Yeni M5 şeytan işi

 Yeni M5 şeytan işi

 

1984’te ilk jenerasyonuyla karşımıza çıkan ve tutarlı biçimde gittikçe geliştirilerek 5. nesline kavuşan dört kapılı beş koltuklu dinamik ve yüksek performanslı yeni BMW M5; harikulade uzun mesafe yolculuk konforu, yenilikçi sürücü destek programları, içinde bulunduğumuz yüzyıla yakışır bilgi-eğlence fonksiyonları ile de lüks sedan pratikliğini güçlü pist karakteriyle birleştirerek dünyanın en başarılı yüksek performanslı premium sınıf sedanı ünvanına koşuyor.
Bu büyük karnaval, yeniden geliştirilen BMW M yüksek performans motorunun dünya prömiyeri! Yüksek devir çeviren V8 M TwinPower Turbo paketli 4.4 litrelik motor. Twin Scroll Twin Turbo teknolojisi, çapraz konumlu eksoz manifoldu, yüksek hassasiyetli direkt benzin enjeksiyonu ve tam değişken VALVETRONIC subap kontrolü; 6000-7000 d/d arası 560 HP güç, 1500 d/d’den itibaren 680 Nm tork, 7200 d/d’de ulaşılan 305 km/s’lik maksimum hız, aşırı yanal ivmelenmeler için optimize edilmiş ıslak karter yağlama, lag-free gecikmesiz güç dağıtımı… Tipik bir M otomobili…

Performans ve yakıt tüketimi arasında özenle geliştirilmiş denge: 0-100 km/sa hızlanma 4.4 saniyede, 0-200 km/sa hızlanma 13 sn., maksimum hız: 250 km/s. Ama bu tabii ki sınırlanmış hali! M Sürücü Paketi ile 305 km/s, ortalama yakıt tüketimi: 9.9 lt/100 km (@EU cycle); önceki versiondaki motora göre %10 güç artışı, %30 arttırılmış maksimum tork seviyesi, %30’dan daha fazla düşük yakıt tüketimi, fren enerji geri kazanımı ve otomatik dur-kalk fonksiyonlarını içeren gelişmiş Efficient Dynamics teknolojisi.

Çift kavramalı 7 ileri Drivelogic M vites kutusu aracılığıyla arka tekerleklere aktarılan güç, kalkış ve tutunma için iyileştirilmiş otomatik vites seçimi, kalkış kontrol sistemi, düşük hız asistanı, otomatik devreye giren park modu, özel M vites kolu, kulakçıklı özel M deri direksiyon, otomobilin kabinini iş adamlarının mobil ofisi haline getiriyor!

Formula 1’e nazire
Aerodinamik ve ağırlık dengesi, şasi ve sürüş teknolojilerinin hassas etkileşimi ile harikulade bir uyum içinde, M logosunun üstün performans karakteristiğini sunar: güç-ağırlık oranı:3.3kg/HP, özel M süspansiyonu (ön ve arka aks kinematiği), Dinamik Amortisör Kontrolü, M Servotronic direksiyon, M Dinamik modunu da içeren DSC stabilite kontrol sistemi, özel paneller kullanılan kaporta bileşimi, hafif bileşikli yüksek performans fren sistemi. Bütün bunlar otomobili neredeyse Formula 1 otomobilleriyle boy ölçüşebilecek hale getiriyor! Elbetti ki geometrisi ve kinematiğiyle! Yoksa ağırlığıyla ya da gücüyle değil! Ama zaten bu bir otomobil değil, şeytan işi bir ateş arabası!

Aktif M difransiyelli yenilikçi arka aks; elektronik kontrollü çok plakalı sınırlı kaymalı diferansiyeli ile dinamik şerit değişimleri ve viraj içi hızlanmalarında arka tekerlekler arasında değişken dağılım sonucu çekiş ve denge optimizasyonu sağlaması, duruma göre 0 ila %100’e kadar kilit derecesinin değişkenliği; gaz pedalı pozisyonunun, tekerlek hızının ve yoldan sapma oranının Aktif M difransiyel ve DSC denge kontrol sistemi arasındaki anlık çapraz veri kontrolü ile izlenmesi sayesinde olağanüstü bir çeviklikle yol tutuş karakteri…

Motor gücü tepkisi, M servotronik direksiyon tepkisi, Drivelogic vites programı, DSC modu, Dinamik Amortisör Kontrolü ve yansıtmalı ön cam ekran bilgileri gibi sınıfında kimsede olmayan birçok programlanabilir parametreyle kişiye özgü konfigüre edilebilen iki ayar seti; direksiyon üzerinde bulunan M Drive tuşuna basarak devreye sokulabiliyor.

Atletik sedan!
Bilindik M estetiğini içinde barındıran, karakteristik şasi tasarımı aracın tam bir hassasiyetle kontrol edilebilir dinamik doğasını yansıtmakta. Motor ve frenlerin soğutulması için ön tarafta bulunan devasa hava girişleri, geniş tekerlek izini vurgulayan atletik yapılı çamurluk açıklıkları, sinyal lambalarıyla birlikte kendine has M ızgarası, bagaj kapağı spoyleri, sağda ve solda yer alan ikiz eksoz uçlarının arasında konumlandırılmış ve aerodinamik olarak iyileştirilmiş difüzör ve de özel çift-kollu tasarımıyla 19 inç M hafif alaşımlı jantlar M’in performansına atıfta bulunan bazı dizayn öğeleri…

Lüks bir sedanın iç mekan ambiyansı ve spor bir araç kokpitinin eşsiz kombinasyonu; siyah panel teknolojisiyle bir arada özel M bileşenleri; tamamen yeniden dizayn edilen ve deri kaplı orta konsol; M spor koltuklar… Standart özellikler arasında şunlar bile var: Özel Merino koyun derisi iç mekan kaplamaları, özel aluminyum Trace iç dikişler, özel BMW Individual serisi antrasit tavan kaplaması, elektrikli direksiyon konum ayarı, dört bölgeli otomatik klima ve iç ortam ışıklandırması.

Dijital motor sesi?
En büyük sürprizlerden biri ise M tutkunlarını hayalkırıklığına uğratabilecek bir teknolojik adım. M5’te yalıtım o kadar iyi ki motor sesi dışarıda kalırken M5 tutkunlarının motoring coşkusunu azaltmamak için motor sesi dijital olarak üretiliyor ve kabine veriliyor! Akıl alır gibi bir tercih değil bu! Kabullenmesi güç olabilir! Ama kimbilir, belki de elektriğin başrole soyunduğu yakın geleceğe hazırlık anlamı taşıyor! i8’de bunu göreceğinizden şüpheniz olmasın!

Kendi sınıfındaki rakiplerinde ve sınıfının ötesinde dahi karşılaşılmayan, BMW ConnectedDrive tarafından sunulan mobil hizmetler ve de geniş kapsamlı sürücü destek sistemleri: Standart olarak gelen özel M Head-Up (Ön cama yansıtılan gösterge), yöne duyarlı standart xenon farlar, High-Beam desteği, yaya dedektörlü BMW gece görüş sistemi, şerit değiştirme uyarı sistemi, Surroun View özelliği, hız limiti bilgisi, internet kullanımı, akıllı telefonlarla ve müzik aygıtlarıyla gelişmiş entegrasyon, gerçek zamanlı trafik bilgisi ve Web-Radio, Facebook, Twitter için uygulamalar.

BMW 5 Serisi Sedan’da sunulan hemen hemen tüm ekipman seçenekleri yine mevcut. Kolay erişim, çok fonksiyonlu M koltuklar, aktif koltuklar, otomatik yumuşak kapanma fonksiyonlu kapılar, hands-free açılan bagaj kapağı, elektrikli cam tavan.

Teknik Özellikler ve Performans:
BMW M5: V8 benzinli motor, Twin Scroll İkiz Turbolu M TwinPower Turbo teknolojisi, çapraz konumlu eksoz manifoldu, aşırı duyarlı direkt enjeksiyon ve değişken sübap kontrol sistemi VALVETRONIC. Motor hacmi: 4395cc., güç: 6000-7000 d/d’da 560 HP., maksimum tork: 1500-7000 d/d arası 680 Nm. Hızlanma: 4.4 saniyede 0-100 km/s., 13 saniyede ise 0-200 km/s. Maksimum hız: 250 km/s (M Sürücü Paketi ile 305 km/s.) Ortalama yakıt tüketimi: 9,9 lt/100 km., Karbondioksit emisyonu: 232 gr/km, eksoz standardı: EU5

 

 

TIKLAYIN, BMW M5 FOTOĞRAFLARINI YAKINDAN İNCELEYİN!