Yeni Skoda Fabia satışa sunuldu

 Yeni Skoda Fabia satışa sunuldu
Reklam

VW Group şemsiyesi altındaki Çek üretici Skoda’nın küçük modeli Fabia, yeni jenerasyonuyla Türkiye’de satışa sunuldu. VW Polo ile kuzen olan ve ortak motor ve yürüyen aksama sahip olan dördüncü nesil Fabia, artık neredeye Golf IV kadar büyük bir hatchback. Türkiye’de yılda 2.500 adetlik satış hedefi  belirlenen Skoda Fabia’nın gençlerin ve kadınların gözdesi olması umuluyor. Sadece 1.0 litrelik TSI motorla ithal edilen otomobilin fiyatı, 95 PS’lik manuel vitesli Elite versiyonunda 379.900 TL, 110 PS’lik DSG otomatik şanzımanlı Elite versiyonunda 427.400 TL ve yine 110 PS gücündeki DSG Premium versiyonunda 459.900 TL olarak belirlendi.

reklam
Skoda Superb

reklam

1999 yılında Felicia’nın yerine geliştirilen Fabia, geride kalan üç jenerasyonda 4.5 milyon adetlik satış barajını aşmıştı. Birçok VW Group modelinde kullanılan ve Skoda’nın da Kamiq ve Scala modellerini taşıyan MQB A0 platformu üzerinde yükselen yeni Fabia, selefinden 115 milimetre daha uzun ve 50 milimetre daha geniş. Otomobilin aks mesafesi de üçüncü nesile göre 94 mm uzatılmış. Bu değişimlerle kabinde daha geniş  kullanım alanı sunmasının yanı sıra bagaj hacminde de 50 litrelik bir artış var ve 380 litre bagaj hacmi kullanıcıların hizmetinde. Yeni Fabia’nın 0.28 cD olarak açıklanan hava direnç katsayısı, marka tarafından küçük hatchbackler arasında en iyi değer olarak açıklanıyor.

Yeni jenerasyonda Fabia kokpiti dijitalleşme ve teknoloji olarak da sınıf atlamış görünüyor. Kişiselleştirme imkanı da sunan kokpitte dokunmatik infotainment ekranının yanı sıra gösterge tablosu da dijital.

Gerek sürüş karakteri ve gerekse teknolojik donanımlarıyla küçük sınıfı aşıp daha üst segmentlerden kendisine müşteri bulabilecek oldukça iddialı yeni Fabia.