Yeniden doğuş: Peugeot 208

 Yeniden doğuş: Peugeot 208


Peugeot, 30 yıl önce 205 efsanesiyle başlayıp 206 ve son güncel model 207 ile süren küçük hatchback (B segmenti) otomobil yolculuğunda şimdi yepyeni modeli 208’i Türk tüketicisine sunmaya hazırlanıyor. Otomobil basını için tanıtımı Gürcistan’ın Batum kentinden başlayıp yaklaşık 300 km’lik parkurun da otomobillerle geçilmesinin ardından Trabzon’da gerçekleştirilen 208, Ağustos ayının son haftasından itibaren bayilerde sergilendikten sonra satışa sunulacak. Access, Active ve Allure isimli üç farklı donanım seviyesinde satılacak Peugeot 208’de üç ve beş kapılı iki gövde seçeneği yer alıyor. Fiyatlar ise 82 HP’lik Access 1.2 VTi’de 29.900 TL’den başlayıp Allure 1.6 e-HDi Auto 6R STT’de 49.400 TL’ye kadar çıkıyor.


Lansmanda ifade edildiği kadarıyla 208 modeli, Peugeot markası için ‘Yeniden Doğuş’u ifade ediyor. Araç, sürüş rahatlığı, manevra kabiliyeti, direksiyon hakimiyetini artırmak için, insanın otomobiliyle daha yakın ilişki kurması, aracıyla bütünleşme duygusu yaşamasını sağlamak üzere, açık, doğal, yeni bir sürüş ergonomisi sunmak amacıyla yerleşmiş tasarım prensiplerini yıkıyor. Kompakt, çevik ve performanslı 208, çağının önüne geçme iddiasında. Kullanım ergonomisi ve tasarım stiliyle modernist bir yapıda olan otomobil, Peugeot’nun her açıdan ilham aldığı yeniden doğuş kavramını somutlaştırıyor.


Dokunmatik ekran
Sürüş bölümünün yeni ergonomisi ile uyumlu bir şekilde, 208 müşterilerinin çoğunluğu (Active seviyesinden itibaren) 7 inçlik, renkli, büyük dokunmatik (800 x 480 çözünürlük) bir ekrana sahip olacaklar. Ekran farklı işlevlere kolay erişim sağlıyor : Radyo, eller serbest Bluetooth kit, USB bağlantısı ve audio streaming yoluyla müzik dosyalarının okunması, iPod/iPhone entegrasyonu. Ekran, çok göz alıcı bir şekilde ön plana çıkarmak isteyen tasarımcılar tarafından daha önde konumlandırılıyor. Ekran, en üst seviyede güvenlik ve konfor için ve ön panelin diğer unsurlarıyla uyumlu şekilde, el altında ve göz hizasında bulunuyor. Özellikle kokpit tasarımında yoğunlaşan yenilikçi anlayış, son dönemde BMW ve Mercedes-Benz’in de benimsediği çizgiyle örtüşüyor. Ön panelde konumlandırılan irice dokunmatik ekran ile sürücü farklı fonksiyonlara kolaylıkla erişebiliyor. Fonksiyonların tamamının dokunmatik ekran üzerinden akıllı telefonlardaki gibi kontrol edilebilmesi otomobil ve sürücü arasında yepyeni bir ilişki yaratıyor. Radyo fonksiyonlarının grafiksel olarak gösterilmesi, USB bağlantısı ve Audio Streaming özelliği ile müzik aktarımı, Bluetooth telefon kiti ve iPod/iPhone entegrasyonu dokunmatik ekran aracılığı ile sunuluyor. Tamamen yeniden tasarlanmış kokpitle 208, sürücü ve yolcularının günlük yaşamlarına büyük bir değişim getiriyor.


Peugeot Genel Müdürü Vincent Rambaud’un “Peugeot, 208 ile yeni bir çağa geçiyor” diye lanse ettiği küçük hatchback, yüksek kaliteli, modern ve akıcı gövde tasarımının ardında yenilikçi kabin dizaynıyla da dikkat çekiyor. Selefi 207 ya da herhangi bir diğer Peugeot modeliyle benzerliği olmayan bu çizgi, Fransız üreticinin premium düzeye yolculuğunda gelecek adımlar hakkında da fikir veriyor. Özellikle yeniden yaratılmış kokpit ve yeniden değerlendirilmiş sürüş konumu -şimdilik!- hiçbir araçta bulunmayacak hisler sunuyor. Küçük direksiyon simidi ve göz hizasındaki gösterge paneli ile birlikte 208’in kullanımı daha rahat, daha sezgisel, dolayısıyla daha güvenli. Göstergelerde biraz Audi’nin R8’de benimsediği çizgiden esinlenmeler fark ediliyorsa da onları direksiyon simidinin içinden değil de üzerinden görmek şaşırtıyor. Bu değişik yerleşim, oturma pozisyonuyla da birleşince farklı sürüş bir deneyimi yaşanıyor. Bu iddialı değişimi sevenler kadar sevmeyenler de olabilir!


Peugeot mühendisleri, 208 projesi için yola en başından itibaren daha önce hiç olmadığı kadar iddialı çıkmış. Peugeot, 205, 206 ve 207 gibi yıldız modellerin başarılı olmalarını sağlayan özellikleri yeniden keşfetmek, onları “yeniden yaratmak” amacıyla bazı prensipleri işleyerek Peugeot 208’i geliştirmiş.

Yerine geçtiğii 207 ile karşılaştırıldığında aynı dingil mesafesi, önde daha kompakt koltuk sırtlığının benimsenmesi ve tasarımın genel olarak optimize edilmesi, yolcular için belirgin şekilde daha cömert bir arka iç mekân genişliği (zaten iyi durumda olan 207’ye göre +5 cm diz mesafesi) ile aynı zamanda büyüyen bir bagaja sunuyor. Bagaj hacmi tablet altı 311 lt ve arka koltuklar katlandığında 1152 lt’ye kadar yükseliyor.

208’in boyutları, özellikle genişliği (-2 cm) ve yüksekliği (207’ye göre -1 cm), özenle çalışılmış hacimleri, aracın bölümlerinin her birine gösterilen itina (kasa altı ekranlar, bazı versiyonlar için rüzgâr siperi…)… aerodinamiğinin en üst düzeye çıkarılmasına izin veriyor. 208’in iyi versiyonları böylelikle onu sınıfının en iyi değerleri arasında konumlandıran ve ayrıca yakıt tüketimlerini ve CO2 emisyonlarını olumlu etkileyen 0,61’lik bir SCx (0,29’luk Cx) sergiliyor. Azaltılmış ön çıkıntı (207’ye göre -6 cm) ve daha kısa arka çıkıntı (-1 cm), daha iyi stil oranları, çeviklik ve günlük yaşamda pratiklik (park manevrası kolaylığı…) sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda otomobilin ağırlığının azalmasına da katkıda bulunuyor.

Aracın ağırlığının azami oranda azaltılması için, yakıt tüketimi kontrolü, pasif güvenlik ve otomobilin dinamik performansları lehine, sonuçta “yararlı döngü” oluşturmak amacıyla gerçek bir “fazla ağırlık avcılığı” paralel olarak sürdürülmüş. Tasarlanan her unsur, kullanılan her teknik, aracın her parçası, bu yönde ve otomobil üzerinde çalışan tüm meslek grupları tarafından yeniden düşünülmüş: Önde alüminyum darbe emici, ön beşik boyutları, tavan lazer kaynağı, THLE ve UHLE (Çok yüksek elastik limitli ve ultra yüksek elastik limitli) sacların geniş ölçüde kullanımı, kaynakta motor ses yalıtımı, vs. Sonuçta, 208, aynı 1.4 HDi motoruna sahip 207’ye göre 110 kg, benzer güçteki benzinli versiyona göre de 173 kg’a kadar hafifledi; kısacası, 208’in ekonomik ömrüne 975 kilogramlık bir ağırlık ile başlamasını sağlayan bir başarı elde edilmiş.

Peugeot 208, markanın yeni tasarım kodlarını ve yakın gelecekte diğer modellerin de takip edeceği çizgiyi somutlaştırıyor. Güçlü radyatör ızgarası tasarımı, LED gündüz farları, bumerang şeklindeki stop lambaları ve bütün detayları bu tasarım kodlarıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanmış. Aracın kaslı, atletik ve geniş hacimle sofistike tarzı, markayı canlılık çağrışımı yapan yeni bir modernliğe taşıyor. Markanın estetik kodları, temel özelliklerinde olduğu gibi her detay bazında yeniden tanımlanmış.


Gerçek genetik imza olan ön yüz, Peugeot’nun karizmatik yeni karakterini ortaya çıkarıyor. Özellikle, hem gece hem de gündüz farlarının bakışını pekiştiren LED’ler ve gündüz farları (versiyonlara göre) 208’in aslan bakışını daha modern, zengin ve rafine gösteriyor. Sis farlarının çerçevesine uygulanan işlemde olduğu gibi, aynı özen her bölümde kendini gösteriyor. (508 ve 5008’de burunda yer alan Peugeot yazısı, 208’de ek olarak bagaj kapağında da göze çarpıyor. Doğrusu “aslan” bunu çoktan hak etmişti!) Otomobilin radyatör ızgarası ise gerçek bir heykel gibi şekillendirildi. Her bir bölümü hassas şekilde işlenmiş krom çerçevesi ile gerçekten de karoseriden ayrı ve havada asılıymış gibi görünüyor. Izgara içinde, dolu ve teknolojik bir kafes yapı veya parlak şeritler, aracın modern ve zengin görünüşünü güçlendiriyor. Ön bölüm, sonuçta, hem güçlü ve hem de canlı, hem yumuşak hem de zarif, hem teknolojik ve hem de güler yüzlü, hem doğal hem de sofistike olarak ortaya çıkıyor.

Otomobilin gövdesi rüzgar tarafından şekillendirilmişe benziyor. Peugeot yazısından itibaren başlayan gerçek bir omurga çizgisi kaputu boydan boya aşarak, ön camın üstünden geçiyor, tavanın merkezine izini bırakıp, hareketini arkaya ve bagajın açılış çizimine kadar sürdürüyor. Gerçek teknolojik mücevher gibi görünen arka stop lambaları ise, özellikle üç ışıklı pençe ile bir ışık imzasını içeriyor. Karoseri ile bütünleşmiş gibi görünen bumerang şeklindeki bu ışık zinciri teknik bir başarı oluşturuyor.


İki farklı gövde
208 gövdesinin kaslı yan tarafları 3 ve 5 kapılı siluetler arasında belirgin şekilde farklılaştırılmış bir kimlik sunuyor. Stop bloğundan öne doğru giden bir “nervür” 5 kapılı gövdenin kapılarını boydan boya aşıyor. Üst gam versiyonlarda, camlar kendi sınıfında eşi olmayan şekilde tamamen krom çerçeveli. 3 kapılının profili ise (Ocak 2010’da tanıtılan ve kronolojik olarak 208’e paralel şekilde tasarlanan) konsept otomobil SR1’de olduğu gibi çok daha girintili çıkıntılı. 3 kapılı gövde üzerindeki bir başka ayrıntı ise şu : C sütununun şekli ve tasarımı, bir diğer efsanevi Peugeot olan 205’inkini çağrıştırıyor. Ama 205’e saygı merasimini asıl GTI versiyonunda görmek isteriz!

208 Marka Proje sorumlusu Jérôme Micheron’un “208 için arzu ettiğimiz nesil atlaması teknoloji ile ergonomi arasındaki benzersiz işbirliğinden besleniyor: Dış tasarım modernlik, coşku, çeviklik vaat ediyor… yenilenen iç mekân beklenmeyen bir etki yaratarak bu kavramları somutlaştırıyor” sözleriyle tanıttığı Peugeot 208 projesinde izlenen tasarım çalışmalarıyla eş zamanlı olarak, aynı ekipler bir kişiselleştirme gamı da tasarlamış. Bu gam, dış unsurlarıyla olduğu kadar iç unsurlarıyla da alıcının kendine özel “eşsiz” bir 208 oluşturmasına izin veriyor. Örneğin, aracı özel stikerler, alüminyum kapı eşikleri, dış dikiz aynaları yuvaları, vs. ile süslemek mümkün. Bu unsurlar üç farklı dünyada sunuluyor : S Line Serisi, Street Line Serisi ve Graffic Line Serisi. Parlak lake siyah rengi kırmızı noktalarla birleştiren özgün tasarımlı spor tarzdaki S Line serisi, Peugeot Sport dünyasının yeniden doğuşunun temel eksenlerinden birini oluşturuyor. Karoseri kiti, geri aydınlatmalı ve “S” logolu kapı eşikleri, dış ve iç dikiz aynaları… gibi 50’den fazla özel aksamdan oluşan bu seri tavan ve dikiz aynaları üzerine yapıştırılacak stikerlarla da tamamlanabiliyor. Serinin damalı ya da şeritli özgün tarzı uluslararası düzeyde de hemen tanımlanabiliyor ve tanınıyor.

208’in kişiliğini daha da özgünleştirmek için, Street Line ve Graffic Line’a ait aksesuar sunumları ile de özel grafiksel ve modern tarzlar getirildi. 208’in dışındaki ve içindeki özel unsurlarıyla (tavan bandı, dikiz aynası giydirmeleri, paspaslar…) Street Line seçenekleri kahverengi ve  gri renk alternatiflerinde  sunulurken, Graffic Line aksesuarları ise şık bir siyah renk ile giydirilmiş.

 

 

Ambiyansın ışığı, dekorlar … detaydaki özen 
Kombinenin içi hassas mühendisliğe dayanan analog sayaçlarla çok teknolojik şekilde işlenmiş, hızın her zaman açıkça görünür olduğu dijital bir ekran ve bütüne sadelik ve şıklık getiren geri aydınlatmalarla tamamlanmış durumda. Özellikle ekranlar için ağırlıklı olarak beyaz olan çok üst gam aydınlatma ve yine araçta gece “kuyruklu yıldız” (mavi tonlarında) etkisi yaratan panoramik cam tavanı çevreleyen mavimsi ışıklı diyotlar tasarımcıların dikkatli çalışmaları ile ortaya çıkmış. Dekorlar da aynı zamanda ambiyanslara ve gam seviyelerine göre çok geliştirildi ve uyarlandı. Önde siyah lake, kapı arkalarında siyah/mavi tonlarında veya koyu krom dekorlar, … her zaman çağdaş ve rafine bir ambiyansta kendini gösteren çoklu kişilikteki bir ürün.

Günlük hayatta pratik bir iç mekan
İç mekan, bardaklıklar, telefonunu bırakmak için alan olarak hizmet verebilecek vites kolu önünde bulunan derin bölüm veya cömert kapı cepleri gibi iyi düşünülmüş birçok saklama gözü ile günlük hayatta yönelik pratik kullanım alanları sunuyor. Bu ambiyans için aynı zamanda özellikle akustik ve titreşim konforu konularında çalışıldı. 508’de gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında, gürültü kaynağında takip edilerek (motor şanzıman gruplarının akustik «kapsüllenmesi»), aracın kütlesinin azaltılmasına katılarak, kabin sessizliği 207’ye kıyasla önemli ölçüde iyileştirilmiş. Sonuçta, iç mekanın atmosferi aracın geri kalanıyla uyum içinde : sade ve sofistike, teknolojik ve sezgisel, modern ve nitelikli olarak nitelenmiş.


Performanslı motor-şanzıman grupları
Ağırlık, aerodinamik, sürüşe çok düşük ve ultra-düşük mukavemetli lastikler ve elbette, grubun motor seçeneği konusundaki bilgi birikimi ve teknolojik yenilik, 208 ürün gamının bir marka aracının CO2 performansında yeni bir aşamayı geçmesini sağlayan unsurlar. VTi ve THP benzinliler gibi yeni nesil 3 silindirli benzinli motorların gelişi ile sağlamlaşan HDi FAP dizel motor seçeneklerinin etkinliği, 207’nin lansman gamına kıyasla 208 gamının ortalama CO2 emisyonunun 34 g/km azalmasına katkıda bulunuyor.

Peugeot’nun motorlar konusundaki teknolojik inovasyonu, 208’in yeni bir etaptan geçmesini sağlıyor. Altı farklı motor seçeneği bulunan 208’de dizel motor gamı manuel 5 vitesli 68 HP’lik (50 kW) 1.4 lt hacimli HDi, 6 yarı otomatik vitesli 68 HP’lik (50 kW) e-HDi ve 6 ileri robotize vitesli 92 HP’lik (68 kw) 1.6 lt hacimli e-HDi motorlardan oluşuyor. Benzinli 208 motor gamınıysa manuel 5 vitesli 82 HP’lik (60 kW) 1.2 l VTi, 4 ileri otomatik vitesli 120 HP’lik (88 kW) 1.6 l VTi ve manuel 6 ileri vitesli 156 HP’lik (115 kw) 1.6 lt THP motorlardan oluşuyor.

Grubun downsizing (hacim düşürme) stratejisinin yeni aşamasını oluşturan üç silindirli 1.2 litrelik yeni motor nesli, “gam girişi” modellerde iyi bir performans seviyesini sunarken, yakıt tüketimi ve CO2 salımları konusunda gerçek bir çığır açıyor. 1.2 lt hacimli VTi, 104 g/km emisyon değerine sahip. Düşük yakıt tüketimi, düşük egzoz emisyonları ve yüksek performans verimli bir şekilde birleşiyor.

İlk kez 208’de kullanılan EB kodlu bu motorlar, tamamen PSA Grubu tarafından tasarlanmış. Eşdeğer güçteki bir 4 silindirliye göre, 3 silindirli 1.2 l VTi’nin ağırlığı 21 kg azaltılırken, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları ise %25 düşürülmüş.


3 silindirde etkin teknolojiler
Sürtünme kayıpları bir motor tarafından tüketilen gücün yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Dolayısıyla, sürtünmeler çok önemli bir geliştirme ekseni oluşturuyor. Böylece, EB motor bloklarında, sürtünmeler farklı teknolojilerin kullanımı sayesinde %25 azaltılmış:
– piston pimleri, segmentler ve biyeller üzerinde karbon kaplama;
– aynı zamanda sessiz çalışmaya katkıda bulunan ve yaşam ömrü bir otomobilinkine eşit olan kartere entegre ıslak tip triger kayışı;
– kaydırılmış eksenli pistonlar.
Yanma işlemi, yanma odasının aerodinamiğinin iyileştirilmesi (emme boruları, piston başlıkları üzerinde yapılan çalışmalarla) ve ateşleme işleminin yüksek atık gaz oranlı çalışmaya (IGR) göre uyarlanması ile optimize edilmiş. Alüminyum alaşımlı silindir kapağı, silindir başına 4 valf, çok noktalı endirekt enjeksiyon, emme ve egzoz fazlarında sürekli değişken distribüsyon sistemi (VVT) ile donatılmış. Ayrıca, bu silindir kapağı kullanıldıktan sonra atılan kalıplı PMP prosesiyle üretiliyor. Charleville Fabrikası bu işlemi gerçekleştiren dünyadaki ender fabrikalardan biri durumunda. Bu üretim prosesi motorun parça sayısının ve hacminin azaltılmasına olanak veriyor; EB motorlarının egzoz manifoldu, soğutma çıkış modülü ve motor taşıyıcı braket silindir kapağına entegre olarak tasarlanmış. Bu 3 silindirli motorlarda, sürekli optimal basınçla çalışacak şekilde kontrol edilen değişken silindir hacimli yağ pompası gibi başka teknolojik yenilikler de kullanılmış. CO2 emisyonlarını azaltmak amacıyla hızlı ısınma sağlamak için, Split Cooling tipi soğutma sisteminden yararlanılmış. İlk çalıştırmada, silindir kapağı ve bloğu motor sıcaklığının daha hızlı artması için farklı devrelerde çalışıyor. 1.2 l VTi’de akustik ve titreşim konforunu mükemmelleştirmek için kontra-dönüşlü bir balans mili bulunuyor. 3 silindirli bu yeni motor neslinin yeni mimari yapısı 208’in karma çevrimde 104 g/km CO2 emisyonu ve 100 kilometrede 4.5 litrelik yakıt tüketimi sergileyen tutumlu benzinli motorlarla sunulmasını sağladı. Endirekt enjeksiyonlu bu atmosferik motorlar, 1.2 lt VTi tipinde 6000 devir/dakikada 60 kW (82 HP) maksimum güç ve 2750 devir/dakikada 118 Nm’lik maksimum tork sağlıyor.

Bu yeni motor ailesi ile ilgili olarak alınan 52 patent, bu araçların tasarımında kullanılan endüstriyel ve teknolojik yetkinliklerin kanıtını oluşturuyor. Toplam 52 patentin 23 tanesi motor mimarisi ve çevre birimleri, 20 tanesi motor kontrolü ve 9 tanesi özel üretim proses ve araçları ile ilgili olarak tescil edildi.


Geleceğin standartlarına şimdiden uyum gösteren 3 silindirliler
2013 yılında, 208 gamı, CO2 emisyonları 95 g/km’ye düşürülmüş otomatik vitesli 1.2 l VTi STOP/START versiyonuyla tamamlanacak. Sonrasında, üzerinde sürekli geliştirme yaklaşımı içinde, turbo ve direkt enjeksiyon gibi diğer geliştirmeler de devreye girecek. Gerçekten de, geliştirme süreçlerinin başından itibaren, bu motorlar Euro 6 başta olmak üzere gelecekteki standartlar çerçevesinde düşünülmüş.

Üst düzeyde güvenlik
208 tasarımıyla şaşırtıyor, performansıyla beğeni kazanıyor ve üstün güvenlik özellikleri ile güven veriyor. Daha kompakt ve daha hafif yeni 208’de, Peugeot mühendisleri aracın pasif güvenliğini artırmak amacıyla ağırlığının azaltılması konusunda yoğun olarak çalışmış. Çok sayıda sürüş ve yardım sistemlerinin kullanımıyla, güvenlik ve konfor seviyesi önemli ölçüde artırılmış. Mükemmel bir yol tutuş sergileyen 208’in güvenlik donanım paketi, hava yastıkları, aktif ayak dayama sistemi ve muhtemel bir çarpışmanın yolcular üzerindeki etkilerini sınırlayan katlanabilir direkiyon kolonu ile tamamlanıyor. Bu yıl, bağımsız kuruluş Euro NCAP, yıldızların elde edilmesini daha da zorlaştıran yeni bir not sistemi uyguladı. Bu zorlu bağlamda, 208 sınıfında 5 yıldız elde eden yani en iyi olarak değerlendirilen ilk otomobil oldu. İlk ekipman seviyesi olan Access’den itibaren, 208’de standart olarak yüksek bir güvenlik ekipmanı seviyesi bulunuyor : ABS, ESP, 6 hava yastığı, arkada Isofix sabitlemeler, hız regülatörü limitörü, ön koltuklarda kemer takmama ikazı, katlanabilir direksiyon kolonu, aktif ayak dayanağı… EuroNCAP testindeki sonuç, 208’in aktif ve pasif güvenlik seviyesinin en iyi kanıtı.

Cazip fiyatlar
Peugeot 208, piyasaya cazip fiyatlarla giriş yapıyor. 82 HP’lik Access 1.2 VTi’de 29.900 TL’den başlayan satış fiyatı, aynı motor versiyonuna sahip Active donanımında 35.400 liraya ulaşıyor. Access donanımına sahip 68 HP’lik 1.4 HDi’da 37.900 liradan başlayan fiyat Active donanımda 40.900 liraya yükseliyor. Active 1.4 e-HDi Auto 5R STT 44.900 TL’ye satılırken otomatik şanzımanlı 120 HP’lik 1.6 VTi Allure da aynı rakama sunuluyor. Allure 1.6 e-HDi Auto 6R STT en pahalı versiyon olarak göze batarken 156 HP’lik en güçlü versiyon da 46.900 liraya satılıyor. 2012 yılı için Peugeot Türkiye’nin toplam satışlarında %8 katkısı olacağını tahmin ettiğini belirten Genel Müdür Marc Bergeretti, 2013 yılı içinse 208’in %20 katkısı olacağını vurguladı. “Volkswagen’in özellikle filo satışlarındaki fiyat indirimlerinde gösterdiği agresif tavır sürerse rekabetimiz zorlaşabilir” diyen Bergeretti, 208’in başarısından en ufak bir şüphesi olmadığını söyledi.