve 1.6 lt’lik 128 HP gücündeki dizel motorda düz ve/veya otomatik vites seçeneği ile satışa sunuluyor. 1.6 lt benzinli ‘GDI’ motoru, Dual CVVT (sürekli değişken supap zamanlaması) sayesinde yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Bu motor 6300 d/d’da 135 HP güç ve 4850 d/d’da 164 Nm tork üretmesi sonucunda cee’d’i 10.8 saniyede 100 km/h hıza ve 195 km/h son hız değerine ulaştırıyor.

GDI motorlu versiyon, Çift Kavramalı Otomatik Şanzıman (DCT) ile sunuluyor. Kia tarafından Alman temelli otomotiv mühendislik firması ile ortaklık kurularak geliştirilen DCT teknolojisi ile Kia, kendi çift kavramalı şanzıman teknolojisini geliştiren birkaç üreticiden biri durumuna geldi.

Yeni Kia cee’d dizel seçeneği olarak Hyundai teknolojisine sahip CRDI VGT motor kullanılıyor. 1582 silindir hacmine sahip dizel motor, 4000 d/d’da 128 HP güçü üretirken, 1900-2750 d/d aralığında 260 Nm tork sunabiliyor. Motorun karma kullanımda ortalama yakıt tüketimi 100 km’de düz vitesli versiyonda 4.3 lt, otomatik vitesli versiyonda ise 5.5 lt olarak açıklanıyor.

Güvenlik yapısı ve özellikleri maksimum oranı hedefliyor
Kia, güvenliği en büyük öncelik haline getirmeyi sürdürüyor. Yeni cee’d, sürücü ve yolcular ve hatta yayalar için maksimum güvenlik sağlamak için aktif ve pasif ileri düzey güvenlik teknolojileri ile donatıldı. Kia cee’d’in EuroNCAP tarafından test edildiğinde maksimum oranı elde edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Standart olarak sunulan aktif güvenlik özellikleri arasında ESP (Elektronik stabilite programı), VSM (ESP’li araç denge yönetim sistemi), EBD destekli ABS fren sistemi, BAS (acil durum fren destek sistemi), HAC (yokuşta kalkış destek sistemi ), TCS (patinaj engelleme sistemi) ve ani durmalarda fren ışıklarını aydınlatan ESS (Acil fren sistemi) gibi özellikler bulunuyor. Bunun yanı sıra Yeni Kia cee’d, standart olarak sürücü, yolcu, yan ve perde olmak üzere toplam 6 adet hava yastığı ile donatıldı. Led tipi gündüz farları, daha sert ve alçak tampon eşiği, kaputta ve menteşelerde şok emici malzemeler sayesinde güvenlik daha da artırılmış oldu.

Pasif güvenlik bakımından kaporta, ultra-yüksek dayanımlı çeliğin yüksek oranda kullanılmasıyla (%57) üretildi ve darbe direncini artırmak için çeşitli iyileştirmeler yapıldı. Yan darbelere karşı koruma, daha kalın kapı kirişlerine ek olarak, ultra-yüksek dayanımlı çelikten yapılan B-direkleri ve yan marşpiyeller sayesinde %50 artırıldı.