Zagato’ya modern yorum

 Zagato’ya modern yorum

Aston Martin, efsane DB4GT Zagato’nun 50. yıl dönümünde ünlü Aston Martin ve Zagato işbirliğinin modern yorumu olan yeni V12 Zagato’yu sunuyor. İngiliz üreticinin, ikonik tasarımcı Zagato ile işbirliğinin son eseri olan otomobil, ilk kez 21 Mayıs 2011’de İtalya’da düzenlenen Villa d’Este Concours’ta otomobil severler ile buluşmuştu.
50 yıl önce DB4GT Zagato ile başlayan işbirliğinin en göz alıcı projeleri olan V8 Vantage Zagato ve DB7 Zagato’dan sonra yaratılan V12 Zagato, Aston Martin ve Zagato ilişkisinin 50. yılının kutlanması için yaratılmış bir model. Aston Martin’in performans yorumunda son nokta olan V12 Vantage’ı temel alan V12 Zagato, tıpkı ilk otomobil DB4GT Zagato’da olduğu gibi motorsporları odaklı olarak geliştirildi.

Aston Martin CEO’su Dr. Ulrich Bez’e göre Zagato’nun eşsiz tasarım özellikleri ile Aston Martin’in tasarım ve mühendislik uzmanlığı mükemmel bir şekilde birbirini tamamlıyor ve bu sebeple işbirliği sayesinde dünyanın en ikonik otomobilleri ortaya çıkıyor. V12 Zagato’nun şık, zarif ve aynı zamanda vahşi tasarımı, yarış performansı ve saf Aston Martin tarzı arasındaki mükemmel dengeyi yansıtıyor. Yeni V12 Zagato, orijinal DB4GT Zagato’nun gücü ve zarafetiyle harmanlanan gerçek stil ikonu ruhunun günümüze uyarlanmış halini temsil ediyor.

Aston Martin’in en önemli projelerinden biri olan One-77’ın tasarımında da önemli rol oynayan Chris Porritt, V12 Zagato projesinden sorumlu olan mühendis ekibini yöneten isim olarak karşımıza çıkıyor. El yapımı alüminyum gövdesi ile V12 Zagato, daha önce kullanılan panel tekniklerinin sağlayamayacağı kadar şık ve kaslı bir görünüme sahip. El işçiliği ile kaynaklamış alüminyum yapısı ve dayanıklı yaşam kabiniyle Aston Martin’in yaklaşık 100 yıllık el işçiliği yeteneği ve tasarım mirasının ürünü. Zagato’nun vazgeçilmez tasarım elementlerinden olan çift kabartılı tavan da Zagato’nun tasarım imzası olarak V12 Zagato’daki İtalyan çizgisini temsil ediyor.

V12 Zagato, Aston Martin’in en dinamik V12 Vantage alüminyum platformu üzerinde 6,0 litre V12 motoru ile 510 bg ve 570 Nm tork üretiyor. Yarış için yalnızca özel güvenlik ve aerodinamik değişikliklerin yapıldığı ve Aston Martin yarış takımı tarafından ‘Zig’ ve ‘Zag’ olarak isimlendirilen iki yeni V12 Zagato, 25-26 Haziran 2011 tarihlerinde düzenlenecek Nurburgring 24 Saat yarışları için geri sayıma başladı. Birkaç hafta önce İtalya Villa D’Este Concours’da ilk kez otomobil severlerle buluşarak Concorso d’Eleganza Konsept ve Prototip Otomobil Tasarım Ödülü’ne layık görülmesinin hemen ardından, 150 özel tasarım otomobilin yarıştığı VLN yarışını, SP8 klasmanında 2. ve 3. sırada, genel sıralamada ise 15. ve 39. sırada tamamlayarak hazırlıklarını başarı ile tamamlamış oldu.
Aston Martin CEO’su Dr. Bez, şirketin Nurburgring Test Merkezi Direktörü Wolfgang Schuhbauer ve tecrübeli amatör yarışçı Peter Cate’in Konsept ve Prototip Otomobil Tasarım Ödülü’nü alan ‘Zag’ ile katıldıkları yarışta, ‘Zig’ ise One-77’ın baş mühendisi Chris Porritt tarafından kullanıldı.