Yıldızlı automatik!

 Yıldızlı automatik!

Amerikan otomobilleri 1930’larda Buick’in başlatıp Oldsmobile ile lanse edilen süreçte debriyaj pedalından kurtulup vites değişim işini otomatiğe bağlamışlardı ama sistemin sorunlarından sıyrılarak Avrupa’ya doğru yaygınlaşması 1960’ları buldu. İşin ilginç yanı, yeni teknoloji arayışlarında rakiplerinin daima önünde olan Mercedes-Benz, bu konuda işi bir hayli ağırdan aldı. Anlaşılan fonksiyonellikten konfora sıra gelmemişti. Daimler 1930 yılında vites değişimlerini debriyaj kullanmadan değiştirmeyi sağlayan prehistorik (!) Fluid Fly Wheel’ı tanıtırken W070 modelinde vakum takviyeli kavramaya sahip yarı otomatik vites kutuları deneniyor, onu 1955 sonbaharında 300C için Borg-Warner’a sipariş edilen üç vitesli otomatik şanzımanlar izliyordu. 1957’deyse Mercedes-Benz marka araçlarda Hydrak hidrolik kavrama üniteleri kullanılacaktı. Sistem, 220S ve 219 modellerinde opsiyonel ekstra olarak sunuluyordu. Bu konuda biraz geri kaldığı görülen Mercedes-Benz markasının ilk otomatik vitesi tanıtmasıysa 1961 yılına kadar sarkıyor.
Mercedes-Benz’in uzun araştırma ve denemelerden sonra Nisan 1961’de lansmanını yaptığı otomatik vitese gelince; ilk olarak W111 serisi otomobillerden 220SEb’de opsiyon olarak sunulan sistem, Ağustos ayından itibarense 300SE modelinde standart olarak sunuluyordu. Bu lansmanlar, hem Mercedes-Benz hem de otomatik vites tarihinde çığır açıyordu. Birçok marka otomatik vites ibi pahalı bir ekipmanı üretmek için yatırım yapmaktan kaçınıp başka firmalara sipariş ederken Mercedes-Benz, her modelinin karakteriyle tam örtüşecek ‘terzi elinden çıkma’ mükemmelliğini arıyordu. Zaten bu amaçla yola çıkınca hiç gecikmeden kendi tasarımlarını yaptı. Sistemde tork konvertörünün yerine hidrolik kavrama kullanılıyor, bu da güç kaybı ve hantallığı önlüyordu. Karl Benz’in otomobili icadının 75. yılında Mercedes-Benz artık kendi tasarlayıp ürettiği otomatik vites kutularıyla debriyaj pedallarını kullanımdan kaldırma yoluna giriyordu.

reklam

Burada bu vites kutusunun teknolojisinden çok tanıtım şeklinden söz etmek istiyoruz. Üç farklı dergi reklamında farklı sloganlarla hem marka imajı parlatılıyor hem de otomatik vites tanıtılıyordu.
Reklamlardan ilkinde “Az daha çoktur” başlığı altında fotoğraf olarak sadece bir fren ve bir de gaz pedalı yer alıyordu. Diğerinde “Saniyenin 1/20’sinde değişim” başlığı altında bir direksiyon simidi ve iki yanındaki sinyal/vites kollarıyla otomobil kullanmanın kolaylığına odaklanıyordu. Diğer birindeyse manuel ve otomatik vites kutularının fotoğraflarından seçimin müşteriye ait olduğu mesajı veriliyordu.

reklam
Advertisement