Zafira yine çok iddialı

 Zafira yine çok iddialı

Daha fazla esneklik ve daha çok konfor mottosuyla tanıtılan yeni Zafira Tourer’ın uluslararası basın lansmanı Münih’te gerçekleşti. Kompakt sınıfta MPV akımının öncüleri arasında yer alan Opel Zafira Tourer, 2012’de üçüncü nesliyle pazarlardaki yerini alacak.

Tıpkı ilk iki nesil Zafira’da olduğu gibi Zafira Tourer’ın tasarımında da temel ilke; koltuklar sökülmeksizin maksimum esnekliğin sağlanması! Opel tasarım ekibi Flex 7 koltuk sistemini geliştirdi ve 3. sıra koltuklar, bagaj bölmesinin zeminine gizlenecek şekilde katlanabiliyorken, 2. sıra koltuklar da tümüyle yeniden tasarlandı. 2. sıra artık tek parça bir koltuk takımı değil; katlanabilen 3 ayrı koltuk. Böylece tamamen düz bir yükleme zemini oluşmuş. Bu üç koltuk, standart versiyonda, birbirinden bağımsız olarak 210 mm kayabiliyor. Lounge Seating versiyonunda ise (opsiyonel) kenardaki koltuklar 280 mm kayabiliyor ve ayrıca 2. sıra orta koltuğun sırtlığı açılıp dönerek yan koltuklardaki yolcular için kolçaklar sunuyor. Aynı zamanda yan koltuklar kabinin merkezine doğru kayarak daha fazla omuz alanı yaratıyorlar ki bu gerçek bir yenilik.
Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Zafira, Opel’in esneklik ikonu ve biz onun 3. nesline çok daha fazla tutku ve üstün nitelikler ekledik” diyor.
Zafira’nın etkileyici ön kısmı, Ampera’da da olan, farlardan sis farlarına uzanan ünitesi, yani bumerang far yuvaları. Bir monocab için alışık olunmayan bir dinamizm sağlıyor. Böylece Zafira Tourer’ın silüeti, bir yüksek hızlı treni andırıyor.

Opel’in amiral gemisi Insignia’dakine benzer malzemelere ve görünüme sahip aydınlık ve kaliteli iç mekanda konfor standart. Konfor ve dinamizmi bir araya getiren tasarımıyla Zafira Tourer, monocab sınıfına yenilik getiriyor. Zafira Tourer’ın tüm motor çeşitlerinde ABS ve ESP standart. Insignia’da da olan McPherson süspansiyonlar, hassas sürüş sağlarken daha uzun dingil mesafesi ve daha geniş iz aralığıyla konfor ve güvenlik bir arada sunuluyor. Dingil mesafesi artık 2760 mm (57 mm daha fazla) ve iz genişliği ise önde, 1584 mm (96 mm daha fazla), arkada 1588 mm (78 mm daha fazla). Ayrıca Watt’s arka aks sistemi, dönüşlerde maruz kalınan kuvveti absorbe ediyor.

Şasi, yol koşullarına, hıza ve kişisel sürüş alışkanlıklarına otomatik olarak adapte oluyor. Acil durumlarda daha fazla denge ve ve güvenlik sağlıyor. Zafira Tourer ile birlikte 3 sürüş modu seçeneği sunuluyor. Standart mod günlük kullanımlar için, Tour modu daha fazla konfor için ve Sport modu daha aktif sürüşler için.

Tasarım
Bunun yanında bumerang biçimli far yuvaları ile Zafira Tourer daha çekici. Otomobilin tüm dış üniteleri, ses seviyesini azaltmak için aerodinamik ve akustik olarak tasarlandı.
Otomobilin içi sinema gibi bir görüş açısı elde etmek üzere tasarlandı. 2006’da Astra GTC ile opsiyonel olan panaromik cam, Zafira Tourer’da da tercih edilebilir. Alışılmış cam tavanlardan farklı olarak, görüşü bozan hiçbir bağlantı noktası yok. Böylece şoför ve tüm yolcular, görüntülerini bölen hiçbirşey olmadan manzarayı seyredebiliyor, tıpkı bir jetin kokpitinde gibi. Panoroma ekranı ve tavanı, özel bir ısı yalıtım sistemi ile donatıldı. Böylece güçlü güneş ışınlarının içeri girmesini önlüyor ve içeriyi sağlıklı gün ışığıyla buluşturuyor. Ayrıca arka camlardaki güneş koruması, içerinin çok sıcak olmasını engelliyor.

Zafira Tourer’da isteğe bağlı sunulan mekatronik FlexRide şasi, çok daha yüksek konfor, güvenlik ve sürüş dinamikleri sunuyor. Adaptif şasi kontrolü, geçerli yol koşulları, viraj alma hızı ve bireysel sürüş tarzına otomatik olarak adapte oluyor. Zafira Tourer’da 3 sürüş modu seçeneği sunuluyor. Dengeli Standart mod, konfor odaklı Tour modu ve daha aktif Sport modu.

Zafira Tourer’da bulunan 30’dan fazla saklama ünitesi, aracınızın içinin her zaman düzenli ve kullanışlı olmasını sağlıyor. Ön kapı ceplerinde 1.5 lt’lik ve arka kapı ceplerinde 1 lt’lik içecek şişeleri dik olarak saklanabiliyor. Ayrıca cep telefonları için ayrı bir bölme bulunuyor. 3. sıradaki yolcular da koltuk aralarında, 2 bardak taşıyıcısı bulunan bir konsola sahip. Ön panelde bulunan iki gizli bölme sayesinde eşyalarınızı görünmeyecek şekilde depolayabiliyorsunuz. Şoför tarafında ise güneş gözlüğü, cüzdan, cep telefonu gibi küçük nesneler için ideal bir bölüm bulunuyor. Ayrıca, şoför ve ön yolcu koltuklarının altına isteğe bağlı olarak depolama üniteleri yerleştirilebiliyor.

Motor
Türkiye’ye 1.4 140 HP’lik motoruyla gelecek olan Zafira Tourer, Opel’in daha temiz motorlar üretme hedefinin bir parçası. EcoFlex motorlar sayesinde daha az karbondioksit salınımı, daha temiz çevre demek. EcoFlex teknolojisiyle 100 km’de 6.3 lt benzin tüketiyor ve 148 g/km karbondioksit emisyonu var. Ayrıca, ayarlı termostatı ile motor ünitesinde ısı yönetimi yapılıyor böylece yakıt tüketimi azalıyor. 220 Nm tork üreten Zafira Tourer, 0’dan 100 km/s’ye 10.7 saniyede ulaşıyor ve 202 km/s hıza ulaşabiliyor. Ayrıca Zafira Tourer’da kinetik enerjiyi, aküyü besleyen elektrik enerjisine çeviren bir sistem var. Sürücü ayağını gazdan çektiği anda ya da frene bastığı anda devreye giriyor. Zafira Tourer, 26 Ekim’de açıklanan sonuçlarla Euro NCAP’ten 5 yıldız almıştı.

Zafira Tourer, Almanya’da 22.950 Euro’dan satışa sunulacak. Ocak 2012’de 7 koltuklu Zafira Tourer’lar alıcılarıyla buluşacak. Şubat’ta Türkiye pazarına girmesiyle, Opel’in Türkiye’deki monocab sayısı da üçe yükselecek: Meriva, ikinci nesil Zafira ve yeni Zafira Tourer. Opel, eski Zafira hayranları kadar, bir monocab’e sahip olmak istememişlerin de listesine girmeyi hedefliyor. Zafira Tourer, iyi hissettiren, dinamik ve kaliteli tasarımı, esnek kullanım imkanı ile yalnızca çocuklu aileler için değil, uzun yolculuklar veya iş seyahatleri için de ideal. 1999’daki ilk üretimden itibaren 2.2 milyon Zafira yollarda boy gösteriyor. Opel, Avrupa pazar payını, 2011’in geçen yarısında %6.4’e yükseltti. Aynı dönemde Zafira da monocabler içindeki pazar payını %8.7 yükseltti. Avrupa’da 2012’de 100.000 Zafira Tourer satılması hedefleniyor.