Yeni Mazda6’nın ipuçları Tokyo’da

 Yeni Mazda6’nın ipuçları Tokyo’da

Mazda Motor Corporation, yeni nesil orta boy bir sedan olan Mazda TAKERI konsept aracının dünya prömiyerini 42. Tokyo Motor Show’da gerçekleştirecek. Ayrıca aynı tarihte yeni teknolojilerin ve modellerin yanı sıra Mazda’nın SKYACTIV teknolojisinin kullanıldığı yeni CX-5 cross-over SUV modelinin de Japonya lansmanı yapılacak. TAKERI’nin gelecek Mazda6 olacağı belirtiliyor.

2011 Tokyo Motor Show’da Mazda şu tema ile yer alıyor: “Çevre Dostu Teknolojiler, Hareket Duygusunun Sınırlarını Zorluyor. Otomobil kullanmaktan keyif alan insanlar olduğu sürece, Mazda, hareket duygusunu çevre dostu ve güvenli performans ile mükemmel bir uyum içinde sunmaya devam edecek.”

TAKERI konsept aracı, sedan tarzına üst seviyede bir güç ve cazibe katmak için Mazda’nın yeni tasarım dili KODO (Canlı Hareket) baz alınarak tasarlandı. Bu cezbedici gövdenin altında kullanılan benzersiz SKYACTIV teknolojisi, yavaşlama esnasında kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren Mazda’nın ilk rejeneratif fren sisteminde olduğu gibi enerjiyi kapasitörlerde depoluyor ve ardından bu enerjiyi aracın elektrikli donanımlarına güç vermek üzere kullanıyor; böylece motor üzerindeki yük azaltılarak yakıt tasarrufu sağlanıyor. Yeni SKYACTIV-D dizel motor, Mazda i-stop sistemi, yeni hafif, aerodinamik ve şasi teknolojileri ile birlikte kullanılan bu teknoloji Mazda TAKERI’nin üst düzey performans ve sürüş konforu sunmasının yanı sıra mükemmel seviyelerde yakıt tasarrufu elde etmesini sağlıyor.

Yeni CX-5, Mazda’nın, SKYACTIV teknolojisinin kullanıldığı motor, şanzıman, gövde ve şasi teknolojilerine sahip olan ve yeni tasarım dili KODO (Canlı Hareket) baz alınarak tasarlanan ilk aracı olma özelliğini taşıyor. Hafifliği, aerodinamik yapısı, oldukça yüksek seviyelerde yakıt tasarrufu sağlayan dizel ve benzinli motorları, Mazda i-stop sistemi ve yakıt tasarrufu sağlayan şanzıman sistemi ile tümüyle yeni CX-5, çevre dostu ve güvenli performansın yanı sıra oldukça tepkisel yol tutuş ve üst düzey bir sürüş kalitesi sunuyor.