Yine pot yine Clarkson!

 Yine pot yine Clarkson!

Jeremy Clarkson konuştukça çamları devirmeye devam ediyor! Daha önce BMW’leri Nazi görev aracına benzeten, hız denemesinde dublör pilot kullanan (!) ve bizi en çok ilgilendiren kısmıyla İsa’nın doğuşu konseptiyle İsrail’den başlayan yolculuklarında uğradıkları Güney Doğu’da “savaş olduğunu’ iddia edip çelik yelekler ve miğferler giyerek güzel yerler olmadığından dem vuran patavatsız Clarkson ve ekibi, bu kez BBC’de yayınlanan The One Man Show programında yaptığı açıklamalarıyla olay yarattı. Programın ardından BBC, izleyicilerin yoğun tepki mesajlarıyla mücadele etmek zorunda kaldı. Çarşamba günü The One Show’da grev yapan kamu çalışanlarıyla ilgili soruya karşılık ‘Hepsini vururdum, hepsini dışarı çıkarır ve ailelerinin gözü önünde infaz ederdim. Kıyak emeklilikleri garantiyken ve biz yaşamak için çalışmak zorundayken, ne cüretle greve gidiyorlar?’ diyen Clarkson özür dilese de açıklamaları gören izleyicilerin öfkesi dinmiyor.
“Bu kadar önemseneceğini düşünmedim”
Cuma sabahı itibariyle BBC’ye ulaşan şikâyet sayısı 21 bini geçti. Buna karşılık ne Jeremy Clarkson ne de BBC, bunun daha önceden canlı yayın sırasında ‘grev’ hakkında yapılması planlanan bir espri olduğu ve yanlış anlaşıldığı konusunda ısrar ediyor. Ama tabii ki gelen tepkiler üzerine özür dilemekten de geri kalmadı: “Bu şakanın bir an bile ciddiye alınacağını düşünmedim. Eğer yanlış anlaşıldıysa hem kendim hem de BBC adına özür dilerim”.
Çoğu zaman programlarını hayranlıkla izlediğimiz Jeremy Clarkson’un giderek Mehmet Ali Erbil kıvamına ulaşmasının yanı sıra Top Gear’ın da İngiliz hükümetinin ‘otomobilli politik mesaj kanalı’ haline gelmesini üzüntüyle takip ediyoruz!

1 Yorum

  • Jeremy Clarkson’un otomotivi politikleştirdiği her zaman söylenmiştir. Fakat Japonlar dışındaki çoğu otomobil firmaları ürettikleri otomobilleri kendi ülkelerinin milliyetçiliğini empoze etmek için kullanıyor. Amblemlerdeki gizli mesajlar-bilen kişiler için- gayet aşikar. Gerek BMW ve Mercedes olsun gerekse PSA grubu ve Renault olsun, gerekse Alfa Romeo olsun bu konuda verilecek en belirgin örneklerdir.
    Ayrıca Clarkson’un grev yapan kamu görevlilerine karşı tutumunu şaka olsa da destekliyorum.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.