Yenilenen 301 Türkiye’de

 Yenilenen 301 Türkiye’de

Peugeot 301

Peugeot Türkiye, kapsamlı bir yenileme operasyonunda geçirilen kompakt sedan 301’i satışa sundu. PSA Grubu’nun en gelişmiş üretim standartlarından yararlanan Yeni Peugeot 301, 58.900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. 82 HP’lik 1.2 Puretech Access donanımıyla 58.900 TL’ye satılırken 92 HP’lik 1.6 HDI Access’te 68.900 TL’den başlıyor, Allure donanımında 74.900 TL’ye kadar yükseliyor. İlk çıktığı 2012’den bu yana 360 bin adet satılan 301, şimdi markanın güncel tasarım çizgisine yaklaştırılan özellikleri, sınıfında tek donanım özellikleri ve fiyatıyla çok daha iddialı. Özellikle izolasyon konusunda yapılan iyileştirmeler dikkat çekici olabilir.

reklam

Yeni Peugeot 301, Tekno Gri, Titanyum Gri ve Gece Mavi olmak üzere üçü yeni ve her biri 301’in karakteri ve tarzıyla uyumlu toplam yedi farklı renk seçeneğiyle sunuluyor. Yaşam alanı ise açık veya koyu olmak üzere iki farklı renk alternatifine sahip. Allure donanım seviyesinde Adamantium adındaki kumaş döşemelerle koyu renk devreye girerken yine aynı donanım seviyesinde yarı deri bir alternatif de sunuluyor.

Güncellenen tasarımında dik konumlu radyatör ızgarası, gövde ile aynı düzeyde bulunan farlar ve büyük bir titizlikle uygulanan değişikliklerle 508’e yakınlaştırılan Peugeot 301, dinamik ve çekici bir görünüm sunarken markanın imzası niteliğinde olan LED gündüz farları bünyesinde barındırdığı teknolojiyi gözler önüne seriyor. Arka aydınlatma grubunun formu korunurken desen ve renkleri 508’deki tasarıma benzetilmiş.

Peugeot 301

reklam
Advertisement

Teknolojik gelişim iç mekanda da devam ediyor. Kokpit üzerinde ve kapı kollarında -donanım seviyesine göre- piyano siyahı kaplamalar dikkat çekerken yenilenmiş gösterge tablosunun yanı sıra  yenilenen orta konsolda da yeni bir ekran kullanıldığı görülüyor. 7 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekran söz konusu teknolojik değişimin en önemli yansımalarından biri. Kapasitif teknolojisi sayesinde hassas ve hızlı çalışan ünite geri görüş kamerasının görüntüsü kadar 3D TomTom navigasyon sisteminin haritasını da gösteriyor. Android Auto®, Apple CarplayTM destekli Mirror Screen özelliği sayesinde akıllı telefon uygulamalarını da kullanabilme imkanı sunan dokunmatik ekran bu sınıftaki nadir özelliklerden biri olarak öne çıkıyor. Sürücü ayrıca sesli komut sistemi üzerinden navigasyon, telefon ve medya fonksiyonlarına da erişim sağlayabiliyor. Yeni Peugeot 301’de donanım seviyesine bağlı olarak manuel veya dijital klima alternatifleri sunuluyor.

Otomobilin gürültü izolasyonuyla ilgili yenilikleri dikkat çekici. Kötü yol şartlarında alt kaplamayla motor koruma altına alınırken çift fitilli yalıtım sayesinde yaşam alanı nem ve kötü kokulara karşı izole ediliyor. Yeni fitilerle kapıların kapanma sesi de değişmiş, hareket halindeki gürültü seviyesi de belirgin olarak azalmış. Ayrıca 301’lerde yeni jant seçenekleri dikkat çekiyor.

Peugeot 301

Aracın arkasındaki bölgeyi geniş ekranda gösteren geri görüş kamerası ve arka park sensörü, park ve manevraları kolaylaştırıyor. Hız sınırlama/sabitleme sistemi daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş sunarken ESP, ABS, EBA ve lastik basınç kontrol sistemi (TPMS) gibi elektronik yardımcılar ise sürüş güvenliğini destekliyor. Olası bir çarpışma anında ön ve yan hava yastıkları ile arka üç nokta emniyet kemerleri yolcuların güvenliğini tesis ederken arka koltuklardaki ISOFIX bağlantı sistemi çocuklara ek güvenlik sağlıyor.

Peugeot, yenilediği 301 modelinde sürüş özelliklerini iyileştirmek üzere süspansiyon sistemini de elden geçirmiş. Yüksek hızlardaki gezinme problemini ön aksta McPherson tipi bağlantılara yer verilirken arka aksta ise esnek travers kullanarak alt eden marka mühendisleri, Goodyear veya Bridgestone marka 185/65 R15T ebadında ve Michelin 195/55 R16T ebadında lastikleri seçmiş. Yenilenin 301’de 266 mm çapında hava soğutmalı ön diskler ve arka kampanalar kullanıma sunuluyor. Konfor ile yüksek sürüş dinamiklerini aynı potada eriten dengeli süspansiyon sistemi, yol bozukluklarını başarılı bir şekilde filtre ederken gövde salınımını minimize ederek konforlu ve güvenli bir yolculuk sunuyor. Geliştirilen direksiyon sistemi sürüş, dinamizmini desteklerken aynı zamanda park ve manevraları kolaylaştırıyor.

Peugeot 301 Peugeot 301

Yeni Peugeot 301’de 2012’den beri kullanılmakta olan motorlarda değişiklik yok. Markanın dünya çapında 1 milyon adedin üzerinde modelinde kullanılan 3 silindirli PureTech motoru yeni Peugeot 301’de de kullanılmaya devam ediyor. Direkt enjeksiyonlu motor, Euro 6 emisyon standartlarını karşılarken 5.750 d/d’da 82 HP (60kW) güç ve henüz 2.750 d/d’da 118 Nm tork üretiyor. Bu motor versiyonu 110 gr/km CO2 emisyon değeriyle çevreci bir yapı sergiliyor. 92 HP gücündeki 1.6L HDi dizel motor ise sürüş konforuyla yakıt ekonomisini birlikte sunuyor. Yüksek torkuyla dikkat çeken motor, yakıt tüketiminde de oldukça cimri.

Peugeot 301, önceden olduğu gibi markanın İspanya’daki Vigo tesislerinde üretiliyor.