Yenilenen Audi A3 ailesi her zamankinden daha sportif

 Yenilenen Audi A3 ailesi her zamankinden daha sportif
Reklam

Dördüncü nesliyle 2020 yılından bu yana pazarda yer alan Audi A3, beş kapılı Sportback ve dört kapılı Sedan gövde tipiyle kapsamlı bir güncellemeye tabi tutuldu. Audi’nin başarılı kompakt modeli artık yeni tasarım ve aydınlatma unsurlarıyla önemli ölçüde daha sportif bir görünüme sahip. İç mekanda yüksek kaliteli malzemeler ve bir dizi dijital fonksiyon, genişletilmiş standart donanım yelpazesiyle birlikte sunuluyor. Aktarma organı seçeneklerinde, bir önceki modelde olduğu gibi mild-hibrit teknolojisine sahip verimli bir benzinli motor sunuluyor.

reklam
Skoda Superb

Güncellemeyle birlikte A3 model ailesine yeni bir üye daha eklendi; SUV benzeri bir sürüş deneyimi sunmak için daha fazla yerden yüksekliğe ve çarpıcı off-road görünüme sahip Crossover A3 allstreet.

reklam
Audi kompakt modeli A3, yapılan bir dizi güncellemeyle 2025 model yılına daha sportif bir görünüm, yeni tasarım öğeleri ve dijital özelliklerle giriyor. Seçilebilir gündüz sürüş farı imzalarına ek olarak, standart donanım daha da zenginleşirken daha fazla konfor için yeni seçenekler üretim programına dahil edildi: Bunların arasında ön koltuk ısıtma, Audi Ses Sistemi, Şerit Değiştirme Asistanı, Leatherette kol dayamanın standart olarak sunulması, Şeritten Ayrılma Uyarısı’na Acil Durum Asistanı’nın eklenmesi, otomatik klimanın 2 bölgeden 3 bölgeye çıkarılması ilk planda göze çarpıyor.

S line donanım seviyesinde ise, 3 kollu, çok fonksiyonlu, tiptronic kumandalı deri direksiyon yerine 3 kollu çok fonksiyonlu, alt tarafı düzleştirilmiş spor deri direksiyonun, Ambiyans Aydınlatma Paketi Plus’ın ve siyah kumaş tavanın standart donanımda yer alması sayılabilir.

Seçilebilir; dört adede kadar farklı gündüz sürüş farı imzası 

Yeniden tasarlanan “Singleframe” ızgara gibi far tasarımı da önemli ölçüde daha ince. Böylece Audi A3 serisinin genişlik algısı daha da güçleniyor. LED ve Matrix LED farlardaki dijital gündüz farlarını oluşturan 24 pikselli hücreler gövdenin üst kenarında üç sıra halinde düzenlenmiş durumda. Artık MMI üzerinden dört adede kadar farklı dijital gündüz sürüş farı imzası seçmek ve aralarında geçiş yapmak mümkün. Bu özellik A3 serisi modellerinde ilk kez kullanılıyor. Bu sayede Audi’nin üst segmentlerinde görmeye alışık olduğumuz donanımlar A3 modellerinde de sunulmaya başlandı.

Audi kullanıcılarına daha üst düzey bir kişiselleştirme imkânı sunan bu yenilik sayesinde kullanıcı otomobilinin ifadesini istediği zaman değiştirebiliyor.

Ayrıca arka aydınlatma grubu yenilikçi bir arka ışık tasarımına ve eve geliş / evden çıkış fonksiyonu için yeni bir aydınlatma şemasına sahip.

Daha sportif dış tasarım

A3 Sportback ve Sedan güncellemeler sonrasında çok daha dinamik, daha ilerici ve daha sportif bir hale geldi. Altıgen, çerçevesiz Singleframe ızgara yenilendi ve belirgin şekilde daha düz ve daha geniş bir yapıya kavuştu. Izgara ön cepheyi tamamen doldururken yanlardaki geniş hava girişleriyle birlikte kompakt modellerin sportif karakterini daha da güçlendiriyor. Dikkat çekici ön spoyler bu iki unsuru birbirine bağlıyor ve Audi A3’ün daha alçak görünmesini sağlıyor. Aynı durum, yeni tampon ve dikkat çekici difüzör ile her zamankinden daha sportif görünen arka cephe için de geçerli. RS modellerinden ilham alan çarpıcı tasarım öğeleri özellikle S line pakete sahip dış tasarımda daha etkili oluyor. Metalik Distrikt Yeşil, Metalik Ascari Mavi ve Metalik Progresif Kırmızı gibi etkileyici gövde renkleri sportif görünümü daha da ileriye taşıyor.

Belirgin bir şekilde daha keskin: İç mekân

Daha da etkileyici dış tasarımla bütünlük oluşturmak üzere iç tasarımda da keskinlik önemli ölçüde ortaya çıkıyor. İç mekânda yapılan yenilikler Yeni A3’ü sınıfının üzerinde bir konuma taşıyor; vites kolu tasarımı ve havalandırma ızgaralarından dekoratif kumaş kaplamalara ve yeni ambiyans aydınlatmaya kadar çok sayıda değişiklik dikkat çekiyor. Tüm bu unsurlar büyük bir özenle ele alınırken, çok sayıda detayı bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda aracın ilerici ve teknik görünümünü de vurguluyor. Standart donanım içeriği önemli oranda zenginleşti: 3 bölgeli otomatik klima ve geliştirilmiş Ambiyans Aydınlatma paketi gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

Standart Ambiyans Aydınlatma paketi, kapılara ve ayak boşluklarına vurgu yapıyor. Kumanda paneli ve kapı eşiklerinde ek aydınlatma ve ortam aydınlatması opsiyonel olarak sunuluyor. Makyajla birlikte orta konsolu bir ortam aydınlatması çevreliyor ve bardak tutucular standart olarak aydınlatılıyor. Ayrıca yeni bir tasarım unsuru olarak ön kapılar büyük ölçüde aydınlatılıyor. Kumaş panel bu özelliği vurgulamak için 300 lazer kesimiyle yeniden tasarlandı. Kapı panelindeki ışık kaynağı beş segmenti arkadan aydınlatıyor. Bunlar farklı boyutları nedeniyle dinamik bir eğim sergiliyor. Bu aynı zamanda aracı kilitlerken ve kilidi açarken belirginleşiyor. Aydınlatmalı kumaş panel, işlevselliği duyguları harekete geçiren tasarım deneyimiyle birleştiriyor. Ayrıca MMI üzerinden kullanıcının isteğine göre otuz renk seçeneği mümkün. Bu da üst seviye kişiselleştirme sağlıyor. Yeni SONOS Premium Ses Sistemi’ne ait büyük hoparlörler, kapıların alt kısmında yer alıyor ve 3-Boyutlu ses ile sürükleyici bir deneyim sağlıyor.

Tekstilden üretilen mikrofiber malzeme Dinamica’dan geliştirilen dekoratif kumaş kaplamaya sahip koltuk döşemesi ve iç mekân paketi Türkiye’de satışa sunulan modellerde isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Son derece dijital 

DAB+ dijital radyo, Full HD çözünürlüklü genişletilmiş, tamamen dijital 12,3 inç gösterge paneline sahip Audi Sanal Kokpit Plus ve kablosuz akıllı telefon şarjı da standart. Orta konsoldaki iki adet ön USB C girişi dışında iki adet arka USB girişi de standart.

Akıllı yardımcılar: Şehir içi kullanım ve uzun sürüşler için yardımcı sistemler

A3 standart olarak yüksek güvenlik seviyesi sunuyor. Audi Pre Sense Front, Audi Pre Sense Basic ve dönüş asistanı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, acil durum asistanı ile ve Şerit Değiştirme Asistanı gibi işlevler diğer yol kullanıcılarıyla olası kazaları önlemeye yardımcı oluyor. Dikey ve yanal kontrol desteği sağlayan Şerit Değiştirme Asistanı ve Adaptif Hız Sabitleme Sistemi sürüş konforunu artırıyor. Sistem, 210 km/s’ye kadar hızlarda hızlanma, fren ve direksiyon hakimiyetini yönetiyor ve otoyollarda 90 km/s’nin üzerindeki hızlarda şerit değiştirmeye de yardımcı oluyor. MMI aracılığıyla etkinleştirilen sistem, şerit değişikliğinin mümkün olup olmadığını ve hangi yönde değiştirilebileceğini gösterge panelinde ve göz hizası ekranında beyaz oklarla göstermek üzere arka radardan gelen verileri kullanıyor. Sürücü sinyaline dokunarak şerit değiştirmeye başladığında sistem sürücüye direksiyon ile aktif olarak yardımcı oluyor.

Park Asistanı, direksiyon müdahalesiyle park ederken ve park alanından çıkarken sürücüye yardımcı oluyor. Şeritten Ayrılma Uyarısı, Acil Durum Asistanı ile, Araçtan İnme Uyarısı ve Çapraz Trafik Asistanı, arka radarı kullanarak aracın arkasındaki ve yanındaki trafiği izliyor ve böylece güvenliği ve konforu daha da artırıyor.

Motor seçenekleri ve fiyatlar

A3 Türkiye’de 35 Turbo FSI 150 hp S tronic motor/şanzıman ve Advanced / S line donanım seçenekleriyle 2 milyon 52 bin 737 TL’den başlayan fiyatla pazara sunuluyor. 35 TFSI (ortalama yakıt tüketimi: 5,8–5,2 l/100 km; ortalama CO2 emisyonları: 133 –118 g/km; CO2 sınıfı: D), 1,5 litre hacimli motoruyla 110 kW (150 PS) güç üretiyor ve yedi vitesli S tronic ve mild-hibrit teknolojisine sahip otomatik versiyon olarak sunuluyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir