Yenilenen CR-V çok iddialı

 Yenilenen CR-V çok iddialı

Honda CR-V
Honda Türkiye, kapsamlı yenilenme operasyonundan geçen dördüncü nesil CR-V’yi satışa çıkardı. İlk olarak 2014 yılı Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni CR-V’de fiyatlar 101.490 TL ile 146.990 TL arasında değişiyor. Türkiye pazarında üç motor seçeneğiyle yer alacak CR-V’de 1.6 litre 120 HP’lik manuel vitesli dizel ve 2.0 litre 160 HP’lik benzinli otomatik vitesli seçeneklerin yanında en önemli yenilik olarak, yepyeni 1.6 litre 160 HP’lik 9 ileri otomatik şanzımanla donatılan dizel motor sunulacak. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İsmail Sümer, “Artık Türkiye pazarının önemli segmenti haline gelen SUV pazarında dizel motor ve otomatik şanzımanın yükselen trende sahip olduğunu göz ardı etmek pek mümkün değil. Avrupa’da birçok başarıya imza atan 2.2 litrelik dizel motorumuzu otomatik şanzıman kombinasyonuyla, vergi sistemi nedeniyle pazara sunamamıştık. Bu başarılı motorun yerine geliştirilen yeni 1.6 litrelik dizel motor ve otomatik şanzıman seçeneğiyle Türkiye’deki dizel otomatik talebine cevap vermeyi hedefliyoruz” dedi. Sümer Mart 2016’ya kadar 6500 CR-V satmayı hedeflediklerini açıkladı. 2008 ekonomik krizi ve Japonya’daki deprem sonra Avrupa ve Asya pazarlarında yavaşlayan ve eldeki modeller de eskiyince uzun sürekli bir duraklamaya giren Honda için “her şey şimdi başlıyor”. Yeni CR-V, sırasıyla Jazz, HR-V, Civic Type R, NSX ve gelecek yıl sonbaharda tanıtılacak yeni Civic ile sürecek dönemin ilk adımı durumunda. Ülkemizde üretilecek yeni Civic’in Ar-Ge’si, hali hazırda Honda Türkiye tarafından Türk tüketicisinin beklentilerine uygun olarak yapılıyor.

reklam
Tucson reklamı

Honda CR-V
Daha zarif ve çekici tasarım
Dünyanın en popüler kompakt SUV’u olan CR-V, 1997 yılından bu yana 750 binden fazla müşteriye ulaşırken sadece 2014 yılında 50 bin adetlik satış gerçekleştirildi. Honda’nın Avrupa’daki başarısının temelini oluşturan dördüncü nesil CR-V, 2015 yılı için kapsamlı geliştirmelerle artık daha cazip özelliklere kavuştu. Yeni CR-V’nin tasarımında yapılan değişikliklerin başında dış tasarımdaki yeni radyatör ızgarasına akan yeniden tasarlanmış farlar geliyor. Buna ilave olarak yeni tampon CR-V’ye daha geniş bir görünüm verirken, ayrıca aracın görsel ağırlık merkezini de kısmen aşağıya çekiyor. Şık yeni farların güçlü halojen lambaları, LED gündüz farları ve HID projektör farları tarafından destekleniyor. Arkadaysa LED teknolojili stop grubu CR-V’ye daha akıcı ve üç boyutlu bir görünüm veriyor. Tüm bunlara ilave olarak dış tasarım yeni 17 ve 18 inç alaşım jantlarla destekleniyor. Honda’nın daha şık ve fonksiyonel iç mekânında ön konsol yeniden şekillendirildi ve krom eklentilerin yanı sıra yüksek kalitede malzemeler kullanıldı. Kokpitte yeni Honda Connect sisteminin 7 inçlik dokunmatik ekranı kolay görünür ve erişilebilir bir konuma yerleştirildi.

reklam
Lassa reklamı

Tek hareketle katlanabilir arka koltuk sistemi sayesinde tek bir kolun çekilmesiyle katlanarak dümdüz hâle gelen bagaj, tam boy stepne tercih edildiğinde dahi 1648 litrelik alan sağlıyor. Koltuklar kullanımdayken 589 litre hacme sahip bagajın yük uzunluğu 1.570 mm’ye kadar ulaşabiliyor. Böylece CR-V’nin bagajında iki dağ bisikleti veya dört golf çantası kolayca taşınabiliyor. Sürüş konforunun iç mekanda da desteklenmesine yönelik olarak gürültü azaltmaya yönelik yapılan çalışmalarla kapı yalıtımlarının kalınlığı iki katına çıkartıldı. Bunlara ilave olarak araç tabanındaki halı, ön konsol, kapılar ve direkler içerisinde ses izolasyonu sağlayan malzemeler daha da geliştirildi. Yapılan ses izolasyonu çalışmalar rüzgâr gürültüsünü azaltmak amacıyla kaputun ön ucunun sızdırmazlığını da kapsıyor. Tüm bu çalışmalarla yeni CR-V’nin kabini, önceki modelden yüzde 6 daha sessiz.

Honda CR-V
Aktif ve pasif güvenlikte tamamen yeni teknolojiler
Tüm Honda modellerinde olduğu gibi, yeni CR-V’de de sürüşü daha kolay ve daha da güvenli kılmak adına ileri aktif ve pasif güvenlik teknolojileri kullanıldı. Honda, Gelişmiş Sürüş Yardım Sistemleri olarak bilinen sensör tabanlı aktif güvenlik sistemlerini kapsamlı olarak yeniledi ve “Honda SENSING” adlı yeni sistem artık kamera ve radar teknolojisini birleştirerek Çarpışma Hafifletme Fren Sistemi ve Uyarlanabilir Sabit Hız Kontrol Sistemi’nde iyileştirmeler yapıldı. Gelişmiş Sürüş Yardımı Sistemi özelliklerini destekleyecek şekilde Honda SENSİNG; Önden Çarpışma Uyarısı, Şerit Koruma Destek Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Trafik Monitörü ve Uzun Far Destek Sistemi gibi Honda’nın Gelişmiş Sürüş Yardım Sistemleri artık opsiyonel olarak satın alınabilecek.

Honda CR-V
350 Nm maksimum tork
Motor ailesine göz atarsak, CR-V’de yeniliklerin başında gelen daha güçlü 1.6 litrelik i-DTEC dizel motor, 9 ileri otomatik şanzımanla rakipsiz güç-tüketim oranı sunuyor. Honda’nın Earth Dreams Technology serisinin yeni 160 HP’lik 1.6 litre i-DTEC dört silindirli dizel motoru, üstün performans ve düşük CO2 emisyonu sunuyor. Honda’nın en yeni motorunun verimliliğini artırmak için geliştirilen yeni 9 ileri otomatik şanzımanla birlikte dünya genelinde satışta olan herhangi bir motorun en iyi güç-tüketim oranlarından birini sağlıyor. Avrupa pazarına özel olarak geliştirilen ve 2.2 litre i-DTEC dizel ünitesinin yerini alan 1.6 litrelik motor, yeni iki aşamalı turbodan yararlanarak daha yüksek güç ve daha iyi tork dağılımının yanı sıra üstün verimlilik seviyeleri ve önemli ölçüde azaltılmış CO2 emisyonu sunuyor. i-DTEC motorun iç sürtünme oranının yüzde 37 azaltılması sayesinde ortalama kullanımda 4,9 lt/100km’lik etkileyici yakıt tüketim değerine ulaşıldı. Motorun ürettiği 160 HP’lik maksimum güce 350 Nm tork üretimi eşlik ediyor ve 9 ileri otomatik şanzımanla birlikte CO2 salımı 134 g/km olarak gerçekleşiyor. Manuel şanzımanla 0-100 km/s hızlanmasını 9.4 saniyede tamamlayan CR-V 1.6 i-DTEC, 9 ileri şanzımanla 9.7 saniyelik değere ulaşıyor.

Otomatik şanzıman 35 kg hafifledi
CR-V’de daha önce görev yapan 5 ileri otomatik şanzımanın yerini alan geliştirilmiş 9 ileri otomatik şanzıman, vites oranlarının 1.6 litrelik i-DTEC motor için optimize edilmesiyle alt viteslerde seri kalkış sağlarken üst viteslerde daha düşük motor devriyle beraber daha düşük tüketim ve motor sesi sağlıyor. Daha fazla vites sayısı ve daha küçük vites aralıklarıyla gaz pedalı tepkileri geliştirilirken daha yumuşak vites geçişleriyle daha kararlı hızlanma hissi veriyor. Sürüş durumuna bağlı olarak, motor hızı – gaz kelebeği optimizasyonu ile yeni 9 ileri otomatik şanzıman 9’dan 5. vitese ve 7. ile 4. vitese direkt geçiş yapabiliyor. Bunlara ek olarak yeni şanzıman verim odaklı tasarlandığından, önceki otomatik şanzımana oranla yaklaşık 35 kg daha hafif ve ideal ağırlık dağılımı sağlıyor. Yeni motor ve yeni şanzıman birlikte bir önceki kombinasyona göre toplamda yaklaşık 65 kg’lik bir ağırlık avantajı sunuyor.

Honda CR-V Honda CR-V
İyileştirilmiş yol tutuş
Sürekli dört teleklekten çekiş sistemine sahip CR-V’nin daha keyifli kullanım ve daha kararlı yol tutuşa sahip olması için yürüyen aksamında modifikasyonlar yapıldı. Ön ve arka iz genişliği 15 mm kadar artan yeni CR-V’de kamber açısı da gövde hareketlerini dengelemek adına yarım derece kadar yükseltildi. Hafifletilen dizel motorlu versiyonda ön tekerlekler üzerindeki ağırlığın azalmasıyla aracın çevikliği ve direksiyon tepkileri netleşirken direksiyon dişli oranının yüzde 8 artmasıyla özellikle engelden kaçma manevralarında önemli ölçüde reaksiyon hızı elde edildi.

5 farklı donanım versiyonuyla sunulan Honda CR-V’nin başlangıç paketi olan Dream versiyonunda otomatik yıkama tertibatlı LED farlar, 17 inçlik alaşım jantlar, karbon görünümlü ön konsol, ısıtmalı ön koltuklar, start-stop sistemi, bluetooth telefon kiti, renkli TFT LCD bilgi ekranı, tek dokunuşla 60:40 oranında katlanan arka koltuklar ve çift bölgeli klima gibi donanımların yanı sıra Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA), ABS, Acil Durum Fren Desteği (Brake Assist), Lastik Basınç Uyarı Sistemi (DWS) ve daha fazlası standart olarak yer alıyor. Dream, Premium, Elegance, Executive ve Executive+ donanım versiyonlarının tamamını 1.6 i-DTEC dizel motorla satın almak mümkünken 2.0 litrelik benzinli motor Executive versiyonu olarak müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Fiyat listesi
Yeni Honda CR-V 1.6 120 HP Dizel Manuel Dream: 101.490 TL
Yeni Honda CR-V 1.6 120 HP Dizel Manuel Premium: 111.490 TL
Yeni Honda CR-V 1.6 120 HP Dizel Manuel Elegance: 117.490 TL
Yeni Honda CR-V 1.6 160 HP Dizel Otomatik Premium: 125.990 TL
Yeni Honda CR-V 1.6 160 HP Dizel Otomatik Elegance: 132.990 TL
Yeni Honda CR-V 1.6 160 HP Dizel Otomatik Executive: 139.990 TL
Yeni Honda CR-V 1.6 160 HP Dizel Otomatik Executive+: 146.990 TL
Yeni Honda CR-V 2.0 160 HP Benzinli Otomatik Executive: 139.500 TL