Yenilikçi Ford Cenevre’de

 Yenilikçi Ford Cenevre’de

Tarihindeki en güçlü ürün gamına sahip olan Ford, basın açılışı bugün yapılan Cenevre Otomobil Fuarı’nın 81’incisinde global B platformu üzerinde geliştirilen yeni B-Max, yeni nesil Kuga’nın tasarımı hakkında ipuçları verecek olan Vertrek konsepti ve yeni Ranger’ın yanısıra Ford’un global elektrifikasyon stratejisinin son ürünlerini tüketicilerin beğenisine sundu.
Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, günümüz global dünyasında; tüm müşterilerin beğenisi ve ihtiyaçlarının birbirine benzemesinden hareketle oluşturulan “One Ford” stratejisi ile pek çok yeni ürünü devreye aldıklarını belirtti. Özüner, “One Ford stratejisinin ilk ürünü olan Yeni C-MAX’ı, İstanbul Autoshow Fuarı’nda Türk tüketicisinin beğenisine sunduk ve 2010 Aralık’ta da satışına başladık. Bugün geldiğimiz noktada Yeni C-MAX’ın sadece 3 ay gibi kısa bir sürede pazar payını üçe katladığını görüyoruz. Benzer başarıyı yine İstanbul Autoshow’da ilk kez sergilediğimiz ve Ocak ayı itibarıyla satışına başladığımız Mondeo’da da göstererek segmente kuvvetli bir giriş yaptık” dedi.

“2011’de satmayı hedeflediğimiz 30 bin Focus’un yarısının Yeni Focus olmasını planlıyoruz”.
Focus satışlarının toplam binek satışlarından aldığı paya göre Avrupa’nın en iyi ikinci ülkesi olduğunu hatırlatan Özüner, “Mevcut Focus modelimiz 2010 yılında 28.119 adetlik satış adedine ulaşarak segmentinin en fazla tercih edilen modellerinden biri oldu. Avrupa’nın satış adedi bakımından en çok Focus satılan 5’inci pazarı olma özelliğimizi Yeni Nesil Focus ile de sürdüreceğimizden kuşkumuz yok. 2011’de satmayı hedeflediğimiz 30 bin Focus’un yarısının Yeni Focus olmasını planlıyoruz. One Ford stratejisi doğrultusunda son derece rekabetçi ürünler sunmaya devam ediyoruz. Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya kamuoyu ile ilk kez buluşan B-MAX modelimiz, alternatif gövde ve kapı stratejisi ile segmentinde ilklerle geliyor. Entegre B sütunlu yapı ve çift sürgülü kapı seri üretime hazır ve bu sınıfta bir ilk olma özelliği taşıyor. Sınıfının en iyi kabin erişiminin” dedi.

“Türkiye, Ford’un Avrupa’da parlayan yıldızı”
Yüzde 15.6’lık pazar payı ile 2010 yılını 10’uncu kez üst üste Türk otomotiv sektöründe lider olarak kapattıklarına değinen Özüner, “2010 yılında toplam satışta Avrupa’nın en iyi Ford pazar payına sahip ülkesi olmamızın yanısıra yüzde 24,6’lık ticari araç pazar payı ile de Avrupa’nın en iyi Ford ticari pazar payına sahip ülkesi olmayı başardık.” dedi.

Yeni Ford Focus, “One Ford” stratejisine göre devreye alınan gerçek global ürün
Kinetik tasarım felsefesine sahip kalite, doğa dostu, güvenli ve akıllı teknolojilerin birarada sunulduğu yeni Focus, üç kıtada üretilip (Avrupa, Asya, Amerika) 120’den fazla ülkede satılacak. Farklı pazarlarda yüzde 80’in üzerinde ortak parça kullanımıyla üretilen Focus, ikisi benzinli ve ikisi dizel olmak üzere yepyeni motor ailesine de sahip olacak. Global pazarlarda Focus’u rakiplerine göre üstün kılacak en önemli özellikler daha üst segmentlerde olan akıllı ve güvenli teknolojilerin daha erişilebilir olarak yer alacak olması. Çoğu, sınıfında ilk kez Yeni Focus ile sunulan özelliklerden aracın kendi kendine fren yapmasına imkan veren Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi, virajda yol tutuş performansını ayarlayan Dinamik Tork Kontrol Sistemi ve kendi kendine park etmesini sağlayan Otomatik Park Sistemi, otomobilin satışa sunulmasıyla birlikte Türk tüketicisine sunulacak. Bunlara kısa bir süre içerisinde Kör Nokta Uyarı Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi, Şeritte Kalma Yardımcısı, Sürücü Dikkat Takip Sistemi, Trafik Levhası Tanıma ve Uyarı Sistemi gibi akıllı ve güvenli teknolojiler eklenecek. Ayrıca rüzgar akışını otomatik ayarlayarak aerodinamik direnci düşüren Aktif Ön Izgara, araç trafikte durduğunda motoru da durduran Otomatik Stop&Start ve ekonomik sürüş performansını değerlendirerek sürücüye bilgi veren Ford EcoMode Sürücü Bilgilendirme Sistemi gibi doğa dostu teknolojiler de yer alacak. 2011 yılında yeni Focus’un satışına başlanmasıyla birlikte toplamda 30 bin adet Ford Focus satılması hedefleniyor.

Ford’un küçük otomobil pazarı için yenilikçi vizyonu B-MAX
B-MAX, geleneksel B sütununu ortadan kaldıran ve arkada iki sürgülü kapıya sahip benzersiz yeni bir gövde tasarımını sergiliyor. Şu anda üretime hazır olacak şekilde geliştirilen bu yenilikçi tasarım sınıfında en iyi kabin erişimini vaat ediyor ve aynı zamanda benzersiz bir kolaylık ve esneklik sağlıyor. 2009 Iosis MAX tasarım çalışmasındaki temaları geliştiren dinamik ve şık yeni B-MAX, Ford’un kinetik tasarım dilinin benzersiz yeni bir araç biçimine nasıl dönüştürülebileceğini gösteriyor.
Yenilikçilik kabinin içinde devam ediyor ve iç bölümde bu kadar küçük bir araca göre sıra dışı bir alan ve çok yönlülük sunuluyor. Yüksek kaliteli malzemelerin kullanılması küçük, pratik araçların aynı zamanda konforlu ve iyi donanımlı olabileceğini de gösteriyor.

Son derece beğenilen S-MAX ve Galaxy ve kısa bir süre önce sunulan yeni C-MAX ve Grand C-MAX ile MAV pazarına yenilikçilik ve şıklık getiren kendini kanıtlamış bir geçmişe sahip Ford, B-MAX ile aynı cesur düşünce tarzını küçük otomobil pazarına getirmeye hazır olduğuna işaret ediyor. Benzersiz kapı şekli ve dinamik tasarımıyla B-MAX, küçük, şık ve çok yönlü bir araç arayan müşterilerin kısa bir süre sonra heyecan verici bir seçeneğe sahip olacağı mesajını gönderiyor.

Ranger Wildtrak için 21’inci yüzyıl tasarımı
Etkileyici güç ve güvenlik, mükemmel yakıt tasarrufu ve ciddi ölçüde bir kapasite sunan spor görünüşlü kompakt bir pick-up olan Yeni Ford Ranger Wildtrak’ın dünya lansmanı da 2011 Cenevre Motor Fuarı’nda gerçekleştirildi. Ranger Wildtrak, iç mekan konforu ve teknolojilerinin güçlendirdiği sağlam ve belirgin bir kimliğe sahip.

Türkiye’de 2011 yılının son çeyreğinde satışa sunulacak Ranger, sınıfının lideri konumundaki “akıllı” özellikleriyle her zamankinden daha kolay, güvenli ve keyifli kullanım sunuyor. Yeni Ford Ranger, arka kamera görüntüsünü arka dikiz aynasına yansıtan ve bu sayede görüşü dramatik bir şekilde artıran ve arkada römork çekmeyi kolaylaştıran eşsiz bir Arka Kamera Sistemi gibi özelliklerle ön plana çıkıyor.

Vertrek konsepti: Kinetik tasarım bir üst seviyeye taşınıyor
Ford’un daha gösterişli, daha spor ve daha şık kompakt SUV vizyonu da 2011 Cenevre Otomobil Fuarı ile birlikte Avrupa’da ilk olarak beğeniye sunuluyor. Daha önce Ocak ayında düzenlenen Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Ford Vertrek konsepti, lider tasarım ve yakıt verimliliği özellikleriyle bir sonraki nesil Kuga’ya dair önemli ipuçları veriyor.

Vertrek konsepti, yeni Ford Focus yelpazesi ve en son C-MAX ve Grand C-MAX otomobillerinin de içinde bulunduğu Ford’un global C-platformuna dayanıyor. Bu konsept, tasarım ve mühendislik konusunda gelecekte dünya genelindeki SUV müşterilerini fazlasıyla tatmin edecek şirket vizyonunu temsil ediyor.

Ford’un elektrifikasyon atağı sürüyor
Ford’un global elektrifikasyon stratejisi konusundaki kararlılığı, Cenevre’de yeni Focus Electric, sıfır emisyonlu Transit Connect Electric, C-MAX HEV, C-MAX plug-in hibrid’in sergilenmesiyle bir kez daha kanıtlanıyor. Ford’un tamamen elektrikli ilk binek otomobili olan yeni Focus Electric, Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Ocak ayında yapılan ilk tanıtımın ardından 2012 yılında Avrupa’ya geliyor. Ford’un popüler kompakt otomobilinin sıfır emisyonlu ve yakıtsız versiyonu, şirketin giderek büyüyen ve Avrupa ile Kuzey Amerika’da 2013’e kadar satışa sunulacak olan hibrid, plug-in hibrid ve tamamen elektrikli araçlar filosunun amiral gemilerinden biri olacak.

Focus Electric, günlük otomobil kullanım ihtiyaçlarının büyük bölümünü karşılayan çeşitli seçeneklerle tüketiciye sunulacak. Şık ve gösterişli tasarımıyla yeni Focus Hatchback’in yapısını baz alan Focus Electric, Ford’un global C platformunda üretilecek. Avrupa ve Kuzey Amerika’da yakında satışa çıkacak olan Focus’un benzinli ve dizel versiyonları da C platformunu paylaşacak.

Hibrid elektrikli araçlarını Avrupa’ya sunarken, Cenevre Otomobil Fuarı’nda da beş kişilik C-MAX üzerinden geliştirilen iki elektrikli modelden ilki olan C-MAX Energi plug-in hibrid’i tanıtacak. Diğer model olan C-MAX HEV ile birlikte C-MAX plug-in hibrid, Avrupa’da 2013’te satışa sunulacak. Düşük enerji tüketimi ve emisyon değerlerine sahip olan her iki model farklı gövde tasarımı ve esnek iç yapılarıyla ayırt ediliyor.

Halen İngiltere’de test edilmekte olan çeşitli elektrikli Ford araçların Transit Connect Kombi, Avrupa’da bu yıl satışa çıkacak Transit Connect Electric Van ile aynı elektrikli güç aktarma grubuna sahip. Transit Connect Electric Van, geniş aks mesafeli hafif ticari araç modeli olan ödüllü Transit Connect’in tamamen elektrikle çalışan bir versiyonu. Ford’un ABD merkezli elektrikli araçlar partneri Azure Dynamics ile birlikte geliştirdiği bu versiyonda patentli Force Drive™ akülü elektrikli güç aktarım organları ve Johnson Controls-Saft tarafından tasarlanan gelişmiş batarya takımı bulunacak.