Yeni Navara satışa sunuldu

 Yeni Navara satışa sunuldu
Reklam

Nissan Navara
Pikap pazarında rekabet kızışıyor. Pazarın en iddialı oyuncuları Mitsubishi L200 ve Toyota Hilux’ün ardından Nissan da büyük kozu Navara’nın lansmanını gerçekleştirdi ve Türkiye çapında satışa sundu. 4×4 ya da arkadan itişli olarak sunulan yeni Nissan Navara’nın fiyatı 79.900 TL’den başlıyor ve 115.900 TL’ye kadar çıkıyor. 80 yıllık deneyimle 12. nesile ulaşan yeni Navara, üstün özellikleriyle segmentin standartlarını yükseltirken “pikaplararası SUV’lara erişme yarışında” da konforuyla öne geçiyor. Gerçi üç iddialı rakip de geçmişleri, pazar payları, performans verileri ya da donanımlarıyla iddialı ve farklı disiplinlerde öne geçebiliyorlar ama Navara konfor konusunda net olarak segment lideri. Nissan’ın Barcelona’daki tesislerinde üretilen Navara; güçlü ve sportif bir görünümü beraberinde getiren içbükey ve dışbükey gövde tasarımıyla modern ve dinamik görünüyor. Nissan’ın imzası niteliğindeki V-şekilli ön ızgara ile bumerang formlu LED gündüz farları ise markanın diğer modelleriyle paralel çizgide. Pick-Up sınıfının en aerodinamik tasarımlarından biri olarak dikkat çeken gövde yapısı, bir önceki kasa ile kıyaslandığında yüzde 3,6 daha düşük bir rüzgar sürtünme katsayısına sahip.

reklam
Skoda Superb

Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan ÖZKÖK
Tanıtım toplantısında konuşan Nissan Otomotiv A.Ş. Genel Müdürü Sinan Özkök, “Yeni Nissan Navara ile sürdürülebilir büyüme stratejimiz çerçevesinde, uzun yıllardır başarıyla yürüttüğümüz SUV segmenti liderliğimizin yanında, tecrübeli olduğumuz Pick-Up segmentinin liderliği için de tüm kozlara sahip olduğumuzu düşünüyorum. Nissan olarak ilk Pick-Up modelimizi 1935 yılında ürettik. 80 yılık süre içinde 180 ülkede 14 milyonun üzerinde kişiye ulaşan Nissan Pick-Up modelleri kimi zaman ailenin bir üyesi, kimi zaman ise profesyonel kullanıcının iş ortağı olarak yoluna devam etti. Bugüne kadar Türkiye pazarında 45.000 adetten fazla Nissan Pick-Up satıldı. Köklü ve son derece başarılı Nissan Pick-Up geçmişimizi aynı başarıyla geleceğe taşıyacağımıza ve sahip olduğumuz bu deneyim ve bilgi birikimi ile Pick-Up pazarında tekrar lider olacağımıza inanıyorum” dedi.

reklam

Nissan Navara
Navara’nın en öncelikli dikkat çeken özelliği olan yeni beş bağlantılı arka süspansiyon sistemi, off-road yeteneklerinden ödün vermeden SUV benzeri sürüş konforu sunuyor. Arka süspansiyonlarda geleneksel yaprak makaslarla vedalaşılan Navara, off-road sürüşlerinde bile hovercraft üzerinde yolculuk ediyor hissi verirken adeta SUV konforuna nazire yapıyor. Yeni helezon yaylı süspansiyon daha önce kullanılan yaprak yaylı süspansiyon ile kıyaslandığında 20 kg daha hafif olmasıyla da önemli bir avantaj sunuyor. İyileştirilen arka süspansiyon tasarımı sayesinde daha yüksek bir manevra kabiliyeti sunan yeni Navara, 50 mm daha kısa dingil mesafesinin de katkısıyla 12,4 metrelik dönüş çapına imza atıyor. Kargo alanını daha kullanışlı hale getirmek üzere 67 mm uzatılan yeni Nissan Navara’nın kargo alanı sınıfının en iyi değeri olan 1.578 mm’ye ulaştı.
Nissan, Pick-Up kullanıcılarının beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda tüm Navara versiyonlarının taşıma ve çekme kapasitelerini geliştirdi. Tüm versiyonlarda 1 ton yük taşıma kapasitesine sahip olan yeni Nissan Navara, 3.500 kg römork çekme kapasitesi sunuyor.

Nissan Navara
Renault ve Nissan tarafından özellikle ticari araçlar için geliştirilen 2.3 litrelik dCi motorla donatılan lüks pikap, 6 ileri vitesli manuel ya da 7 ileri vitesli otomatik şanzımanla tercih edilebiliyor. Eksantrik zincirli olan motorun 160 HP ve 190 HP olmak üzere iki farklı güç seviyesi bulunuyor. 450 Nm gibi olağanüstü bir tork çıkışı sunan 190 HP’lik versiyonda ikiz turbo kullanılmış. Nissan, eski motora göre tüketim ve çekişte %24’ü bulan bir verimlilik açıklıyor. Navara’da daha önce de olduğu gibi iki tekerlekten çekiş ile dört tekerlekten çekiş olmak üzere iki farklı çekiş tipi sunuluyor. Tüm versiyonlarda 1 ton yük taşıma kapasitesine sahip olan yeni Nissan Navara, 3.500 kg römork çekme kapasitesine sahip. Römork derken, Navara ile yolda tekne çekmek bir kenara, denizden çekmek de sıkıntısız gerçekleştirilebilir.

Nissan Navara
Monokok şasiye sahip olan yeni model kullanım kolaylığı ve pratikliği daha da artıran bir dizi yeni mühendislik çözümlerini bünyesinde barındırıyor. Qashqai, X-Trail ve Juke gibi geniş kitlelere ulaşan SUV ve crossover modellerle benzer DNA’yı paylaşan yeni Navara, karakterinde barındırdığı otomobil benzeri stil, konfor ve kalite özelliklerinin yanı sıra sınıfında ilk olan teknolojilerle Pick-Up pazarına tamamen yeni standartlar getiriyor. Navara’nın ferah kabininde kullanılan teknolojik ekipmanlar kadar malzeme kalitesi de hemen dikkat çekiyor. Öyle ki Nissan, SUV modellerinen alıştığımız 4 kameralı Çevre Görüş Sistemi’ni (AVM) Navara’da sunmaktan çekinmemiş. Böylesi büyük gövdeleri hatasız park etmek için önem taşıyan bu donanım, pick-up pazarında daha önce görülmemiş bir teknoloji. Deri kaplı direksiyon simidi ve vites topuzu araçla sıcak temas kurmayı kolaylaştırıyor. Kokpit ve kapı içlerindeyse sert dokunuşlu plastik kullanılmış. Arazi kullanımında sağlamlık hissi için tartışmasız bu sertliğe ihtiyaç var. Nissan Navara’nın dört tekerlekten çekişli modellerinde Yokuş İniş Destek Sistemi (HDC) standart olarak sunuluyor. Orta konsoldaki bir düğme ile aktif hale getirilen sistem bir dizi sensörler yardımıyla tutunma sorunu olan veya kayma eğilimi gösteren tekerlekleri algılayıp gerekli durumlarda fren yapıyor. Sürücü gaz pedalına basarak iniş hızını arttırabiliyor.

Nissan Navara Karayolu sürüşlerinde tutunma limitlerini yüksek tutmak üzere elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel (eLSD) ile donatılmış olan Navara, lastik devir ve hızını sürekli olarak sensörlerle denetleyen sistemle aynı aks üzerindeki tekerleklerden birinin diğerine oranla daha hızlı dönmesi halinde daha hızlı dönen tekerleğin hızını azaltmak üzere fren yapıyor. Bunun sonucunda aracın yol tutuş ve viraj dengesi artarken daha güvenli bir sürüş sağlanıyor. Arzu edildiğinde Hız Sabitleme Sistemi, Yokuş İniş Destek Sistemi (HDC), Yokuş Kalkış Destek Sistemi (HSA), anahtarsız giriş ve geri görüş kamerası gibi donanımlar tercih edilebiliyor. Aks mesafesi selefine göre 50 mm kısaltılan Navara, 12,4 metrelik dönüş çapı sunuyor.

3 yıl veya 100 bin km üretici garantisi ile satılan Yeni Navara’da Visia, Tekna ve Platinum olmak üzere üç ekipman seviyesi bulunuyor. Araca daha da güçlü görünüm kazandıran yan basamaklar, otomatik yanan farlar, arka havalandırma kanalları, bağımsız arka süspansiyon sistemi gibi özellikler standart sunuluyor. Aksesuarlara gelince Navara için özel olarak geliştirilen 125 kadar parça; çeki demiri, plastik veya alüminyum zemin kaplaması, sürgülü kargo zemini ve kargo alanındaki yükleri koruyan yeni tasarımlı hard top gibi fonksiyonelliği arttıran aksesuarların yanı sıra, jantlar, yan basamaklar veya krom eklentiler gibi görsel unsurları da içeriyor.

“2016 Uluslararası En İyi Pick-Up Ödülü”nün (International Pick-Up Award 2016) sahibi olan Navara ile lansman toplantısının ardından yaklaşık 80 km’lik bir deneme sürüşü yaptık. Antalya Tekirova’da yaptığımız asfalt sürüşlerinin ardından Navara ile Toroslar’da Beydağı yamaçlarına tırmandık. Asfaltta sunduğu yüksek konforuyla hemen dikkatimizi çeken Navara’nın 2.3 litrelik motoru, etkili tork çıkışıyla yüksek sürüş zevki tattırdı. Bu arada dizel motorun sessizliği ve kabin yalıtımı da segment standartlarını yukarı çekiyor. Direksiyon biraz ağır ve geç tepkili hissettirdi ama gövdeyi kıvrakça yönlendiriyor. Kasanın titremesini bırakın, neredeyse arkada varlığı bile hissedilmiyor! Viraj hakimiyeti belirgin olarak selefinden üstün görünen araç, dönüşlerde şaşırtıcı derecede çevik görüntü çizdi. Kabindeki donanımlar ve kaliteli malzemelerle artan keyif, adeta arkada bir kasa olduğunu unuttururken SUV tadı taşıyordu. Gerçi vites kolunun gaz emirlerine tepki vererek “dans etmesi” eski bir Renault hastalığını hatırlattı ama bunu bir kusur saymak gerekmiyor. Sonuç olarak bir pikap kullandığımızı unutmamak ve arazide narin olmanın da pek hoş karşılanmayacağını unutmamak gerek! Asfaltla vedaşıp toprak yollara geçtiğimizde Navara’nın “hovercraft” tavrı ortaya çıktı. Yumuşak süspansiyonuyla toprak sürüşlerinde kabin konforunu koruyan Navara, sert çukur geçişlerinde bile stabilitesi kadar konfor düzeyini de korudu. Toprak tümsekleri yüksek torkunun itici gücüyle zorlanmadan aşan test aracımız, dik eğimleri de tereddütsüz tırmandı.

En son yenilenen Nissan Navara, Mitsubishi L200 ve Toyota Hilux’ın yanısıra Ford Ranger, VW Amarok ve Isuzu D-Max ile büyük bir mücadeleye girecek. Önümüzdeki dönemde pikaplar arası mücadele donanım savaşlarıyla kendi segmentini aşıp SUV’lara da bulaşacak gibi görünüyor. Çünkü özellikle çift kabinli lüks pikaplar, güçlü görünümleri, güvenlik özellikleri ve tabii daha ulaşılabilir fiyatlarıyla artık ailelerin de tercihi oluyor. Nissan Navara da üstün özellikleriyle bu mücadelede farkını ortaya koyacak gibi görünüyor.